Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Denizli Çardak Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Kültürel Geziler
  • Kaplıcalar
  • Doğa Yürüyüşleri
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Buldan kapaması
  • Tas kapama
  • Kol dolması
  • Sıyırma ve un çorbası

Doğal Bir Macera: Pamukkale

Bölgedeki kayaların çökmesi ve bulunan sıcak suyun kayalara akmasıyla oluşan travertenler, sıcaklığı 35 ve 100 derece arasında değişen 17 farklı şifalı suya sahip. Bu eşsiz oluşum Menderes Nehri Vadisi’nde yer almakta.

Bu suyun; kalp-damar sertliği, tansiyon, romatizma, raşitizm, felç, deri, göz, sinir sistemi ile damar hastalıkları, damar iltihabı ve reyno hastalığı rahatsızlıklarının tedavisinde önerilmektedir.

Ayrıca ılık olarak içildiğinde mide spazmında, idrar söktürmede ve iltihaplarında, böbrek ve kum taşlarının tedavisinde tavsiye edilmektedir.

UNESCO Onaylı Kültür Merkezi

Her yıl turist akınına uğrayan Pamukkale Travertenleri içerisinde bulunan Hierapolis Antik Kenti, UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edildi. M.Ö. II. yüzyılda kurulan ve çok önemli bir kültürel miras olan Hierapolis Antik Kenti de bu suları sayesinde ‘Kutsal Kent’ olarak anılıyordu.

İnsanlık tarihi için değerli bir hazine olan bu kent, Genç Helenistik ve Erken Hristiyanlık Dönemlerine uzun yıllar ev sahipliği yapmıştır.

Hem Macera Hem Eğlence Merkezi

Macera seviyorsanız Pamukkale’de Honaz Dağı ve Serinhisar Dağı’nda yamaç paraşütü yaparken bu eşsiz güzelliğin tamamına tek turda şahit olabilirsiniz.

Pamukkale’nin doğası bu kadar ünlüyken trekkinge ayrılan alanlara değinmeden olmaz. Çevresinde birbirinden farklı parkurlar bulunuyor ve yürüyüş seviyenize en uygun olandan faydalanabiliyorsunuz.

Babadağ, Honaz ve Beşparmak Dağları’nda bu aktivitelere katıldığınızda Pamukkale’nin temiz oksijenini de tadacaksınız.

Pamukkale Otelleri

Şehrin çok büyük olmaması sebebiyle konaklamanızı ilçe merkezinde gerçekleştirirseniz travertenlere ve antik kentlere ulaşımınız kolay olurken, restoran ve alışveriş gibi yerlere de yakın olabilirsiniz.

Eğer şehirden biraz uzaklaşmak sizin için sorun değilse merkeze 7 km mesafedeki Karahayıt’ı düşünebilirsiniz. Denizli’nin popüler bir bölgesi olan Karahayıt, lüks otelleri ve spa merkezleri ile dikkat çekiyor. Pamukkale otellerini incelemek için hemen tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Pamukkale Kaplıcaları

Denizli’nin termal kaplıca noktası olan Karahayıt, Pamukkale Travertenleri’nin bir parçası olarak sayılıyor. Travertenlerin renginin aksine Karahayıt suyu kızıl rengiyle de ilgi görüyor. İlçe merkezinde de termal oteller bulmanız mümkün ancak Karahayıt’takiler daha lüks ve gelişmiş.

58 derecede kaynayan bu termal su, zengin bir mineral kaynağı. Romatizmal hastalıklar, bel ve boyun fıtığı, siyatik, uykusuzluk, yorgunluk, cilt hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, kemik erimesi ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Ameliyat olanların sonrasında iyileşme hızını artırır. Kırık sonrasında oluşan ağrıları hafifletir, kas ağrısı sorunlarını giderir, kemik hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Strese bağlı hastalıklara şifa olmaktadır.

Bu suların bir özelliği de içme kürü olarak uygulanabilmesidir. Üç ayrı kaynaktan elde edilen ve içeriğinde yüksek miktarda bikarbonat, kalsiyum, sülfat ve karbondioksit bulunan Karahayıt termal suyu, Pamukkale’nin hem yerlisi hem de yabancısı için büyük ilgi kaynağıdır.

Pamukkale Mutfağı

Buldan kapaması, tas kapama, kol dolması, sıyırma ve un çorbası Pamukkale’nin meşhur lezzetlerindendir.

Pamukkale Ulaşım Rehberi

Denizli’ye birçok şehirden otobüs ve uçak seferi bulunmaktadır. Otogardan ve havaalanından servis, dolmuş veya taksi ile Pamukkale’ye ulaşabilirsiniz. Eskişehir, Afyon, Kütahya, Sandıklı ve Denizli’den tren seferleri de bulunuyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster