Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Alanya Gazipaşa Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Kültürel Gezi

Damlataş Mağarası Nerededir?

Tesadüf eseri ortaya çıkan ve Türkiye’nin turizme açılmış ilk mağarası olan Damlataş Mağarası ziyaretçilerini büyülüyor.

Antalya’nın Alanya ilçesinin batısında bulunan Damlataş Mağarası, 1958 senesinde taş ocağında çalışan görevlilerin patlattığı dinamit sayesinde ortaya çıkan sürpriz bir mağaradır. Alanya Kalesi’nin batı kısmında bulunan mağara günümüzde hem şifa merkezi olarak hem de turizm açısından oldukça ilgi görmektedir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Şifa Dağıtan Mağara

Arkeologların MÖ 15000-10000 yıllarına ait olduğu belirlenen bu mağara tesadüf eseri insanlığa kazandırılmıştır. Mağaraya girdiğinizde yüksekliği 15 metre olan 50 metre uzunluğunda bir geçit göreceksiniz. Bu geçidin sonundaki yuvarlak boşluktan mağaranın tabanına geçiliyor.

Mağarada bulunan binlerce yıllık sarkıt ve dikitlerden damlayan suların oluşturduğu görüntü sebebiyle Damlataş adını almıştır.

Adını aldığı bu sarkıtların oluşumu 15.000 yıl sürmüştür. 2 katlı mağaranın havasında %71 azot, %20,5 oksijen ve belli miktarda iyonlar da bulunuyor.

Adeta Bir Tıp Merkezi

Mağaranın en önemli özelliği astım hastalığına iyi gelmesi. Burada doktor tavsiyesine göre belli sürelerle oturarak şifa bulabiliyorsunuz. Mağara’nın yaz kış değişmeyen 22 derece sıcaklığı insanların rahat hareket etmesini sağlıyor.

Daha çok bronşit, astım, amfizem hastaları için öneriliyor. Mağarada tıbbi destek cihazları bulunan bir alan da var. Toplam alanı 200 metrekare kadar olan mağarada 21 günlük tedavi uygulaması yapanların sayısı oldukça fazla.

Mağaranın duvar kalınlığı 10 metreye ulaştığı için çökme tehlikesiyle karşılaşmak pek söz konusu değil. Alanya turistik bir kıyı şeridi olduğundan konaklama için birçok seçenek bulunuyor.

Yapılan ışıklandırmalar sayesinde var olan havasına ayrı bir mistik hava katan mağara size fantastik bir ortam sunuyor. Kendinizi büyülü bir geçitte hissedeceksiniz.

Damlataş Mağarası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Alanya merkeze 4 km mesafede bulunan Damlataş Mağarası’na şehiriçi otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster