Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Antalya Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü

Yeryüzündeki Cennet

Yeryüzünde cenneti andıran zümrüt yeşili rengiyle Türkiye’nin saklı güzelliklerinden olan Kurşunlu Şelalesi eşsiz florasıyla ender rastlanan bir tabiat parkıdır.

Yemyeşil bir ormanın kalbinde yer alan Kurşunlu Şelalesi 1986 yılında keşfedilip, bugün 33 hektarlık alanıyla ziyarete açık halde olan bir tabiat parkıdır.Titizlikle korunan bu bölgenin şelaleye giden yolu, Muğla’dan getirilmiş taşlarla döşenmiştir.

Kurşunlu Şelalesi’ni meydana getiren suyun kaynağı 2 kilometre uzunluğundaki bir kanyondan gelir. 18 metre yükseklikten dökülerek şelaleyi meydana getiren bu su aktığı yerde irili ufaklı göletler de oluşturuyor.

Suyun yoğunluğuna göre gölet sayısı yediyi bulabiliyor. Kıyıda bulunan ve 200 yıllık olduğu söylenen su değirmeni ise gölete etkileyici bir hava katıyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Merdivenlerle inilen şelale alanına varmadan heyecan artarak çoğalıyor çünkü bu yürüyüşte suyun sesini duymaya başlıyorsunuz. İlk bakışta nutkunuzun tutulduğu bir güzellikle karşılaşıyorsunuz. Değerli bir taş gibi parlayan yemyeşil göl ve bembeyaz şelale insanın ayaklarını yerden kesiyor.

Yıllardır yoğun olarak ziyaret edilmesine rağmen hala ayak basılmamış bir bölge izlenimini korumasına sebep olarak yüzmeye izin verilmemesi gösterilebilir. Kurşunlu Şelalesi’nde yalnızca diz hizasına kadar yürümenize izin veriliyor.

Bu deneyim sizin için yeterli değilse şelalenin altındaki mağaraya girebilirsiniz. Su sesinin oldukça yüksek olduğu mağarada muhteşem kareler yakalayabilirsiniz.

1991’de Kurşunlu Şelalesi bölgesi milli parklar kategorisine alınmış ve halkın bu güzellikten faydalanması için piknik alanları düzenlenmiştir.

4 hektarlık alanda piknik yapılan bölgenin geri kalanında ise doğa ile uyumlu inşa edilmiş alışveriş dükkanları, tuvaletler, seyir terasları, restoranlar, bulaşık yıkama alanları bulunmaktadır.

Ortalama 40 dakika süren bir yürüyüş parkuru da barındıran milli parkta yapacağınız doğa yürüyüşü sırasından birbirinden farklı kuş ve bitki türlerine rastlamanız kaçınılmaz. Kurşunlu Şelalesi ve Tabiat Parkı zengin bir floraya ve biyolojik çeşitliliğe sahiptir.

Kızılçam ağaçlarının hakim olduğu benzersiz ormanda; sakız ağacı, söğüt, incir ağacı, böğürtlen, kekik, zakkum gibi daha nice bitki türünün de yuvasıdır. Yaban domuzu, yılan, sincap, tilki, tavşan ve ağaçkakanlar ise Kurşunlu Şelalesi’nin komşuları arasındadır.

Kurşunlu Şelalesi Otelleri

Yarım saat uzaklıktaki Antalya’da bulunan birbirinden güzel otel ve pansiyonlara buradan ulaşabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Kurşunlu Şelalesi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Antalya şehir merkezine 22 kilometre mesafede bulunan Kurşunlu Şelalesi’ne Antalya merkezinden kalkan otobüs ve minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.