Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Antalya Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Kültürel Gezi

Doğal Yaşamın Devam Ettiği Bir Alan

Antalya’nın sahip olduğu doğal güzelliklerden biri olan Güllük Dağı Milli Parkı tarihi değerleri ve florasıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Ülkemizdeki 456 kuş türünün 113’ünün yalnızca burada bulunuyor.

Nesli tükenmekte olan Alageyik, şah kartal, dağ keçisi gibi pek çok yabani hayvanın yaşam alanı olan 1970’de milli park ilan edilen Güllük Dağı Milli Parkı her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Pek çok tepenin, vadinin, kanyonun yer aldığı milli parkta kızılçam başta olmak üzere yüzlerce bitki türü bulunmaktadır. Yükselti farklılıklarından kaynaklı biyolojik çeşitlilik bulunan milli parkta Akdeniz iklimi hakimdir.

Keçiboynuzu, sakız ağacı, yabani zeytin ve defne gibi 80’i endemik 680 çeşit bitki bulunuyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Doğanın İçinde Tarihe Açılan Bir Yürüyüş

6700 hektarlık bir alanı kaplayan ormanda, yemyeşil ağaçların arasında yapacağınız bir yürüyüş sırasında Helenistik Çağdan kalma kalıntıları görebilirsiniz. Anadolu’nun yerlilerinden olan Solimler’in kurduğu Termessos kentinin de kalıntılarına rastlayacaksınız.

Kral yolu, surlar, kuleler, tiyatro, hadrian kapısı, gymnasium, süslemeli mezarlar, sarnıçlar ve agora gibi eserleri görebilirsiniz.

Milli parka adını veren Termessos Antik Kenti Anadolu’daki en iyi korunmuş antik kentlerden biridir. Güllük Dağı yamaçlarında, denizden 1000 metre yükseklikte yer almaktadır.

Genellikle Roma Dönemine ait kalıntıların yer aldığı kentteki en eski eserler Helenistik Döneme kadar uzanıyor.

Güllük Dağı (Termessos) Milli Parkı’nda Yapılacak Aktiviteler

Milli parkta kamp ve piknik gibi aktivitelerin yanı sıra müze gezisi de yapabilirsiniz. Flora ve fauna müzesinde bölgede yaşamış hayvan fosilleri, doldurulmuş böcekler, bölgeye özgü bitkiler yer almaktadır.

Dilerseniz günübirlik dilerseniz de kamp kurarak milli parkta uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Doyran barajı yakınında yapacağınız yürüyüşlerde ciğerlerinizi bol bol oksijenle doldurabilirsiniz.

Güllük Dağı Milli Parkı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Antalya’ya 34 kilometre mesafede, Korkuteli ilçesinde bulunan milli parka, otogardan kalkan Korkuteli minibüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Güllük Dağı Milli Parkı’nda Konaklama Seçenekleri

Milli park ziyaretinizde Antalya ve çevresinde konaklayabileceğiniz birbirinden güzel otel ve pansiyon seçenekleri bulunuyor. İncelemek için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster