Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Kültür Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Adnan Menderes Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Kültürel Geziler
  • Deniz Keyfi
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Sardalya Buğulama
  • Priştine Kebabı

Selçuk'ta Ne Yapılır?

Selçuk'ta Görülmesi Gerekenler Selçuk'ta Görülmesi Gerekenler

selcuk-meryem-ana-evi
Meryem Ana Evi

Hz. İsa’nın ölümünden sonra Hz. Meryem’in getirildiği ve son günlerini geçirdiği kilise olan bu haç şeklindeki yapı mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

selcuk-efes-antik-kenti
Efes Antik Kenti

Tarihi M.Ö. 10 YY’a dayanan ve 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan bu antik kent kültürel turların favori noktalarındandır.

selcuk-artemis-tapinagi
Artemis Tapınağı

M.Ö. 550 Yılında tamamı mermerden yapılan ve Tanrıça Artemis’e ithaf edilen tapınak Selçuk’ta sizleri bekliyor.

selcuk-celsus-kutuphanesi
Celsus Kütüphanesi

M.S. 1. YY’da Roma valilerinden olan Celsus onuruna Oğlu tarafından yaptırılan bu antik yapı Efes’in simgelerindendir.

selcuk-st-john-bazilikasi
St. John Bazilikası

St. John’un “Yahya İncili”ni yazdığı yer olduğu düşünülen bu bölgede M.S. 1. yy’dan kalan çok sayıda antik eşya bulunmaktadır.

selcuk-hadrianus-tapinagi
Hadrianus Tapınağı

Dünyanın 8. Harikası olarak nitelendirilen bu tarihi yapı her yıl binlerce turist ağırlıyor.

selcuk-pamucak-sahili
Pamucak Plajı

Altın rengi kumlarda kendinizi güneşe ve denize bırakmaya hazır olun

selcuk-yedi-uyuyanlar
Yedi Uyuyanlar

Efsanelere konu olmuş hikayeleriyle daha da anlamlı hale gelen bu mağara görmeniz gereken yerlerden

selcuk-efes-arkeoloji-muzesi
Efes Arkeoloji Müzesi

Efes’in zengin tarihinin eşsiz hazinelerini bir arada görüp gezebileceğiniz şahane bir müze

selcuk-odeon
Odeon

İki bin yıllık tarihiyle günümüze dek ayakta kalmayı başarmış bu antik tiyatro hala birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor

Üç Dinin Yaşadığı Tarihi Bölge

Görkemli yapılarının yanı sıra huzurlu bir yaşantıya ve doğaya da sahip olan Selçuk Ege’nin en şirin kasabalarındandır.

Her yıl ortalama 2 milyon ziyaretçi ağırlayan bu ilçe Didim, İzmir, Kuşadası, Çeşme ve Güzelçamlı gibi turizm merkezlerine yakınlığı ve kolay ulaşımı sebebiyle de insanların gözdesi olmuştur.

Selçuk, şair Kallinos ve filozof Heraklitos gibi önemli isimlere ev sahipliği yapmış, Antik Çağ’ın en önemli yerleşimlerinden biri olmuştur.

Tarihi yaklaşık 8600 yıl öncesine kadar uzanan Selçuk’ta göreceğiniz kalıntıların bazısı Neolitik Çağ’dan günümüze dek gelmiş olan kalıntılardır. İlçede üç dinin de kültürel izlerini görebilirsiniz.

Tapınaktan kiliseye, camiden manastıra pek çok mirasımızı görerek unutulmaz bir gezi yaşayabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Selçuk’ta Gezilecek Yerler

Selçuk denince akla gelen ilk yer şüphesiz Efes’tir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Efes Antik Kenti hem ülkemizin hem de dünyanın en önemli tarihi mirasları arasında yer almaktadır.

MÖ 8600 yıllarında önemli ticaret yollarından birinde bulunması sebebiyle o dönemin dünya başkentlerinden biri haline gelmiştir.

Çağın en önemli kültür ve sanat başkenti olarak anılan Efes Antik Kenti’nde dünyanın yedi harikasından birinin de yer aldığını biliyor muydunuz? MÖ 7. yüzyılda inşa edilen Artemis Tapınağı Lidya Kralı tarafından yaptırılmış benzersiz bir tarihi eserdir.

Selçuk’ta görülmesi gereken bir diğer önemli yer ise Meryem Ana Kilisesi, diğer adıyla Meryem Ana Evi’dir.

Hristiyan alemi için büyük öneme taşımasının sebebi ise Meryem’in Hz. İsa’nın ölümünden sonra bir süre bu kilisede yaşadığına inanılmasıdır. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği bu kilisede dilenen dileklerle dikilen mumların kerametine inanılmaktadır.

İslam tarihinin önemli eserlerinden biri olan İsabey Camii ve gizemli efsanelere konu olmuş Yediuyuyanlar Mağarası da Selçuk’un önemli değerlerindendir. Selçuk’a gelmişken buraya 7 kilometre mesafede bulunan Şirince’yi de ziyaret edebilirsiniz.

Efes Plajı

Zamanında onlarca kral ve kraliçenin serinlediğine inanılan sularda yüzmek ister misiniz? Selçuk’a 9 kilometre mesafede yer alan Pamucak Sahili hem sakinliği hem de temizliğiyle mavi bayrak almaya hak kazanmış güzel bir sahildir.

Pamucak Sahili’nde belediyenin işlettiği işletmeler ve kamp alanları dışında başka bir tesis bulunmuyor. Selçuk gezinizi bir de deniz keyfiyle birleştirmek isterseniz bu plaj tam size göre.

Selçuk Nerededir? Nasıl Gidilir?

Aydın-İzmir karayolu üzerinde bulunan Selçuk, İzmir’in güneyinde yer alıyor. İzmir’e 74 kilometre mesafede bulunan ilçeye hemen hemen her şehirden otobüs seferleri bulunmaktadır.

Selçuk Otelleri

Selçuk’ta uygun fiyata ve güvenle konaklayabileceğiniz birbirinden konforlu otel seçeneklerini hemen incelemek için tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster