Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Yaz Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Adana Şakir Paşa Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Deniz Keyfi
  • Kültürel Gezi
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Deniz Mahsulleri
  • Arabaşı Çorbası
  • Tantuni

Silifke'de Ne Yapılır?

Silifke'de Görülmesi Gerekenler Silifke'de Görülmesi Gerekenler

silifke-aya-tekla-kilisesi
Aya Tekla Kilisesi

Bir mağara kilisesi olan Aya Tekla Kilisesi Silifke’nin en büyüleyici yerlerinden biridir.

silifke-adam-kayalar-ve-seytan-deresi-kanyonu
Adam Kayalar ve Şeytan Deresi Kanyonu

Kayaya oyulmuş insan ve hayvan figürleriyle etkileyici bir doğal alan olan bu kanyonu mutlaka görmelisiniz.

silifke-olba-antik-kenti
Olba Antik Kenti

Nekropolü, evleri, çeşmeleri ve tiyatrosuyla görenleri kendine hayran bırakan antik kent sizleri bekliyor.

silifke-uzuncaburc
Uzuncaburç

Olba Krallığı’nın ibadet merkezi olan bu antik kentte tarihin büyüleyici sayfalarına bir yolculuk yapabilirsiniz.

silifke-cennet-ve-cehennem-magaralari
Cennet-Cehennem Mağaraları

Doğanın en büyüleyici armağanlarından biri olan Cennet ve Cehennem Mağaraları’na bayılacaksınız.

silifke-astim-magarasi
Astım Mağarası

Demir merdivenlerle inilen etkileyici bir mağara olan Atım Mağarası Silifke’nin en etkileyici doğal güzelliklerinden biridir.

silifke-tas-kopru
Taşköprü

Göksü Nehri’nde bulunan tarihi Taşköprü, Roma Döneminde inşa edilmiş önemli bir yapıdır.

silifke-jupiter-tapinagi
Jüpiter Tapınağı

MS 2. yüzyılda yapıldığı düşünülen ve sonrasında kiliseye dönüştürülen Jüpiter Tapınağı kalıntılarını görebilirsiniz.

silifke-kalesi-ve-tekirambari-sarnici
Silifke Kalesi ve Tekirambarı Sarnıcı

Silifke’nin en yüksek noktalarından biri olan 185 metre uzunluğundaki kalenin en etkileyici kısımlarından biri ise tarihi su sarnıcıdır.

silifke-narlikuyu
Narlıkuyu

Balık restoranlarıyla ünlü Narlıkuyu, turkuaz rengindeki suyuyla kendine hayran bırakan bir koydur.

Birbirinden Güzel Denizler

Silifke’nin ilçe merkezinde sahil bağlantısı bulunmuyor. Denize girmek için Narlıkuyu, Taşucu, Susanoğlu plajlarına gitmeniz gerekiyor. Mersin’de sanayileşme olmadığından denizi de berrak yapısını korumuştur. Silifke’nin denizleri özellikle sığ ve dalgasız olması sebebiyle de rağbet görüyor.

Narlıkuyu Koyu’nun suyu Cennet Obruğu’ndan gelen su ile karışması sebebiyle serin olan suyun rengi ise tam turkuaz. Narlıkuyu Koyu’nun civarında yer alan lüks balık restoranları da oldukça popüler.

Diğer güzel bir plaj ise Kıbrıs gemilerinin de kalktığı nokta olan Taşucu İncekum Plajı’nda yüzmek oldukça keyiflidir. Çadır ve karavan sahiplerinin uğrak yeri olan Boğsak koyu aynı zamanda caretta carettaların da yumurtlama merkezidir. Denizi tertemiz olan Taşucu Plajı, hemen arkasında bulunan balık ve kahvaltı mekanları sayesinde de güzel vakit geçirme alanı da aynı zamanda.

Silifke’nin Atakent adıyla da anılan bir mahallesi olan Susanoğlu, burada denize girilebilecek en iyi yerler arasında. Berrak suyu ve geniş plajıyla sevilen Mavi Bayraklı sahillerdendir.

Eğer hareketli ve insanların yoğun olduğu bir bölgede tatil yapmak isteyenlerdenseniz Kızkalesi’ni ve Susanoğlu’yu, daha sakin ve sessiz bir tatil istiyorsanız da Kargıpınar’ı, Boğsak’ı ve Tisan’ı tercih etmelisiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Toros Dağları ile Akdeniz Mavilikleri Arasında Bir Tatil

Muhteşem koylarıyla ve antik kentleriyle ünlü Silifke, verimli toprakları ve güzel iklimi sayesinde muzun, çileğin ve birçok tropikal meyvenin de yetiştiği yerdir. Bunun yanında geniş kültürü mutfağına da yansıyor.

Büyüleyici Adam Kayalar

Helenistik Çağda Olba Krallığı’nın ibadet yeri olan Uzuncaburç, Silifke’nin en önemli ve iyi korunmuş tarihi yerlerinden biridir. Buranın en etkileyici ve mistik kalıntılarından biri ise Adam Kayalar. Dağın duvarında oyulmuş büyük insan figürleri insanı oldukça ürpertiyor.

Silifke’de Gezilecek Yerler

Silifke’nin sembol yerlerinin başında Silifke Kalesi ve Tekinambarı Sarnıcı geliyor. Silifke Kalesi’nin eteğinde yer alan ve Bizans Döneminde inşa edilen Tekirambarı Su Sarnıcına Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinde de değinilmiştir.

Silifke Kalesi’nin Helenistik Döneme veya Roma Dönemine dayandığı düşünülüyor. Silifke’ye kuşbakışı bakabileceğiniz bir noktada yer alan 185 metre yüksekliğindeki bu kalenin etrafı hendeklerle dolu ve içerisinde de galeri ve su sarnıcı birçok bölüm yer alıyor.

Taşucu’na giden yol üzerinde bulunan etkileyici kiliseyi de görmenizi öneririz. Aya Tekla Kilisesi Meryemlik olarak da adlandırılan bu kilise Hristyanlık tarihinden büyük öneme sahip, oldukça etkileyici bir tarihi yapı.

Burada bulunan iki önemli müzeyi de mutlaka görün deriz; Üç Güzeller ve Narlıkuyu Mozaik Müzesi.

Cennet ve Cehennem Mağarası

Narlıkuyu yakınlarındaki bir yeraltı deresinin oluşturduğu erozyon sonucu meydana gelen tavan çökmesiyle oluşmuş Cennet ve Cehennem Mağarası mutlaka gezilmeli.

Cennet Çöküğü’ne 300 metre mesafede bulunan ve nem oranı oldukça yüksek olan Astım Mağarasının duvarlarından akan suların şifalı olduğuna inanılıyor. Merdivenle inilen mağaranın iç yapısı ve kurulan aydınlatma sebebiyle insanı büyülüyor. Tıpkı bir film seti gibi.

Silifke Eğlence Ve Yemek Rehberi

Silifke’de tatilinizi geçirirken öğün olarak balık ve yengeç çeşitlerini deneyebilirsiniz. Bu iki üründe oldukça lezzetleri tarifleri var.

Eğer Silifke’ye özgü bir şeyler yemek isterseniz bunların başında meşhur tantuni geliyor. Arabaşı, topalak, fellah köftesi ve kulak çorbasını da mutlaka deneyin. En az tantuni ile olduğu kadar bu menülerle de ünlüler.

Burada gece hayatı genellikle kumsalda yaşanıyor. Birbirinden keyifli barlar ve diskolar arasında aradığınız eğlencenin dozuna göre tercih yapabilirsiniz.

Silifke Nerededir? Nasıl Gidilir?

Mersin’den Silifke’ye gelmek için her yarım saatte bir kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz. Eğer havayolu kullanacaksanız Adana Şakir Paşa Havalimanı’ndan 3 saatte ulaşabilirsiniz.

Silifke Otelleri

Silifke bütçenize ve tarzınıza uygun her türlü pansiyon, ev ve otel seçeneğini tercih edebileceğiniz geniş bir yelpazeye sahiptir. Size en uygun konaklama seçeneğini görmek için tıklamanız yeterli.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster