Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Yaz Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • İzmir Adnan Menderes Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Deniz Keyfi
  • Su sporları
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Deniz Mahsulleri

Kuşadası'nda Ne Yapılır?

Kuşadası'nda Görülmesi Gerekenler Kuşadası'nda Görülmesi Gerekenler

kusadasi-necati-korkmaz-mikro-minyatur-muzesi
Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi

Dünyanın 3. mikro minyatür müzesi olan, eserleri görebilmeniz için her birine birer büyüteç yardımıyla bakmanız gereken bu müzeyi mutlaka görmelisiniz.

kusadasi-el-heykeli
El Heykeli

İlçenin kordonunda bulunan ve sembol yapısı olan El Heykeli’nin eteklerinden seyredebileceğiniz gün batımı manzarasını kaçırmayın.

kusadasi-kaleici
Kaleiçi

Tarihi evleri, dükkanları ve arnavut taşlı sokaklarıyla Kuşadası’nın en otantik yeri Kaleiçi’dir.

kusadasi-guvercinada-kalesi
Güvercinada Kalesi

Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan Kale ve çevresindeki surlar, Kuşadası ziyaretçilerinin yoğun ilgisini görüyor.

kusadasi-karasu-koyu
Karasu Koyu

Ormanla iç içe olan tertemiz bir denizde yüzmenin keyfini mutlaka çıkarmalısınız.

kusadasi-icmeler-koyu
İçmeler Koyu

Milli park içinde yer alan İçmeler Koyu çam ağaçlarının kokusu eşliğinde suyun tadını çıkaracağınız benzersiz bir yer.

kusadasi-zeus-magarasi
Zeus Mağarası

Kuşadası’nın en ünlü doğal güzelliklerinden olan Zeus Mağarası, buz gibi sularda yüzmeyi sevenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

kusadasi-dilek-yarimadasi-buyuk-menderes-deltasi-milli-parki
Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Plajlarıyla, kamp ve piknik alanlarıyla tatilcilerin tadına doyamadığı Dilek Yarımadası Türkiye’nin en önemli milli parkları arasında yer alıyor.

kusadasi-kustur-plaji
Kuştur Plajı

Mavi bayraklı Kuştur Plajı şehir merkezinde denize girebileceğiniz en güzel plajlardan biridir.

kusadasi-kadinlar-plaji
Kadınlar Plajı

Güneşin ve denizin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz Kadınlar Plajı sizleri bekliyor.

Şehrin İçinde Yaşayan Tarih

Güvercinada Kalesi, Kaleiçi Camii, Panionion Antik Kenti ve Kurşunlu Manastırı Kuşadası’nın en güzel ve ünlü değerlerinden. Surların, kervansarayın, camilerin ve şimdilerde dükkan olarak kullanılan eski evlerin bulunduğu, araç trafiğine kapalı, meşhur Kaleiçi Çarşısı’nın dar sokakları arasında gezintilere çıkıp geçmişin izleri arasında kaybolabilirsiniz.

Kuşadası’nda kordon boyunun bir ucundan diğer ucuna çin restoranından tutun sırasıyla kebapçı, balıkçı, meyhane, hamburgerci aklınıza gelen her mutfağını bulabiliyorsunuz. Aynı yelpaze genişliği gece hayatı için de geçerli. Özellikle sahil diskolarıyla ünlü gece hayatında türkü barlar ve canlı müzik yapan mekanlar da oldukça fazla.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Osmanlı Döneminden Günümüze Bir Plaj

Kuşadası’nın denizi için pırıl pırıl diyemiyoruz. Genellikle esintili olduğu için deniz suyu hafif bulanık olabiliyor ve yer yer yosunlar ayağa dolanıyor. Özellikle merkezde ve sitelere bağlı plajlarda bu durum böyle. Ancak Kuşadası milli park açısından şanslı. Kuşadası Milli Parkı ve Kadınlar Plajı hem daha sakin hem de ilçe merkezine uzak noktalarda olduğu için nispeten daha temiz.

Kadınlar Plajı adını Osmanlı döneminde yalnızca kadınların kullandığı bir plaj olmasından alıyor adını. Kuşadası’nın en durgun denizidir. Burada birçok su sporu seçeneği ile deniz keyfini heyecanlı bir hale getirebilirsiniz. Merkeze en yakın olanlardan biri bu plajdır. Kadınlar Plajı’na ulaşımı şehir içi dolmuşlarıyla sağlayabiliyorsunuz.

Milli Parkta Domuzlarla Deniz Keyfi

Dilek Yarımadası’nda bulunan Milli Park da Kuşadası’nın en güzel doğal güzelliklerindendir. Dilek Yarımadası’nda insanlar kadar yaban domuzları da halktan sayılıyor. Çoğunlukla sahile inip getirdiğiniz yiyecekleri teklifsiz götürebilirler. O anlarda size sakince masadan çekilmek kalıyor ama tedirgin olmanıza gerek yok, payları olduğunu düşündükleri kısmı alıp uzaklaşıyorlar o yüzden tedarikli gelmenizi tavsiye ederiz.

 Milli Parkın içinde Türkiye’nin en meşhur mağarası olan Zeus Mağarası bulunuyor. Mağaranın içerisine biraz yürüdüğünüzde kayaların arasında karanlık bir alanda yüzebileceğiniz yere varıyorsunuz. Buradaki su şimdiye kadar hissettiğiniz suların en soğuğu olabilir ancak insanları cezbeden de bu. Loş ve karanlık bir mağarada her bir damlacığın sesinin yankılandığını duyarak yüzmek size başka bir dünyada yüzüyormuşsunuz hissi veriyor.

Milli Park Koyları Ve Aktiviteleri

Milli Park’ta dört adet koy bulunuyor. Haftasonları kalabalık artacağı için size en sakin görünen koyu seçebiliyor olmak bir avantaj.

İlk koy olan İçmeler Koyu kumluk bir yapıya sahip ve diğerlerine oranla geniş bir alana sahiptir. Üçüncü koy olan Karasu Koyu çakıllardan oluşuyor ve bir yanı deniz diğer yanı da mis gibi çam ağaçlarıyla dolu yemyeşil bir alana sahiptir.

Kuşadası Milli Parkı yalnızca yüzme alanı değil, bisiklet turu ve piknik yapmak için de elverişli olan alan küçük bir aktivite amazonunu andırır. Daha önce denk gelmediğiniz deniz canlılarına ve yüzlerce kuş türüne de ev sahipliği yapan etkileyici bir doğal alandır. Buraya giriş ücretli ancak çok yüksek rakamlar değil ve tuvalet, duş gibi imkanlarla hizmet vermektedir.

Kuşadası’nın en temiz denizi Mavi Bayraklı Güvercinada Plajı’dır. Güvercinada Kalesinin civarındaki bu sahilde vakit geçirmek aynı zamanda tarihi bir gezi niteliğindedir.

Kuşadası’nda Yaşam

Kuşadası tatil beldesinden çok bir şehir yaşantısına da sahip ve buradaki yerliler sebebiyle kışın da yaşam oldukça hareketlidir.

Kuşadası’nda iki güzel liman bulunuyor. Bunlardan biri Ege Port diğeri ise Marina AVM. Hem alışveriş yapabileceğiniz hem de denizin üstünde bir şeyler içip yemek yiyebileceğiniz harika bir ortam var.

Denizde geçen yorgun ve tuzlu bir günün üstüne Marina AVM’de yemeğinizi yerken canınız biraz daha yüzmek isterse, az ilerideki küçük plajdan denize girebilirsiniz çünkü Kuşadası şehir merkezinde de plaj bulunuyor.

Şehir hayatı, doğa ve tarihin iç içe olduğu Kuşadası’nın kordonunda bulunan el heykeli bu ilçenin sembolüdür.

Kuşadası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Aydın’a bağlı olan Kuşadası’na birçok otobüs firmasının seferi bulunmaktadır. Eğer havayolu tercih edecekseniz İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalkan Kuşadası servisleri ile ortalama 1 saatte varabilirsiniz.

Kuşadası Otelleri

Eğer tatilin tadı çadırda çıkar diyenlerdenseniz Milli Park içinde Dilek Yarımadası Kamp Alanı bulunuyor. Kuşadası zaten başlı başına bir kamp merkezidir. Sahiller yerleşim olarak ormanlarla iç içe olduğundan çadırınızı kurduğunuz yer muhtemelen denizin dibinde olacaktır.

Kampçı ruhlu değilseniz de Kuşadası’nda birbirinden uygun ve kaliteli pansiyonlar ve otellerden bütçenize en uygun olanı bulmak çok kolay. Tüm seçeneklere buradan ulaşabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster