Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Alanya Gazipaşa Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Ekstrem Sporlar

Dim Çayı Milli Parkı

Toros zirvelerinden doğan 60 kilometre uzunluğundaki Dim Çayı, Alanya’ya birbirinden güzel doğa harikalarını armağan ettikten sonra Akdeniz sahiline dökülen eşsiz bir akarsudur.

Türkiye’nin en büyüleyici doğal güzelliklerinden biri olan bu çay, bulunduğu sıcak iklimde adeta doğal bir klima görevi görmektedir.

Toroslar’ın zirvelerinde doğup, 60 kilometrelik yolculuğu boyunca Kestel ve Tosmur beldelerinden Akdeniz’e dökülen çay, her mevsim ısı seviyesini korumaktadır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

İzlediği rota boyunca birçok şelaleye, kamp alanına ve gölete de kaynak olan Dim Çayı, Orman Bakanlığı tarafından milli park statüsüne alınmıştır. Dim Barajı faaliyet olarak da civar köy ve beldelerin su kaynağı görevini de görmektedir.

Peki bu suyun serinliğinden nasıl faydalanacaksınız? Bu doğal güzelliğin çevresinde kurulan piknik yerleri, çay bahçeleri ve restoranlarda keyifli vakit geçirerek yaz sıcağına bir mola verebilirsiniz.

Gürül gürül akan suyun üstüne kurulmuş çardak tarzındaki yer sofralarında hizmet veren restoranlarda hem yemek yiyebilir hem de yüzme alanı olarak ayrılan kısımlarda serin suların tadını çıkarabilirsiniz.

İçerisinde su kaydırakları, atlama platformları da bulunan işletmeler hem birer restoran hem de su parkı özelliği taşımaktadır. Dilerseniz çayın üstünde, dilerseniz de dağ sırtına inşa edilmiş tahta balkonlarda şelalelere yukarıdan bakarak keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Dim Çayı’nda Yapılacak Aktiviteler

Dim Çayı’nın üst kısımlarına çıktığınızda ise hem rafting noktasına ulaşabilir hem de meşhur Dim Mağarası’nı da ziyaret edebilirsiniz. Dim Mağarası, çevresinde bulunan zengin ormanları ve yabani hayvan çeşitliliği ile ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

Akdeniz Bölgesi’nin bunaltıcı sıcaklarından kaçıp en sıcak günlerde dahi serin bir gün geçirmek isterseniz bu adres tam size göre. Dilerseniz ATV ya da jeep kiralayarak Dim Vadisi’nin tepelerinde macera dolu bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Dim Mağarası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Dim Çayı Milli Parkı’na Alanya Otogarından kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Dim Mağarası Otelleri

Alanya’daki birbirinden lüks otellerden pansiyonlara kadar onlarca konaklama seçeneğiniz vardır. Size en uygun seçenek için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster