Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Yaz Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Adnan Menderes Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Deniz Keyfi
  • Rüzgar Sörfü
  • Su Sporları
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Deniz Mahsülleri
  • Kumru
  • Alaçatı Kahvaltısı
  • Sakızlı Türk Kahvesi

Alaçatı'da Ne Yapılır?

Alaçatı'da Görülmesi Gerekenler Alaçatı'da Görülmesi Gerekenler

alacati-delikli-koy
Delikli Koy

İlginç şekillerdeki beyaz kayalık yapısıyla Alaçatı’nın en ünlü koylarının başında geliyor.

alacati-aya-yorgi-koyu
Aya Yorgi Koyu

Gündüzleri masmavi denizin, geceleri ise müziğin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz Aya Yorgi Koyu sizleri bekliyor.

alacati-tanay-tabiat-parki
Tanay Tabiat Parkı

İzmir’in en güzel kamp alanlarından da biri olan Tanay Tabiat Parkı’nda hem ormanın hem denizin tadını doyasıya çıkarma fırsatınız bulunuyor.

alacati-piyade-koyu-plaji
Piyade Koyu Plajı

Sakin bir deniz keyfi ve serin suları sevenler için Piyade Koyu Plajı bire bir.

alacati-sigacik-plaji
Sığacık Plajı

Sakin ortamı ve serin suyuyla bilinen Sığacık Plajı az bilinen ender yerlerden biridir.

alacati-ilica-plaji
Ilıca Plajı

Upuzun altın rengi kumsalıyla ünlü Ilıca Plajı tatilcilere unutulmaz bir deniz keyfi yaşatıyor.

alacati-altinkum-plaji
Altınkum Plajı

Altınkum Plajı’nın pırıl pırıl denizine hayran kalacaksınız.

alacati-carsi
Alaçatı Çarşı

Taş evleri ve daracık sokaklarıyla Alaçatı’nın en meşhur yeri olan Alaçatı Çarşı’da keyifli bir geziye çıkabilirsiniz.

alacati-tas-evler
Alaçatı Taş Evleri

Mavi beyaz renklerdeki otantik taş evler Alaçatı’nın sembolü haline gelmiştir.

alacati-yel-degirmenleri
Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı meydanında bulunan tarihi yel değirmenlerinin eteklerinde bir kahve içebilir, Alaçatı hareketliliğini seyredebilirsiniz.

Her Anlamda Cazip Bir Tatil Yeri

Onu en cazip kılan yanlarının başında cam gibi denizi ve hareketli gece hayatı gelir. Çeşit çeşit dükkanları ve mavi kapılı beyaz taş evleriyle ünlü Alaçatı etkileyici bir atmosfer yaşatıyor. Bölge rüzgar sörfü ve turnuvalarla da spor camiasında adından sıklıkla söz ettiriyor.

Yel değirmenleri beldenin en önemli simgelerinden ve dev birer biblo gibi görünüyorlar. Üstelik onları görmek için bir yol tarifine ihtiyacınız yok çünkü tam da merkezde sizi karşılıyorlar. Eteklerinde çay kahve içmeniz de mümkün.

Alaçatı Otelleri

Alaçatı konaklama bakımından oldukça gelişmiş bir bölgedir. Butik otellerin sıklıkla tercih edildiği tatil yerinde dilerseniz çadırda da konaklayabilirsiniz. Tamamen kişisel tercihinize kalmıştır. Tüm seçenekler için tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Tarihi Dokusunu Korumuş Modern Bir Bölge

Alaçatı’nın taş evlerinin bulunduğu meşhur sokaklarından en güzel Hacı Memiş Sokak’tır. Bu otantik sokaklarda gecesi gündüzü ayrı bir hareketlilik vardır. Alaçatı bir yanıyla küçük bir köy diğer yanıyla da Fransa’nın bir tatil beldesi havası taşıyor.

Alaçatı’da kamuya açık olması gereken en güzel sahilleri işletmeler kapatmış durumda. Yüksek giriş ücretleri ve pahalı içecekleri ile bu sahil diskoları eğlenceyi ve dansı denize girerken de yaşamak isteyenler için bulunmaz bir fırsat.

Altın Plajlar

Şık dekorasyonu ve ünlü isimlerin verdiği mini konserleriyle oldukça hareketli ortamlar sunuyor. Eğer ülke sınırları içerisindeki denizlerde yüzmek için para ödemeyi anlamsız buluyorsanız Altınkum ve Ilıca Plajları’nı tercih edebilirsiniz.

Yeraltı kaynak sularına çok yakın mesafede bulunması Ilıca’nın denizini sıcak ve şifalı kılıyor. Bu sebeple ilkbahar ve sonbahar aylarında da denize girmek mümkün. 3 kilometrelik uzunluğuyla ve altın rengi kumlarıyla oldukça rağbet görüyor ancak yazın en kalabalık günlerinde bile yer bulmak mümkün olabiliyor.

Ot Festivalleri ve Daha Fazlası

Yeşil olan her bitkiyi yemeğe koyma kültürü olan Egeliler’in en sevdiği festivallerden biri olan ot festivali Alaçatı’da düzenleniyor. Alaçatı sokaklarına geldiğinizde her köşe başında durup damla sakızlı Türk kahvesi keyfi yapmak isteyeceksiniz.

Alaçatı’da ne yenir derseniz burada her türlü mutfağı bulmanız mümkün, restoranları ve özellikle de meyhaneleri çok kaliteli. Alaçatı kahvaltıları buradaki en popüler aktivitelerden biridir. Onlarca çeşit kahvaltılıklara eşlik eden birbirinden taze ve sıcak karbonhidratlar sayesinde muhtemelen ilk birkaç gün öğle yemeğini atlayacaksınız. Ancak meşhur kumruyu bir kez tattıktan sonra en az bir öğününüzde kumru yer alacak.

Alaçatı Ulaşım Rehberi

Bu güzel tatil yerine ulaşmanız için çokça seçeneğiniz mevcuttur. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra özel servis ya da Havaş otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir şehir içi ve Çeşme’den de belediye otobüsleriyle ulaşma şansınız mevcuttur.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster