Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Adana Şakirpaşa Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşleri

İnsan Eliyle Oluşmuş Doğal Güzellik

Mersin’in sahip olduğu benzersiz doğal güzelliklerden biri olan Tarsus Şelalesi, altında yatan zengin tarihi ile ünlü bir şelaledir.

Tarsus Şelalesi’nin döküldüğü bölge zamanında Romalılar’ın mezarlık olarak kullandığı bir alandı. Bugünlerde her ne kadar tahrip olmuşsa da, nehir suyunun azaldığı yaz günlerinde bu mezarlıkları da görebilmektesiniz.

Mersin’in zengin kültürü ve tarihiyle harmanlandığı bu doğal güzellik, Bolkar Dağları’ndan başlayan, 142 kilometre boyunca devam eden ve önce Çukurova’ya, ardından da Akdeniz’e dökülen Tarsus Çayı’nın da bir uzantısıdır.

Bu şelale aslında insan eli değmiş bir yapılaşma sonucu ortaya çıkmıştır. Bizans İmparatoru Jüstinyen zamanında kenti su baskınlarından korumak için değiştirilen nehir yatağı, zamanla nekropol alanında güçlü bir çağlayana dönüşmüştür.

Bu eşsiz güzellik eski adı Kydnos olan Berdan Nehri’nin üstünde yer almaktadır. Çukurova’yı meydana getiren üç nehrin en küçüğü olan Berdan Nehri’ne bağlı şelale, 15 metre yükseklikten oldukça güçlü bir şekilde dökülmektedir.

Yemyeşil ağaçlar ve rengarenk çiçeklerle bezeli bu şelalenin tadını, etrafındaki piknik alanları, restoranlar, çay bahçeleri ve seyir noktalarıyla çıkarabilirsiniz.

Tarsus Şelalesi’nin yerli halk için ilgi çekici olmasının sebeplerinin başında en sıcak günlerde bile koruduğu serin hava geliyor.

Peki bölge bu serinliği nasıl sağlıyor derseniz; Toroslar’dan doğan Berdan Nehri’nin suyu, akış kuvveti sebebiyle oldukça hızlı şekilde Tarsus’a ulaşıyor. Kelime anlamı ‘soğuk su’ olan Berdan’ın oluşturduğu Tarsus Şelalesi, sıcak Mersin günlerinde ferah bir soluklanma noktası sunuyor.

Özellikle ilkbahar aylarında doğanın uyanmasıyla cıvıl cıvıl bir görüntüye bürünen şelale, kış aylarında ise karların eriyip suya karışmasıyla en yüksek debiye ulaşmaktadır.

Tarsus Şelalesi Otel ve Konaklama Seçenekleri

Tarsus’un birbirinden güzel otellerine buradan ulaşabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Tarsus Şelalesi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Mersin’in Tarsus ilçesine 2 kilometre uzaklıkta bulunan Tarsus Şelalesi’ne, ilçe merkezinden yürüyerek veya minibüslerle ulaşabilirsiniz. En yakın havalimanı ise Adana’da bulunmaktadır.