Yayınlanma Tarihi:

Afyonkarahisar, sindirim sistemi, eklem, çocuk felci, romatizma, solunum yolları başta olmak üzere pek çok rahatsızlığınıza şifa bulabileceğiniz bir termal başkentidir.

Yapısında bulunan karbondioksit ile kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olan sular Türkiye’nin her yerinden şifa bulmak isteyenlere çare olmaktadır. Ph değerinin yüksek olması sebebiyle de vücudu dinç tuttuğu bilinmektedir.

Gecek Kaplıcası

Afyonkarahisar-Kütahya yolu üzerinde bulunan Gecek Kaplıcası hem şifalı suları hem de görkemli doğal alanlarıyla insanlar tarafından büyük ilgi odağı haline gelmiştir. Gecek Kaplıcası hem şifa bulmak hem de gezmek için tercih edebileceğiniz bir tatil rotasıdır.

Afyonkarahisar merkezine 18 km uzaklıkta bulunan termal sular, sodyum klorürlü ve bikarbonatlı sulardır.

Gecek Kaplıcası Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Nevralji, nefrit, solunum yolları, kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. 48 derece sıcaklığındaki Gecek suyunun içilerek kullanıldığında diyabete de iyi geldiği biliniyor.

Gecek Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Gecek Kaplıcası Afyonkarahisar şehir merkezinde 18 kilometre mesafede bulunan Demirçevre mahallesinde yer almaktadır. Eğer özel aracınızla gelmek isterseniz yol tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezinden Gecek Kaplıcası’na sık sık sefer yapan servisler de bulunuyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Afyon Otelleri

Ömer Termal Kaplıcası

Afyonkarahisar-Kütahya karayolu üzerinde bulunan Ömer Kaplıcası Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesine konu olmuş bir doğa harikasıdır.

Bu kaplıcada bulunan bir mezar taşında yazan efsaneye göre Ömer Dede isimli bir ermiş, asasıyla kazarak bu kaplıcayı ortaya çıkarmıştır. Bu kaplıcanın tarihi tam bilinmemekle birlikte bazı kaynaklarda 1889 olduğu yazmaktadır.

Suları kalsiyumlu, bikarbonatlı ve sodyum klorürlüdür. Litresinde bulunan 1 gramdan fazla karbondioksit sebebiyle gazlı sular sınıfında değerlendirilir. Ömer Termal Kaplıca sularının sıcaklığı 46-71 derece arasında değişmektedir.

Yarı olimpik veya kapalı havuzların yanı sıra Türk hamamında da bu sulardan faydalanabilirsiniz. Konaklama seçenekleri açısından da oldukça zengin olan Ömer Kaplıcası’nda 49 villa, 20 daireli apart, 35 odalı apart otelde keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Ömer Termal Kaplıcası Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

ortopedik, dermatolojik, nörolojik, solunum yolu, damar sertliği, kas, romatizma, kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Geçirilen operasyonlar sonrasında uzun süre hareketsiz kalınan dönemlerin sonunda güç toplamanıza yardımcı olur.

Ömer Termal Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinde 15 kilometre uzaklıkta bulunan kaplıcaya şehir içi minibüslerle kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Afyon Otelleri

Hüdai Kaplıcası

Hüdai Kaplıcası Frigyalılar zamanından beri günümüze dek insanlığa şifa dağıtmaya devam ediyor. Zengin mineral yapısı ve gelişmiş tesis imkanları ile Hüdai Kaplıcası birçok kaplıcadan daha verimli hizmet sunmaktadır.

Hristiyanlık devrinde hastaların bu kaplıcada tedavi görmesinden sonra Afyonkarahisar ‘Mukaddes Şehir’ olarak anılmaya başlanmıştır. Afyon Belediyesi tarafından işletilen bu kaplıcada termal ve kür tesisleri ile konaklama tesisleri hizmet veriyor.

Yaz aylarında faaliyete giren çadır kentte kamp kurarak da konaklama yapabiliyorsunuz.

Hüdai Kaplıcası suları 70 derece sıcaklıkta, kalsiyumlu, sodyumlu, bikarbonatlı, florürlü sıcak sudur.  Çamur banyoları, kür merkezleri, restoranlar, oyun salonları, yüzme havuzları, güzellik salonu, kuaför, fırın, piknik alanları, marketler, futbol sahası gibi birçok faaliyet ve alışveriş alanları bulunan Hüdai Kaplıcaları adeta küçük bir şehir gibi.

Hüdai Kaplıcası Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Nevrit, romatizma, nevralji, kireçlenme, siyatik, tendinit, periartrit, kadın hastalıkları, böbrek taşı, milaji, kırık, çıkık, spondilit hastalıklarına iyi gelmektedir.

Hüdai Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Afyon’a 8 kilometre mesafedeki Sandıklı ilçesinde bulunan kaplıcalara Sandıklı ilçe merkezinden kalkan minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Afyon Otelleri

Gazlıgöl Kaplıcası

Bir efsaneye göre Kral Midas, büyük zorluklarla sahip olduktan sonra dermansız bir hastalığa kapılan kız evladı için dağ tepe şifa ararken Gazlıgöl Kaplıcası’nın bulunduğu noktada mola verir.

Etrafı yeşilliklerle kaplı çamurlu bir sudan ibaret olan bu alandan kızı kana kana su içmeye başlar. Vücudundaki ağrılı çıbanlar sebebiyle günlerce uykusuz kalan kız suyu içtikten sonra orada uyuyakalır.

Uyandığında ağrıların hafiflediğini fark eder ve bu sebeple 1 hafta boyunca Gazlıgöl’ün yanında kalarak her gün bu sudan içer.

Yıllardır hekimlerin çare bulamadığı yaralar zamanla bu sayede iyileşmeye başlar. Bu habere sevinen Midas en kısa zamanda buraya hamam yapılmasını salık verir.

Bugün gelişmiş otel tesisi ile hizmet veren Gazlıgöl Kaplıcaları’nın suyundan içerek, banyo yaparak ve buharlı havasını soluyarak bile faydalanılabiliyor.

Bikarbonat, sodyum, karbondioksit, klorür, hidrojen sülfür ve nitrit içeren sular birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Beş adet umumi havuz, on altı adet küvet tipi banyo ve dokuz adet havuzlu villa bulunduğu termal tesiste Gazlıgöl sularından faydalanırken keyifli bir tatil deneyimleyebilirsiniz.

Gazlıgöl Kaplıcası Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Karaciğer, mide, romatizma, nevralji, nevrit, cilt ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Koroner damar genişletici ve nabız düşürücü özelliği ile kalp ritmine de olumlu etki etmektedir.

Gazlıgöl Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Hem kara yolu hem de demiryolu (Afyon-Eskişehir-Kütahya) ile ulaşım sağlayabileceğiniz Gazlıgöl Kaplıcası, Afyonkarahisar şehir merkezine 25 km mesafedeki İhsaniye ilçesinde bulunuyor. Şehir merkezinden kalkan servislerle kaplıcaya ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Afyon Otelleri

Heybeli Kaplıcası

Afyonkarahisar-Konya kara yolu üzerinde bulunan Heybeli Kaplıcası, geçmişi Roma Dönemine kadar dayanan tarihi bir kaplıcadır.

Çevresindeki kazı çalışmalarında ortaya çıkan kalıntılar bize Heybeli Kaplıcası’nın Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerinde de varlığını sürdürmüş olduğunu gösteriyor.

Heybeli Kaplıcası’nın termomineral suyunun sıcaklığı 56 derecedir. Özel banyo, sauna, çocuk parkı, spor bahçesi, piknik alanları, fırın ve market gibi işletmelerin bulunduğu kaplıcada yaz kış konaklayabileceğiniz villa, ev, otel seçenekleri de mevcuttur.

 

Heybeli Kaplıcası Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Cilt, kemik, kireçlenme, sindirim sistemi, romatizma, metabolizma hastalıklarına iyi gelmektedir.

Heybeli Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde yer alan Heybeli Kaplıcası’na hem Afyon hem de Bolvadin merkezinden minibüsler ile ulaşım sağlanmaktadır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Afyon Otelleri