Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Antalya Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü

Toroslar’ın Üzerinde Eşsiz Bir Güzellik: Tazı Kanyonu

Bugün sizlere Antalya’nın az bilinen doğal güzelliklerinden birini anlatacağız. Manavgat’ta yer alan Tazı Kanyonu bugün DJ performanslarının bile sergilendiği popüler bir kanyon olmak yolunda hızla ilerliyor.

Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içinde yer alan Tazı Kanyonu’nun baş döndürücü yüksekliği ortalama 700 metredir. Yeryüzünü kuş bakışı izleyebileceğiniz bu göz alıcı kanyon aynı zamanda flora bakımından da benzersiz bir çeşitliliğe sahip olduğu için yüksek önlemlerle koruma altına alınmış bir tabiat parkıdır.

Eskiden bölgede yaşayan şamanların Köprülüçay’ın yol gösterici olarak düşünülen akışından yola çıkarak buraya ‘Bilgelik Vadisi’ adını vermişlerdir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Tazı Kanyonu’nda Neler Yapılır?

Kanyon’da yapılacak en güzel şey doğanın sessizliğinde zihninizi ve bedeninizi dinlendirmektir. Uzun doğa yürüyüşleriyle Tazı Kanyonu’nun tadını çıkarabileceğiniz gibi atv kiralayıp atv turuna da çıkabilirsiniz.

Bu harika kanyon bununla bitmiyor. Burada birbirinden farklı canlı türünü de gözlemleme fırsatı bulabilirsiniz. Yılan kartalı, kızıl akbaba, kaya kartalı, yoz atmaca, baykuş, vaşak gibi birçok canlı türüyle karşılaşabilir, bu doğal ortamı ev sahipleriyle beraber inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Ukraynalı DJ Katy Rise’ın Tazı Kanyonu’nda çekilmiş bir klibi bile bulunuyor. Kanyon’un daha iç kısımlarında kamp yaparak da bölgenin tadını çıkarabilirsiniz.

Yalnız uçurum kenarlarından uzak durmanız gerekmektedir çünkü Kanyon’un şiddetli esen rüzgarıyla baş etmek pek kolay olmaz. Son dönemlerin popüler aktivitesi olan heyecan dolu zipline’ı deneyebilirsiniz.

Tazı Kanyonu Nerededir Nasıl Gidilir?

Tazı Kanyonu Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Gaziler Mahallesinde yer almaktadır. Yolu asfalt ve oldukça konforlu olan Kanyon’a herhangi bir şehir içi ulaşımı bulunmuyor. Köprülü Kanyona’a dek minibüslerle gelebilirsiniz. Tazı Kanyonu’nun Köprülü Kanyon Milli Parkı’na uzaklığı ise 23 kilometredir.

Tazı Kanyonu Otelleri

Bölgeye 12 kilometre mesafede bulunan küçük bir pansiyon dışında herhangi bir işletme bulunmamaktadır. En yakın mesafe olarak Manavgat’ta yer alan oteller hakkında bilgi almak için hemen tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster