Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Adnan Menderes Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Deniz Keyfi

Türkiye’nin En Büyüleyici Milli Parklarından Dilek Yarımadası Milli Parkı

Kuşadası’nın ve tüm Türkiye’nin en güzel milli parklarından olan Dilek Yarımadası Milli Parkı, Ege denizi ile Menteşe Dağları’nın buluştuğu benzersiz bir adrestir.

Domuz, flamingo, sincap gibi pek çok hayvan ve bitki türüne de ev sahipliği yapan Dilek Yarımadası Avrupa Genel Konseyi tarafından Flora Biyogenetik Rezerv Alanı olarak seçilmiştir.

Anadolu’da yetişen tüm bitki türlerinin bir arada yaşadığı ender yerlerden biri de Dilek Yarımadası Milli Parkı’dır.

Milli parkın sahillerinde güneşlenirken ya da piknik yaparken ailecek gelip paylarını alıp giden yaban domuzu sürülerine alışkın olmalısınız.

Bu milli park aynı zamanda Kuşadası’nın en güzel sahillerinin de adresidir. İç açan çam ağaçları kokuları arasında, masmavi cam gibi sularda yüzmek istiyorsanız milli parkta bulunan birbirinden güzel plajları tercih edebilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Dilek Yarımadası Milli Parkı Plajları

Milli park girişinden sonra karşınıza çıkacak ilk plaj olan İçmeler Koyu, sığ yapısı ve girişe yürüme mesafesindeki konumu sebebiyle en çok tercih edilen plajlardan biridir.

İçmeler Koyu’ndan sonra gelen Aydınlık Koyu ise milli parkın en uzun sahillerinden birine sahiptir. Kızılçam ağaçları eşliğinde deniz keyfi yapabilirsiniz.

9 kilometre uzunluğu ile milli parkın en uzun plajı olan Kavaklıdere, nam-ı diğer Kalamaki Koyu ismini etrafındaki kavak ağaçlarından almış eşsiz bir koydur.

Dilek Yarımadası’nda Yapılacaklar

Kara leylek, flamingo, balık kartalı, kaşık gaga, yalı çapkını gibi yüzlerce kuş türünün evi olan milli parkta kuş gözlemciliği yapmak için Türkiye’nin en güzel adreslerinden biridir.

Foto safari, dağ bisikleti ve mağaracılık gibi birbirinden keyifli aktiviteleri de tatilinize dahil edebilirsiniz.

Milli parkta bulunan birbirinden etkileyici seyir teraslarında Kuşadası’nı, Dilek Dağı’nı, Oluklu Dere Kanyonu’nu ve Yunanistan’a ait Samos Adası’nın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Bireysel giriş izinlerinin bulunmadığı ve ekiplere dahil olarak yürüyüş yapabileceğiniz Oluklu Dere Kanyonu’nda bulunan 15 kilometrelik parkurda sincaplar eşliğinde trekking yapabilirsiniz.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Gezilecek Yerler

Doğanbey köyünün girişinde bulunan milli parka gelmişken bu eski Rum köyünü de muhakkak ziyaret etmelisiniz. Bu sessiz ve büyüleyici köyde bulunan doğa müzesini ziyaret edebilir, küçük restoranlarında deniz kenarında deniz ürünlerinin en tazesini tadabilirsiniz.

Milli park mağaralarıyla ünlüdür. Bunların en bilineni ise Zeus Mağarası’dır. Buz gibi sularda yüzmeye cesaretiniz varsa bu mağarada oluşan suda yüzme deneyimini mutlaka tatmalısınız.

Güzelçamlı’nın girişinde yer alan Zeus Mağarası bölgenin en çok turist ağırlayan adreslerinden biridir.

Dilek Yarımadası Milli Parkı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı Güzelçamlı Mahallesinde milli parka şehir merkezinden geçen minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda Konaklama Rehberi

Dilek Yarımadası’nda konaklama imkanınız bulunmuyor fakat yakın konumda bulunan birbirinden güzel otelleri incelemek için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster