Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Yaz Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Gazipaşa Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Deniz Keyfi
  • Kültürel Geziler
  • Doğa Yürüyüşleri
  • Su Sporları
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Deniz Mahsulleri

Alanya'da Ne Yapılır?

Alanya'da Görülmesi Gerekenler Alanya'da Görülmesi Gerekenler

alanya-kalesi
Alanya Kalesi

Alanya’nın sembol yapılarından biri olan Alanya Kalesi, Alanya’nın merkezinde bulunan ve ilçe manzarasını doyasıya seyredebileceğiniz büyüleyici bir yerdir.

alanya-kizilkule
Kızılkule

13. yüzyılın benzersiz eserlerinden olan Kızılkule’de düzenlenen sergilere katılabilir, terasından Alanya’yı ve plajlarını kuşbakışı seyredebilirsiniz.

alanya-kleopatra-plaji
Kleopatra plajı

2 kilometre uzunluğuyla Alanya’nın en güzel plajları arasına giren Kleopatra Plajı hem kolay ulaşımı hem de turkuaz rengi suyuyla tatilcilere keyifli bir tatil sunuyor.

alanya-dim-cayi
Dim çayı

Alanya’nın bunaltıcı sıcaklarına bir nefes olan buz gibi Dim Çayı, Toroslar’dan başlayıp Akdeniz’e kadar dökülen, çevresinde ve üzerinde pek çok restoran işletmesinin de bulunduğu benzersiz bir doğa harikasıdır.

alanya-dim-magarasi
Dim mağarası

Nefes kesen görüntüsüyle ve birbirinden güzel seyir alanlarıyla unutulmaz anlar yaşayabileceğiniz mistik Dim Mağarası’nı mutlaka görmelisiniz.

alanya-sapadere-kanyonu
Sapadere kanyonu

Alanya’nın sıradışı güzelliklerinden biri olan Sapadere Kanyonu içerisinde irili ufaklı doğal havuzlar bulunan mükemmel bir doğa yürüyüşü alanıdır.

alanya-damlatas-magarasi
Damlataş mağarası

Oluşumu 15.000 yıl süren ve sıcaklığı yaz-kış değişmeyen Mağara, sarkıt ve dikitleriyle görenleri büyülüyor.

alanya-syedra-antik-kenti
Syedra Antik Kenti

Geçmişi MÖ 7. Yüzyıla uzanan kent, etkileyici sütunları, mezarları, mağaraları ve daha nice eserleriyle sizleri bekliyor.

alanya-arkeoloji-muzesi
Alanya Arkeoloji Müzesi

1967’den beri hizmet veren Müze, Tunç Çağı, Frig, Lidya ve Urartu Dönemlerine ait benzersiz eserleri ziyaret edebilirsiniz. Müze’nin simgesi ise Herakles Heykeli’dir.

alanya-alara-han-kervansarayi
Alara Han Kervansarayı

Günümüzde dükkanların ve kafelerin yer aldığı bu tarihi kervansaray, İpek Yolu üzerindeki konumuyla tarihte önemli bir yere sahip olan etkileyici bir mimaridir.

Altın Plajlar ve Berrak Sular

Hem ince kumlu plajları hem de küçük çakıl plajları ile ünlü bu tatil beldesi her sene binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. En çok tercih edilen plajlar arasında Delik Deniz, Mahmutlar Plajı, Damlataş Plajı ve Kleopatra Plajı bulunmaktadır.

Yazları hem güneş banyosundan hem de sizi sarıp sarmalayacak yumuşacık sularda yüzmekten keyif alıyorsanız doğru adrestesiniz.

Aynı zamanda Damlataj Plajı’na geldiğinizde yürüme mesafesinde yer alan Damlataş Mağarası ve Arkeoloji Müzesi’ni de gezi programınıza ekleyebilirsiniz.

Alanya Otelleri

Alanya turizm açısından son derece gelişmiş bir ilçedir. Hatta ilçe yerleşik nüfusu o kadar artmıştır ki yakın zamanda il olması kaçınılmaz hale gelmiştir. Dolayısıyla burada otel ve konaklama seçenekleri çok çeşitli ve sayıdadır.

Tüm seçenekler için tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Doğal Güzelliklerini Korumuş Butik Bir Tatil Yeri

Kumsal dışında diğer doğa harikaları arasında, içerisinde göl bulunan Dim Mağarası, Sapadere Kanyonu(şelalesi) ve Damlataş Mağarası bulunmakta.

Buz Gibi Sularda Yenilenme Fırsatı

Kilometrelerce uzanan ve Alanya’nın en sıcak aylarında bile –40 dereceye varabilen soğuk suyuyla Dim Çayı üzerindeki işletmelerde hem karnınızı doyurup hem de içerisinde yüzerek serinliğin tadını çıkarmak çok keyifli olacak. Tabii bu suya girecek kadar cesursanız. Suya girdiğinizde yüzünüzün uyuşması yaklaşık 4 saniye sürüyor.

Helenistik Çağa Minik Bir Ziyaret

Tarihi Helenistik Çağa dayanan 250 metrelik Alanya Kalesi buranın en meşhur tarihi mekanlarından.

Bir diğer önemli adres ise Kızıl Kule’dir. Eski 250.000 Liralık banknotların üzerinde de fotoğrafı bulunan bu kule adını inşa edildiğini kırmızı taşlarından almaktadır ve kulenin ilk katı Etnografya Müzesi olarak kullanılıyor. 

Osmanlı Döneminin şahane izlerinden biri olan Süleymaniye Camii bölgenin bir diğer önemli mimari eseridir. 

Alanya’da görebileceğiniz antik kentler; Syedra, Lotape, Selinus ve Laertes Antik Kentleri’dir. Kuruluşları yaklaşık MÖ 7. yüzyıla uzanır. 

Alanya Ulaşım Rehberi

Türkiye’nin en küçük ve kolay ulaşılan havalimanlarından olan Gazipaşa Havalimanı neredeyse merkezde sayılacak kadar yakın. Uçuşunuz bu limana ise 30 dakika içerisinde ilçe merkezine ulaşabilirsiniz.

Eğer uçuşlarınız Antalya Havalimanı’ndan ise 4-8 kişilik transfer araçlarıyla 2.5 saatte Alanya’da kapınıza kadar ulaşabilirsiniz. 

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster