Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Kültür Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Çardak Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Kültürel Gezi
  • Doğa Gezisi
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Kuzu Kebabı
  • Keşkek
  • Çaput Aşı
  • Mısır Gömbesi

Denizli'de Ne Yapılır?

Denizli'de Görülmesi Gerekenler Denizli'de Görülmesi Gerekenler

denizli-keloglan-magarasi
Keloğlan Mağarası

Doğa harikası sarkıtlar ve dikitleri görmek ve bu eşsiz atmosferi tatmak isteyenler için Keloğlan Mağarası Mallı Dağı’nın doğu tarafında yer almaktadır.

denizli-bagbasi-kent-ormani
Bağbaşı Kent Ormanı

Ağaçların arasında yürüyüş ve spor yapabileceğiniz ve Denizli manzarasının tadını çıkartabileceğiniz bir yer arıyorsanız sizin için doğru adres burası.

denizli-honaz-dagi-milli-parki
Honaz Dağı Milli Parkı

2571 mt yüksekliğiyle Ege Bölgesi’nin en yüksek noktası olan Honaz Dağı zengin bitki örtüsü ve yemyeşil ağaçlarıyla sizi bekliyor.

denizli-karahayit-kaplicalari
Karahayıt Kaplıcaları

Uzun zamandır birçok hastalığa iyi geldiği düşünülen Karahayıt kaplıcaları Türkiye’nin her yerinden şifa arayanların popüler adreslerindendir.

denizli-ataturk-evi-ve-etnografya-muzesi
Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi

1931 Yılında Mustafa Kemal Paşa’nın bir gece konakladığı ev 1977 yılında anıt eser olarak tescil edilmiş ve günümüzde de müze olarak hizmet vermektedir.

denizli-pamukkale-hierapolis-arkeoloji-muzesi
Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi

Hierapolis kazılarında ortaya çıkan tarihi eserlerin sergilendiği ve 1970 yılında kurulan bu müze Denizli’de görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

denizli-ufo-muzesi
Denizli Ufo Müzesi

Türkiye’de ilk ve tek dünyada ise dördüncü ufo müzesi olan bu eşsiz müze 2005 yılından beri meraklılarına hizmet vermektedir.

denizli-horoz-heykeli
Horoz Heykeli

27 Metre uzunluğuyla dünyanın en büyük horoz heykellerinden birisi olan heykel şehrin sembollerinin başında gelmektedir.

denizli-kleopatra-havuzu-antik-havuz
Kleopatra Havuzu (Antik Havuz)

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan ve MÖ. 2. YY’dan kalan bu antik havuzda yüzebilir, tarihi doğrudan yaşayabilirsiniz.

denizli-pamukkale-travertenleri
Pamukkale Travertenleri

Dünyanın her yerinden çok sayıda turist çeken bu eşsiz güzellik hem kaplıca özelliği hem de görsel güzelliği ile sizleri bekliyor.

Hem Ege Hem de Akdeniz'den Bir Kent: Denizli

Ege ile Akdeniz’in buluştuğu, ziyaret eden herkesin aklında unutulmaz bir anı olarak yer eden Denizli, tatil rotanızı oluştururken mutlaka eklemeniz gereken duraklardan biridir.

Deniz bulunmamasına rağmen bu ismin verilmesinin sebebi, eski ismi ‘şelalesi bol’ anlamına gelen Ladik ve Tonguzlu olmasıdır.

Denizli’de hayran kalacağınız bazı doğal güzellikler; Pamukkale Travertenleri, Yeşildere Şelalesi, Kaklık Mağarası, Karahayıt Kaplıcaları, Natural Park’tır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Denizli’de Gezilecek Tarihi Yerler

Tarih öncesi çağlardan beri ziyaretçilerine şifa dağıtan Pamukkale Kaplıcaları, faydalarının yanında görüntüleri ile hem yerli hem yabancı turistin ilgisini çekmektedir.

300 yıl önce jeolojik olayların insanlığa bir hediyesi olarak meydana gelen kar beyaz travertenleri ile ünlü Pamukkale’de daha nice etkileyici yer tanıyacaksınız.

Bölgedeki kayaların çökmesi ve bulunan sıcak suyun kayalara akmasıyla oluşan travertenler, sıcaklığı 35 ve 100 derece arasında değişen 17 farklı şifalı suya sahip.

Bu eşsiz oluşum Menderes Nehri Vadisi’nde yer almakta. Bu suyun; kalp-damar sertliği, tansiyon, romatizma, raşitizm, felç, deri, göz, sinir sistemi ile damar hastalıkları, damar iltihabı ve reyno hastalığı rahatsızlıklarının tedavisinde önerilmektedir.

Ayrıca ılık olarak içildiğinde mide spazmında, idrar söktürmede ve iltihaplarında, böbrek ve kum taşlarının tedavisinde tavsiye edilmektedir. 

Kutsal Kent

Her yıl turist akınına uğrayan Pamukkale Travertenleri içerisinde bulunan Hierapolis Antik Kenti, UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir.

Yaklaşık 14000 yıl önce kurulmuş ve çok önemli bir kültürel miras olan Hierapolis Antik Kenti de bu suları sayesinde ‘Kutsal Kent’ olarak anılıyordu.

İnsanlık tarihi için değerli bir hazine olan bu kent, Genç Helenistik ve Erken Hristiyanlık dönemlerine uzun yıllar ev sahipliği yaptı.

Bu antik kentin hemen yanında yer alan Kleopatra havuzunda yaz kış yüzme fırsatını kaçırmayın. 2300 yaşındaki havuzun su sıcaklığı 36 derecede sabittir.

Antik Kentler

Büyük İskender’in hükümdarlığından sonra Anadolu’da kurulan ilk kentlerden olan Tabea Antik Kenti de Denizli’de bulunuyor.

Kayaların oyulmasıyla oluşan odaların bulunduğu kent doğal bir kale gibi görünmektedir. 

Denizli’de gezebileceğiniz diğer tarihi yerler; St. Philippe Martyrion Kilisesi, Laodikya Antik Kenti, Hierapolis Arkeoloji Müzesi, Hierapolis Antik Tiyatrosu.

Denizli’de Macera Aktiviteleri

Macera seviyorsanız Pamukkale’de Honaz Dağı ve Serinhisar Dağı’nda yamaç paraşütü yaparken bu eşsiz güzelliğin tamamına tek turda şahit olabilirsiniz.

Pamukkale’nin doğası bu kadar ünlüyken trekkinge ayrılan alanlara değinmeden olmaz. Çevresinde birbirinden farklı parkurlar bulunuyor ve yürüyüş seviyenize en uygun olandan faydalanabiliyorsunuz.

Babadağ, Honaz ve Beşparmak Dağları’nda bu aktivitelere katıldığınızda Pamukkale’nin temiz oksijenini de tadacaksınız.

Meşhur Tatlarıyla Denizli

Şehrin sembolü horoz olduğundan Denizli’de  göreceğiniz hediyelik eşyaların birçoğu horozdan oluşur.

Denizli’nin meşhur yemeği nedir derseniz bunların başında tandır kebaplar gelir. Tandırın memleketi Denizli’de keşkek, çaput aşı ve mısır gömbesini de muhakkak denemelisiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Denizli Otelleri

Butik pansiyonlardan beş yıldızlı otellere onlarca konaklama seçeneği sunan Denizli’de size en uygun otel seçeneklerini görmek için hemen tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster