Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Adnan Menderes Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Kültürel Gezi
  • Tekne Gezisi

2500 Yıl Öncesinden Bir Yaşam Alanı

Tropikal adaların lagünlerini andıran kanyon, barındırdığı baraj suyunun rengiyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde bulunan Arapapıştı Kanyonu’nın diğer adı İnceğiz Kanyonu’dur. Kanyonda birçok kaya mezar, sur ve mağara bulunuyor. İçinde bulunan tarihi kalıntılardan en ünlü olanları kanyonun sarp kayalarına oyulmuş kaya mezarları.

Kanyonun sonuna doğru 2500 yaşında olduğu düşünülen bir Pers mezarı bulunuyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Arapapıştı Kanyonu’nda Gezilecek Yerler

Bu kanyon eski zamanlarda yaşamış birçok insan için barınma ve ibadet alanı olmuş. Arapapıştı henüz yeni yeni keşfedilmekte ve ortaya çıkmakta. Kazılar ilerlediğinde kanyondaki mağaraların dağın diğer tarafına geçit olduğunun ortaya çıkacağı düşünülüyor.

Kanyondaki Kemer Barajı’nın ismini aldığı Kemer Köprüsü’nü Büyük İskender tarafından Aphrodisias’a ulaşım amacıyla yaptırmıştır. Bugün sular altında kalan köprüyü sular alçaldığında görebiliyorsunuz.  Sit alanı olan bölge bir doğa harikası olarak anılmaya başladı.

6 km uzunluğundaki ve 380 metre duvar yüksekliğindeki kanyonunu kayıklarla gezebiliyorsunuz. Yaz aylarında 30 metreye düşen suyun normal seviyesi 50 metre civarında.

Arapapıştı Kanyonu Nerededir?

Aydın şehir merkezine 90 km uzaklıkta olsa da aslında Denizli, Aydın ve Muğla illerinin sınır kesişiminde bulunuyor. İsmine dair anlatılan birçok hikaye var. En bilineni; Bizans Döneminde Afrodisias Kenti’ni ele geçirmeye çalışan Araplar’ın, burada yenilgiye uğrayarak ‘apışması’ yani şaşkına dönmesi.

Etkileyici kanyonun doğal güzellikleri arasında canlılar da var. Özellikle karabatak gibi balıkçıl kuşların ve dağ keçilerinin yaşam alanı.

Arapapıştı Otelleri

Arapapıştı Kanyonu’na en yakın oteller Aydın’da yer almaktadır. Aydın’da bulunan bütçenize en uygun otelleri incelemek için hemen tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster