Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Yaz Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Adana Şakir Paşa Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Deniz Keyfi
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Deniz Mahsulleri
  • Tantuni

Erdemli'de Ne Yapılır?

Erdemli'de Görülmesi Gerekenler Erdemli'de Görülmesi Gerekenler

erdemli-okuzlu-oren-yeri
Öküzlü Ören Yeri

Helenistik Dönemden günümüze miras kalan bu benzersiz tarihi alan Erdemli’nin en çok ilgi gören yerleri arasındadır.

erdemli-korkykos-antik-kenti
Korkykos Antik Kenti

Korkykos Antik Kenti Roma Döneminde yapılmış olan kiliselerinin yanı sıra kilise duvarlarındaki freskleriyle ziyaretçilerini büyülüyor.

erdemli-talat-goktepe-camligi
Erdemli Talat Göktepe Çamlığı

Birbirinden güzel ağaç türleriyle doğaseverleri kendine hayran bırakan Talat Göktepe Çamlığı’nda unutulmaz bir doğa yürüyüşü sizleri bekliyor.

erdemli-kiz-kalesi-plaji
Kız Kalesi Plajı

Erdemli’nin en temiz denizlerinen birine sahip olan Kız Kalesi Plajı’nda denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarın.

erdemli-sebaste-antik-kenti-elaiussa-sebaste
Sebaste Antik Kenti (Elaiussa Sebaste)

Zamanın en önemli liman ve ticaret kentlerinden biri olan Sebaste Antik Kenti’nin en önemli özelliği Anadolu’nun en iyi korunan nekropolüne sahip olmasıdır.

erdemli-limonlu-cayi
Limonlu Çayı

Mersin’in en uzun akarsularından olan Limonlu Çayı ismini bölgedeki limon ağaçlarından almış büyüleyici bir yerdir.

erdemli-kanlidivane-kanytelleis-neapolis
Kanlıdivane (Kanytelleis-Neapolis)

Antik Dönemde suçluları cezalandırma alanı olarak kullanılan Kanlıdivane’nin geçmişi MÖ 3. yüzyıla dayanmaktadır.

erdemli-akkale
Akkale

Antik Çağdan kalan eserlerin yer aldığı bir bölge olan Akkale Erdemli’nin en önemli tarihi alanlarından biridir.

erdemli-kiz-kalesi
Kız Kalesi

Kıyıdan yüzerek gezmeye gidebileceğiniz Kız Kalesi, Roma ve Bizans Dönemlerinde aktif olarak kullanılmış etkileyici bir tarihi eserdir.

Toroslar'ın Kanatları Altında Eşsiz Denizler

Erdemli’deki tarihi dokuların ve eserlerin bazı koruyucusu var, Toroslar. Avantajlı konumu sayesinde, Toroslar tarafından fırtınalara karşı güvenli bir şekilde korunarak otantik dokusunu günümüze kadar taşımış bir tatil beldesidir.

Kumluk plajlarıyla ünlü Erdemli Türkiye’nin en Güney noktalarından da biridir. En bilinen sahillerinden olan Kız Kalesi Plajı, 2014 yılında UNESCO Kültür Mirasları Geçici Listesi’ne girmiştir. Mavi bayraklı bu plajda Kız Kalesi etrafında yüzmek size tarihte yolculuk yaptıracak.

Erdemli’nin en güzel plajlarından biri de ücretsiz olan Ayaş Plajı’dır. Yaz aylarında kalabalık olması durumunda alan genişliği ve ferahlığı büyük avantaj sağlıyor. Erdemli’de genel olarak deniz hafif dalgalı ve incecik kumlarla kaplıdır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Kız Kalesi

Zamanında bir kahin krala kızının bir yılan sokması sonucunda öleceğini söyler ve kral da buna inanıp denizin ortasında bir kale inşa ettirir, kaleye giden bir üzüm sepetinin içine gizlenmiş yılan da kızını sokar ve prenses ölür.

Bu hikaye size Kız Kulesi’nden tanıdık gelebilir ancak o dönem sanıyoruz ki kahin herkese aynı masalı anlatıyordu. Bu kalenin adı ise Kız Kalesi. Erdemli’nin sembollerinden biri olan kaleye ulaşım da oldukça eğlenceli; deniz bisikleti kiralayabilir veya yüzebilirsiniz. Çünkü karaya 500 metre uzaklıkta.

Etkileyici Cennet ve Cehennem Mağarası

Erdemli’ye geldiğinizde buraya yarım saatlik mesafede bulunan etkileyici obrukları ve içerisindeki tarihi mekanları görmenizi öneririz. Yaklaşık 5000 yıl önce mağaraların tavanının çökmesi ile oluşmuş Cennet ve Cehennem Mağarası‘nın ürpertici atmosferine hayran kalacaksınız.

Cennet’in içine 450 basamaklı bir merdivenle inip gezebiliyorsunuz. İnerken önünden geçeceğiniz bir mağarada, Hristiyanlıkın yasak olduğu dönemlerde gizli ibadet yapmak için kullanılan bir kilise bulunuyor. 128 metre derinliğindeki Cehennem için ekipmanlı ve usta bir dağcı olmanız gerekli.

Erdemli’de kazıları hala devam eden Elaiussa Sebaste Antik Kenti bulunuyor. MÖ 2 yılında inşa edildiği düşünülen bu tarihi kentte agora, tiyatro, bazilika gibi birçok yapıyı görebiliyorsunuz.

Erdemli’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Erdemli’de cennetten bir parça gibi görünen iki adet kanyon bulunuyor. Lamos ve Aksıfat Kanyonları. Buralarda yapılacak en güzel aktivite epey ıslanacağınız doğa yürüyüşleridir. Yürüyüşlerin arasında karşılaşacağınız ufak şelaleler ve doğal havuzlar sizi mest edecek güzellikte.

Erdemli Nerededir? Nasıl Gidilir?

Erdemli’ye en yakın havaalanı Adana’da bulunuyor. Adana Şakir Paşa Havalimanı’ndan kalkan servisler ile Mersin’e gidip, Mersin Otogarından minibüse binerek ortalama 4 saatte Erdemli’ye ulaşabilirsiniz.

Erdemli Otelleri

Erdemli’de bütçenize ve tarzınıza uygun pansiyondan otele her türlü konaklama türü için tıklamanız yeterli.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster