Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Yaz Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Balıkesir Koca Seyit Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Deniz Keyfi
  • Doğa Yürüyüşleri
  • Kampçılık
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Deniz Mahsulleri
  • Höşmerim
  • Börülce
  • Saçaklı mantıyı

Edremit'te Ne Yapılır?

Edremit'te Görülmesi Gerekenler Edremit'te Görülmesi Gerekenler

edremit-ayazma-pinari-tabiat-parki
Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

Zengin bitki örtüsü ve yaban hayatı ile doğaseverleri kendine hayran bırakan bu eşsiz adres 2011 yılında tabiat parkı olarak kabul edilmiştir.

edremit-sahindere-kanyonu
Şahindere Kanyonu

Kaz Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan bu kanyon Türkiye’nin en özel turistik noktalarından biridir.

edremit-hasanboguldu-goleti
Hasan Boğuldu Göleti

Efsanelere konu olan güzellikteki bu gölet Edremit’te gezilecek en güzel yerlerin başında geliyor.

edremit-sutuven-selalesi
Sütüven Şelalesi

Yeşilliğin tam ortasında, buz gibi suların döküldüğü rüya gibi bir şelale sizleri bekliyor.

edremit-gure-kaplicalari
Güre Kaplıcaları

Çok sayıda rahatsızlığa iyi geldiği düşünülen kaplıca, yıl boyunca Türkiye’nin her yerinden çok sayıda turist ağırlamaktadır.

edremit-oren-halk-plaji
Ören Halk Plajı

İncecik kum plajıyla güneş tatili sevenlerin tercihi bu sahil Balıkesir’de görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

edremit-altinkum-plaji
Altınkum Plajı

Tatil anlayışınız sapsarı kumlar ve serin bir deniz ise Altınkum Plajı tam size göre bir adres.

edremit-kazdagi-milli-parki
Kazdağı Milli Parkı

Antik çağlarda İda Dağı olarak anılan ve çok sayıda efsaneye kaynak olmuş Kaz Dağları mutlaka görmeniz gereken yerler listesinde ilk sırada yer almalıdır.

edremit-sarikiz-zirvesi
Sarıkız Zirvesi

Sarıkız’ın mezarı olduğu düşünülen yer olan zirve ismini Sarıkız efsanesinden almıştır. bugün bile hürmet gören alanı görmeli ve hikayesini keşfetmelisiniz.

edremit-pinarbasi-piknik-alani
Pınarbaşı Piknik Alanı

Yemyeşil orman ve buz gibi bir su kenarında bir piknik alanı düşünün. Burada geçireceğiniz vakit sizi yenileyecek.

Efsanelerin Doğduğu Yer Kaz Dağları

Termal suları ve güzel havasıyla ünlü Edremit 12 ay boyunca tatile elverişli, huzurlu bir tatil beldesidir. Ege ile Marmara Bölgeleri’ni birbirlerinden ayıran ve 800 çeşit bitkinin bulunduğu Kaz Dağları ise Edremit’in ev sahipliği yaptığı en ünlü doğal güzelliklerindendir. Koruma altındaki milli parkta ateş yakmak da avlanmak da yasaklanmıştır.

Alp Dağları’ndan sonra dünyanın en yüksek oksijen oranının olduğu yer olan Kaz Dağları herkesin bildiği Sarıkız efsanesiyle yaşandığı yerdir.

Kaz Dağlarının meşhur Sarıkız efsanesine göre köylüler tarafından iftiraya uğrayan güzelliği dillere destan bir kız, babası tarafından birkaç kaz ile dağın başında terk edilir. O günden sonra dağda yolunu kaybeden kimseler, yanında kazları olan güzel bir kızın onlara yol gösterdiğini anlatmaya başlar.

Babası pişman olup kızına gittiğinde onun ermiş olduğunu görür ve masum olduğunu anlayarak üzüntüsünden ölür. Sarıkız’ın gezdiğine ve babasının öldüğüne inanılan yerler de Kaz Dağları’dır.

Doğası Kadar Büyüleyici Denizleri

Edremit’in birbirinden temiz ve serin sulara sahip birçok güzel plajı bulunuyor. En bilinen plajlarından olan Altınkum Plajı’nın denizini zaman zaman ılık yakalayabiliyorsunuz. Merkeze yakın konumda bulunan bu plajda şemsiye, soyunma kabini gibi olanaklar var ve civarında vakit geçirebileceğiniz bir çok kafe bulunuyor.

Edremit’in Mavi Bayraklı plajlarında biri Altınoluk Halk Plajı, diğeri ise Akçay’ın merkezinde bulunan Sarıkız Plajı’dır. Kumla karışık çakıllardan oluşan yapıya sahip ve tatilciler arasında oldukça ünlü olan Sarıkız Plajı’nın merkezi konumda bulunması sebebiyle, mükemmel bir deniz keyfinden sonra vaktinizi kafe ve restoranlarda geçirebilirsiniz.

Edremit Otelleri

Bölge turizm açısından oldukça gelişmiştir dolayısıyla çok sayıda konaklama seçeneği mevcuttur. Sizin için en uygun otel seçenekleri için tıklamanız yeterli.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Hikayeleriyle Meşhur Doğal Güzellikler

Edremit’te gezilecek yerlerin başında Kazdağı Milli Parkı geliyor. Bu milli park özellikle oksijen oranı ve muhteşem doğal güzellikleriyle insanı kendine hayran bırakıyor. Sütüven Şelalesi’nden Hasanboğuldu Göleti’ne kadar birçok efsanevi tabiata ev sahipliği yapan Kaz Dağları, insanlık için bir duraklama, dinlenme noktası adeta.

17 metre yükseklikten coşkuyla akan Sütüven Şelalesi’ni gördüğünüzde dertten ve tasadan uzak dakikalar hatta saatler geçirmek isteyeceksiniz. Şelalenin coşkusundan yüzünüze kalan minik su tanecikleri sizin için yeterli olmazsa şelalenin altında biriken suda yüzebilirsiniz de.

Adını hüzünlü bir aşk masalından alan Hasanboğuldu Göleti; Hasan ve Emine adlı iki aşığın ilişkisinin, Hasan’ın boğularak ölmesiyle son bulduğu noktadır. Özellikle yaz aylarında çok yoğun ilgi gören bu suyun bulunduğu alan çok geniş olmadığından kolay kalabalıklaşabiliyor.

Eğer doğa ile baş başa kalıp sakin bir an geçirmek istiyorsanız ilkbahar aylarını tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Çevresinde bulunan piknik alanlarında vakit geçirirken, şelalenin ve gölün etrafındaki zeytin ağaçlarının gölgesinde dinlemek insana büyük bir keyif veriyor.

Kazdağı Milli Parkı yaz aylarında serinlemek için de tercih edilen yerlerin başında geliyor. Yazın kavurucu sıcaklığından uzak, serin ve temiz bir havada doğa yürüyüşü yapmak gibisi yok. Ancak burayı ıssız bir orman gibi düşünmeyin. Hediyelik eşya dükkanlarından restoranlara kadar birçok işletme de bulunuyor.

Şifalı Doğal Kaynak Sularıyla Edremit

Edremit kaplıca ve şifalı su bakımından da oldukça zengindir. Merkeze en yakın mesafedeki kaplıca olan Derman Kaplıcaları, içeriğinde bulunan bol miktardaki sodyum sülfat ile kadın hastalıkları, böbrek taşı ve daha birçok romatizma hastalığına iyi gelmektedir.

İlçe dışında bulunan Güre Kaplıcaları ise üst solunum yolu enfeksiyonu, cilt ve böbrek hastalıkları için şifa taşıyan bir suya sahiptir. Kazdağları’nın eteklerinde yer alan Güre’de birçok şifa tesisi de bulunmaktadır.

Edremit’te Gezilecek Yerler

Doğası güzel Edremit’in tarihi hakkında da bilgi sahibi olmak isterseniz Kazdağı Etnografya Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten, çocukluğu Edremit’te geçmiş olan Sabahattin Ali’ye kadar birçok değerli ismin balmumu heykelinin de bulunduğu bu müzede hem Sarıkız gibi efsaneleri öğrenecek hem de Kuvayi Milliye Hareketine dair hiçbir yerde karşılaşamayacağınız belgeleri canlı görebileceksiniz.

Edremit tam bir tabiat parkı cennetidir. Kamp ve piknik yapabileceğiniz, işletmelerinde yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz doğal alanlar konusunda oldukça şanslısınız. Bunların başında Ayazma Pınarı Tabiat Parkı geliyor. Edremit merkezine iki saat uzaklıkta bulunuyor ancak tabiat parkının güzelliği bu yolculuğa değer. İnsanları cezbetmesi sebebiyle burası da bir hayli kalabalık oluyor. Özellikle yaz aylarında sabah olabildiğince erken gelip kahvaltınızı da pikniğe dahil etmeniz iyi olur.

Güre Köyü sınırları içinde bulunan Pınarbaşı Piknik Alanı ise adını buz gibi suyun geçtiği pınarından alıyor. Burada bulunan oturma yerleri ve kamelyalarda cennet gibi tabiatın tadını çıkararak vakit geçirebilirsiniz. Eğer piknik dışında bir aktivite arıyorsanız Pınarbaşı’da trekking ve bisiklet binme gibi sporları da yapabiliyorsunuz.

Doğal Güzelliklerle Bezeli Bir Tatil

Edremit’in kendisi kadar civarında da çok popüler tatil beldeleri bulunuyor. Bunlardan en bilinenleri; Cunda Adası, Ayvalık ve Burhaniye’dir.

Edremit mutfağı zeytinyağlılarıyla meşhur bir yerdir. Hatta Ege Bölgesi’nde yaşamıyorsanız buradan ayrılırken mutlaka zeytinyağı stoğu yapmalısınız. Özellikle neyi yiyelim derseniz; höşmerim, börülce ve saçaklı mantıyı deneyin deriz.

Edremit Nerededir? Nasıl Gidilir?

Büyükşehirlerin çoğundan Edremit’e doğrudan otobüs seferleri bulunmaktadır. Eğer İstanbul’dan geliyorsanız Yenikapı feribotları ile Bandırma’ya geçip oradan karayolu ile devam etmenizi öneririz. Balıkesir Koca Seyit Havalimanı Edremit’e 10 dakika uzaklıkta bulunuyor ve düzenli olarak servis mevcuttur.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster