Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Antalya Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Piknik

Görkemli Bir Çağlayan

Antalya’yı turizm merkezi yapan denizleri ve otelleri dışında birbirinden etkileyici doğal güzellikleri de bulunuyor. Türkiye’nin nadide yerlerinden biri olan Düden Şelalesi serin havası ve mavinin en güzel tonlarındaki sularıyla ziyaretçilerini büyülüyor.

Aşağı Düden ve Yukarı Düden (Karpuz Şelalesi) olmak üzere ikiye ayrılan Düden Çayı iki koldan Akdeniz’e dökülür. Kaynağı Kepez hidroelektrik santrali olan Düden Şelalesi’nin en ilgi çekici özelliklerinden biri yaz kış debisinin aynı olmasıdır.

Şehir yaşantısından uzaklaşıp kendinize benzersiz bir deneyim yaşatmak istiyorsanız Antalya’da görmeniz gereken ilk yer Düden.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Düden Şelalesi Nerededir?

 Şehir merkezine yakınlığı ise ayrı bir avantaj. Antalya’ya yalnızca 10 km mesafede bulunuyor.

Yukarı Düden’de ziyaretçiler için piknik ve mesire yerleri de var. Son yıllarda artan popülerliği sebebiyle restoran, hediyelik eşya dükkanı, kafe ve hatta hayvanat bahçesi gibi işletmeler de hayli çoğaldı. Bu sebeple Yukarı Düden daha çok rağbet görmekte.

40 metreden akan görkemli suyu izlemek için güzel bir alan sunuyor. Yalnızca şelalesi ile değil çevresinde bitki çeşitliliği ile de görenleri etkiliyor. Ziyaretler yalnızca yaz aylarında tercih edilmiyor. Sonbaharda da renkleri ve görüntüsü ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Büyük İskender’in Şelalesi

Bazı kaynaklarda İskender Şelalesi denmesinin sebebi zamanında Büyük İskender’in buradan geçtiğinde atlarına su içirdiğine dair efsanedir. Düden Şelalesi’nin yıllık ortalama ziyaretçi sayısı 3 milyonu buluyor.

Buraya yalnızca şelaleyi görmek için değil şelalenin çok yakınında bulunan tarih öncesi bir mağarayı da görmek için geliyorlar. Mağaranın özelliği şelalenin içinde geziyor hissi yaratması. İçine girdiğinizde yüzyıllar önce oluşmuş, pencere görevi gören oyuklardan, gürül gürül akan suyu izleyebiliyorsunuz.

Çevrede bulunan 2. ve 7. yüzyıllara ait antik kaya mezarları da bölgenin tarihi geçmişi hakkında ipuçları vermekte.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster