Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Kültür Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Antalya Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Deniz Keyfi
  • Kültürel Geziler
  • Doğa Yürüyüşü
  • Çeşitli Sporlar
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Deniz Mahsulleri
  • Köfte-Piyaz
  • Hibeş
  • Yanık Dondurma

Antalya'da Ne Yapılır?

Antalya'da Görülmesi Gerekenler Antalya'da Görülmesi Gerekenler

antalya-kekova-batik-sehir
Kekova (Batık Şehir)

Sualtı kalıntılarının dünya çapında ünlü olduğu Kekova’da, antik hamamların üzerinde yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

antalya-olimpos
Olimpos

Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle herkesi büyüleyen Olimpos, unutulmaz tatili arayanların adresi.

antalya-demre
Demre

Akdeniz’in en huzurlu tatil beldelerinden biri olan Demre zengin tarihi ve eşsiz doğası ile sizleri bekliyor.

antalya-adrasan
Adrasan

İncecik kumları ve tertemiz plajıyla ünlü Adrasan’ın el değmemiş doğasına hayran kalacaksınız.

antalya-kaleici
Kaleiçi

Nostaljik evleri ve tertemiz deniziyle ünlü olan Kaleiçi, Antalya’da görülmesi gereken en güzel yerlerdendir.

antalya-kalkan
Kalkan

Kalkan’da masmavi koylara ve muhteşem havaya doyacaksınız.

antalya-belek
Belek

Devasa tatil köyleri ve golf sahalarıyla bilinen Belek’te rengarenk bir tatil hazır olun.

antalya-kas
Kaş

Turkaz rengi koyları ve birbirinden etkileyici antik kentleriyle Kaş’ta büyüleyici bir yaz tatili geçirebilirsiniz.

antalya-kemer
Kemer

Küçük bir tatil beldesi olan Kemer, çam ağaçları ve birbirinden güzel otelleriyle bilinen eşsiz bir tatil adresidir.

antalya-alanya
Alanya

Plajları, kaleleri ve mağaralarıyla tatilcilere dolu dolu bir tatil fırsatı sunan Alanya’yı mutlaka görmelisiniz. Sıcak biraz.

Tatilde Eğlencenin Adresi

Türkiye’de turizmin başkenti olan Antalya’nın eğlence tarzı, Rio karnavalının seyreltilerek tüm şehre sirayet etmiş hali gibidir. Antalya yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da öncü tatil merkezlerinden biri olmayı başarmıştır.

Jennifer Lopez’in İstanbul haricinde Türkiye’de konser verdiği tek şehir olan Antalya, Türk sinema sektöründe prestijli bir yere sahip olan Altın Portakal Film Festivali’ne de her sene ev sahipliği yapmaktadır.

 Bitki örtüsü müzik ve köpükten oluşan Antalya’nın eğlence hayatı gece veya gündüz olarak ayrılmaz. Yazları nüfusun tam on katına çıktığı şehirde, kendi ülkenizde olduğunuzu unutturacak kadar çok yabancı dil konuşan insan görürsünüz.

Durum böyle olunca hizmet sektöründe rekabet artıyor, seçenek ve kalite çoğalıyor. Antalya’ya geldiğinizde kendinizi tatil fuarında gibi hissedeceksiniz.

Antalya Otelleri

Antalya’da tam 899 konaklama işletmesi bulunuyor ve bunların %50’sini beş yıldızlı oteller oluşturuyor.

Rekabet yoğunluğu çeşitliliği de beraberinde getiriyor ve masal gibi otellerde dünyadan uzakta bir tatil geçiriyorsunuz. Bütçenize en uygun otelleri incelemek için hemen tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Antalya’nın En Güzel Plajları

Şüphesiz ki Akdeniz iklimi, kışın soğuğundan bunalan ve özellikle sıcak hava arayanlar için doğru bir tatil bölgesi seçimi.

Tatil için Antalya’yı tercih edecekseniz bronzer masrafınızı tatil bütçenizden düşebilirsiniz çünkü Antalya sularının Türkiye’deki diğer denizlere oranla çok daha tuzlu olması sebebiyle yüzmek gibi bronzlaşmak da çok daha hızlı ve kolaydır.

Antalya’nın sahilleri genelde ince kumdan oluşur ve coğrafi olarak girintili çıkıntılı bir yapısı olmadığından kumsallar tıpkı yürüyüş yolu gibi uzun ve dümdüzdür. Ancak Antalya’nın en bilinen plajı olan, arka arkaya beş sahilin birleşimiyle oluşmuş Konyaaltı Plajı taşlık bir yapıdadır.

Rivayete göre Kleopatra ile sevgilisi Roma İmparatoru Antonious’un yüzdüğü Kleopatra Plajı kumuyla ünlüdür. Sanki elekten geçirilmiş gibi olan yumuşacık ve kusursuz kumlara bayılacaksınız.

Antalya’nın ünlü plajlarının başında; Kaputaş, Kleopatra, Patara, Olimpos, Kekova, Örnekköy sahilleri geliyor. Tatiliniz için ayırdığınız süre yeterli ise bu sahillerin hepsini görmenizi şiddetle öneririz. Eğer sayfiye yeri gibi sakin ve bakir bir kumsal tercih ediyorsanız Örnekköy plajı ve Korsan Koyu tam size göre.

Antalya’da Gezilecek Yerler

Antalya’nın günümüze kadar izleri uzanan ve değeri iyi bilinen zengin geçmişi sayesinde kültürel bir gezi yapmak için de büyük bir birikimi vardır.

Bizim listemizde bulunan en görkemli hazineleri; Olimpos antik kenti, Alanya kalesi, Apollon tapınağı, Anadolu ve Bizans Uygarlıklarına dair çok sayıda eser görebileceğiniz Antalya Arkeoloji Müzesi’dir.

Yerleşimine MÖ 4. yüzyılda başlanan ve içerisinde 3000’e yakın mimari eser niteliğinde ev bulunan, sit alanı ilan edilmiş Kaleiçi ise tıpkı bir zaman makinesi gibi. Bulunduğunuz çağı unutturucak bir gezi için Kaleiçi sokaklarında keyifli bir tur atabilirsiniz.

Antalya’ya gelen birinin Manavgat ve Düden Şelaleleri’nde bir fotoğrafı muhakkak vardır. Bu fantastik bir güzelliğe sahip yerlerden en az birini görmeden şehirden ayrılmayın.

Antalya’da Ne Yenir?

Yoğun şekilde turist alması sebebiyle Antalya’da restoranlar yabancı turistleri evlerinde hissettirmek hem de onlara Türk mutfağını tanıtmak adına seçeneklerini çoğaltmış, kalite standartlarını yüksek bir seviyeye koymuş durumdalar.

Bu fırsat bir turist için Türk mutfağını tanıma şansı verirken bizler için ise  dünya mutfağını deneyimleme fırsatıdır.

Antalya’da döner çeşitleri ve köfte-piyaz ikilisi en sık karşılaşacağınız menüler arasındadır.

Antalya Ulaşım Seçenekleri

Antalya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanız için taksi dışında tramvay ve belediye otobüsü hizmeti sunulmaktadır.

Eğer taksi kadar pahalı, otobüs kadar kalabalık olmasın derseniz 4-8 kişilik özel şirketlerin transfer minibüsleri ile yalnızca şehir merkezine değil, ilçelere veya Antalya sınırları içerisinde herhangi bir yere kapınıza kadar ulaşmanız mümkündür.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster