Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Yaz Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Antalya Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Deniz Keyfi
  • Kültürel Gezi
  • Ekstrem Sporlar
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Deniz Mahsulleri
  • Dondurma

Düşman Çatlatan Güzellikteki Koy Cenneti: Kekova

Antalya’nın en dünyaca ünlü beldelerinden biri olan Kekova, Türkiye’nin en güzel seyahat noktaları arasında da yer almaktadır. Kekova karadan ulaşımın olmadığı, tarihi ve doğal güzellikleriyle bilinen bir adadır.

Eski çağlarda hem ticari hem de dini olarak oldukça önemli bir konumu olan Kekova Adası, Türkiye’nin en berrak sularına ve en zengin sualtı güzelliklerine sahip olması nedeniyle tekne gezilerinin en meşhur olduğu tatil beldesidir.

Kekova’da Gezilecek Yerler

Kaynaklara göre MS 68 yılında yaşanan tsunami sebebiyle Patara gibi Kekova bölgesi de sular altında kalmıştır. Bu sebeple pek çok sualtı antik kentinin bulunduğu bölgenin en meşhur gezi noktası Batık Şehir ve Kaleköy’dür.

Yaşanan depremler sonucunda Ada’dan ayrılan Kaleköy, Türkiye’nin en güzel köyleri arasında yer alıyor. Köy halkı tarafından işletilen tatlı köy kafeleri ve restoranlarına hayran kalacağınız Kaleköy sınırlarında etkileyici bir antik kent de yer alıyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Simena Antik Kenti’nde MÖ 4. Yüzyıldan kalma kaya mezarları, lahitler, antik tiyatro, surlar gibi pek çok tarihi kalıntıyı görebilirsiniz. 10 dakika bir sürede zirvesine çıkabileceğiniz Kale’nin sunduğu uçsuz bucaksız Akdeniz manzarası hafızalarınızdan uzun yıllar silinmeyecek.

Tekne turuyla gezebileceğiniz Batık Şehir turunda ise Tersane Koyu’nun muhteşem sularında, antik hamamların ve mimari yapıların üzerinde yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. Koy’un bulunduğu karaya çıkarak batık şehrin yer aldığı adanın devamını da gezebilirsiniz.

Batık şehir büyük depremler sonucu denizin yaklaşık 5 metre kadar altında kalmış benzersiz bir yerdir. Tersane Koyu’ndan Batık Şehir’e doğru devam ederken yaklaşık 1 kilometre boyunca, karaya paralel olarak konumlanan Antik Çağ ve Bizans kalıntılarına şahit olabileceksiniz.

Kekova’ya gelmişken tekne turlarına katılarak Salyangoz Koyu, Akvaryum Koyu, Hamidiye ve Gökkaya Koyu’nu da mutlaka görmelisiniz. Hemen hemen her teknenin alt kısmında bulunan cam pencerelerden, Türkiye’nin en berrak sularında geçmişin izlerini, mimari yapılarını gözlemlemeye hayran kalacaksınız.

Kekova’da tekne turlarının neden bu kadar meşhur olduğunu anlayacaksınız.

Kekova Nerededir? Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan Kekova’ya ulaşmak için öncelikle Üçağız Limanı’na gelmeniz gerekmektedir. Antalya Otogarından ve Antalya Havalimanı’ndan servis ya da dolmuşlarla Üçağız’a ulaştıktan sonra buradan kalkan teknelerle Kekova’ya varabilirsiniz.

Kekova Otelleri ve Konaklama Rehberi

Kekova’da konaklayabileceğiniz birbirinden güzel ve Kekova’nın en uygun otellerini incelemek için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster