Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Kültür Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Gaziantep Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Kültürel Geziler
  • Tekne Turu

Kaya İçinde Bir Tarih

Dünyaca ünlü zengin mutfağı ve kültürü ile ünlü Gaziantep’in gizli güzelliklerinden biri; Rumkale’dir. Üç tarafı gölle çevrili bir yarımada şeklindeki, sarp kayalara nüfuz etmiş gibi bir izlenime sahip olan kentin nerede başlayıp nerede bittiğini ilk bakışta ayırt etmek çok kolay değildir.

Merzimen Çayı ve Fırat Nehri’nin buluştuğu noktada yer alan bu antik şehir, Pers, Roma, Helenistik ve Asur dönemlerinde yerleşim yeri olarak kullanılmış bir alandır. Hz. İsa’nın havarisi olan Yuhanna’nın, incilin bir kopyasını getirip burada çoğalttığı rivayet edilmektedir.

Hristiyanlık açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Rumkale, dönemin en büyük din merkezlerinden biriydi. İlk kez Asur kralı tarafından MÖ 855 yılında alınmış olan Rumkale’nin o günkü adı Şitamrat idi. 1516 yılında da Osmanlı’nın egemenliği altına girmesiyle Urumgala adını alan kalenin adı değişe değişe Rumkale haline gelmiştir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Rumkale’de Gezilecek Yerler

Yüzyıllara meydan okuyarak günümüze dek ilk günkü haliyle ulaşan Rumkale’nin eteklerinde bulunan bir antik kent bugün ne yazık ki sular altında kalmış durumda. Ancak diğer kısımları bugün tekne turları ile rahatlıkla gezebilirsiniz.

Rumkale’nin iki girişi bulunuyor. Bunlardan biri Merzimen Çayı diğeri ise Fırat Nehri’dir. Rumkale’deki zamana meydan okuyan yapıların başında Roma ve Orta Çağ mimarisinin zengin eserlerinden olan Barşavma Manastırı ve Şair Aziz Nerses Kilisesi geliyor.

Şair Aziz Nerses Kilisesi 1173 yılında yapılmış, gotik stilde bir kiliseyken sonrasında cami olarak kullanılmış bir yapıdır. Barşavma Manastırı ise Yakubi azizi Barşavma tarafından kendi adına yaptırılmıştır.

Fırat Nehri’ne kadar inen merdivenleri ile 75 metre derinliğindeki su kuyusu ise en etkileyici yapılardandır. Bu kuyunun sadece su almak için değil gizli bir geçit olduğu da rivayetler arasında.

Rumkale Nerededir? Nasıl Gidilir?

Gaziantep’in Yavuzeli ilçesinde bulunan Rumkale’ye, Kasaba köyünden ve Halfeti’den yola çıkan teknelerle ulaşabilirsiniz.

Rumkale Otelleri

Rumkale ve Halfeti civarında bulunan birbirinden konforlu otelleri veya bölgenin dokusunu yansıtan taş konakları tercih edebilirsiniz. Tüm seçenekler için tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster