Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Yaz Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Balıkesir Koca Seyit Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Deniz Keyfi
  • Kültürel Geziler
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Deniz Mahsulleri
  • Ayvalık Tostu
  • Girit Leblebisi
  • Lor Kurabiyesi

Ayvalık'ta Ne Yapılır?

Ayvalık'ta Görülmesi Gerekenler Ayvalık'ta Görülmesi Gerekenler

ayvalik-badavut-plaji
Badavut Plajı

Deniz, kum, güneş üçlüsünü istiyorsanız ve bunların hepsini de sakin bir yerde yaşamak istiyorsanız Badavut Plajı tam size göre.

ayvalik-cennet-tepesi
Cennet Tepesi

Bütün Ayvalık’a hakim bir konumdan bakarak manzaranın tadını çıkartmak istiyorsanız Cennet Tepesi doğru adres.

ayvalik-seytan-sofrasi
Şeytan Sofrası

Ayvalık Adaları manzarasına sahip bu tepede inanışa göre madeni para atılarak dilekler dileniyor ve gerçekleşeceği umuluyor.

ayvalik-sarimsakli-tabiat-parki
Sarımsaklı Tabiat Parkı

Özellikle kampçıların tercih ettiği bu doğa harikası alanda denize sıfır konaklayabilir ya da günübirlik gelerek tadını çıkartabilirsiniz.

ayvalik-adalar-dogal-tabiat-parki
Ayvalık Adalar Doğal Tabiat Parkı

Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan ve 20 adadan oluşan bu özel park kendi içinde harika koylar ve habitatlar barındıran mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.

ayvalik-macaron-sokak
Macaron Sokağı

Ayvalık’ın tarihi bölgelerinden birisi olan Macaron geçmişten günümüze Rum mimarisinin güzel örnekleriyle bir köprü olmuştur.

ayvalik-rahmi-koc-muzesi
Rahmi Koç Müzesi

2011 yılında Koç Holding tarafından restore edilen ve müze olarak hizmet vermeye başlayan bu tarihi bina daha önceler cami ve ilk yapıldığı dönemde de kilise olarak kullanılmıştır. Tarihi dokusunu muhafaza eden bu müze Ayvalık’ta gezilecek yerlerin başında gelir.

ayvalik-sevim-ve-necdet-kent-kitapligi
Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Emekli Büyükelçi Necdet Kent ve eşi ressam Sevim Kent’in ismi verilen kitaplıkta çok sayıda eşsiz eseri bulabilirsiniz.

ayvalik-tarihi-degirmenler
Tarihi Değirmenler

Ayvalık’ın sembollerinden olan tarihi yel değirmenleri gezi listenizde yer alması gereken adreslerdendir.

ayvalik-ortunc-koyu
Ortunç Koyu

Mavi bayraklı plajıyla Cunda Adası’nda denize girilebilecek yerlerin başında gelen bu koy size tam anlamıyla bir tatil deneyimi yaşatacak.

Yazın Popüler Adreslerinden

Tarihi Rum evleri, kiliseleri ve zengin tarihi kültürüyle Ayvalık herkesin kalabalıklardan kaçıp kafa dinlemek için tercih ettiği bir tatil beldesi olduğundan, yazları kalabalıklardan uzak bir yer sıfatını kaybediyor maalesef. Ancak güzelliği ve huzuru her daim baki Ayvalık’ın.

Bu güzel belde leziz yemekleri ve huzurlu sahilleriyle ziyaretçi akınına uğruyor. Bu kalabalığı hissettirmeyen avantajları da var, örneğin 5 kilometre uzunluğundaki geniş ve en ünlü sahili Sarımsaklı gibi.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Birbirinden Güzel Plajlar

Burası rüzgarıyla ünlü bir belde. Özellikle kumluk ve sığ deniz severler için ise bire bir. Altınova, Sedef, Badavut Plajları diğer ünlü plajlarından yalnızca birkaçı.

“Ayvalık’taki bütün sahilleri ve koyları göreyim” dediğiniz takdirde uzun bir tatil planlamasına ihtiyacınız olacak o yüzden eğer vaktiniz kısıtlıysa gideceğiniz yerleri önceden planlamanızda fayda var.

Ayvalık’a Geldiğinizde Gezmeden Dönmeyin

Tatilinizde kültürel geziler yapmaktan keyif alıyorsanız Rahmi Koç Müzesi, Şeytan Sofrası, Panaya Kilisesi, Saatli Camii görülmesi gereken en önemli yerlerden. Taksiyarhis Anıt Müzesi olan Taksiyarhis Kilisesi, eski bir Rum bölgesi olan Ayvalık’taki ilk kilisedir.

Ayvalık’ın simgesi olan tarihi taş evlerde tatil için konaklamanız da mümkün. Eğer eskiye merakınız varsa Ayvalık bit pazarıyla da çok ünlü. Burada bir yerden bir yere gitmek bile başlı başına bir tarihi gezi çünkü Ayvalık’ın dar sokakları ve onları oluşturan evler tarihin canlı örneği gibi.

Ayvalık Ulaşım ve Lezzet Rehberi

Edremit Balıkesir Koca Seyit Havalimanı üzerinden Balıkesir merkeze gelebilir buradan da Ayvalık otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Popüler bir tatil yeri olduğu için ulaşımda sıkıntı yaşamanız son derece düşük bir ihtimal. Aynı zamanda Ayvalık’a hem kara hem deniz hem de demir yolu ile ulaşım imkanı bulunuyor.

Tatilinizde minik bir gastronomi turu yapıyorsanız Ayvalık Tostu listenizde ilk sırada yer almalı. Elbette tostu gibi pastaneleri de çok meşhur. Girit leblebisi ve lor kurabiyesi Ayvalık’ın imza tatlarındandır.

Ayvalık Otelleri

Tatil söz konusu olduğunda akla gelen ilk adreslerden birisi olan Ayvalık’ta konaklama seçenekleri son derece gelişmiştir. Dilerseniz şirin bir butik otelde dilerseniz de çadır kampında konaklayabilirsiniz. Size en uygun oteli bulmak için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster