Yayınlanma Tarihi:

Depresyon Nedir?

Depresyon; kişinin herhangi bir şeye ilgisini kaybetmesi ve nasıl hissettiğine, olaylara bakışını ve davranışlarını olumsuz yönde etkileyen ciddi fakat tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Bilimsel açıdan depresyon hastalığının hafif, ağır, geçici, kronik gibi birçok çeşidi bulunsa da, genel isteksizlik ve keyif alamama halinin halk arasındaki adı da depresyondur. Şunu belirtmemiz lazım ki hangi seviyede olursa olsun profesyonel bir yardım almanız ve uzmanlar ile görüşmenizde yarar vardır.

Depresyon Belirtileri

Depresyondaki kişi genellikle olumsuz ve karamsar bir ruh hali içerisinde olacaktır. Hayatında olan ya da olması muhtemel herhangi bir konuya isteksiz yaklaşacak ve kendisini mutsuz hissedecektir. Başlıca belirtiler şu şekilde olacaktır:

  • Geçmeyen bir üzgünlük hali
  • İştahsızlık ya da aşırı yeme hali
  • Uyku problemleri
  • Günlük aktivitelerden uzaklaşma
  • Suçluluk hissi
  • Geçmeyen bir yorgunluk hali
  • Değersizlik hissi
  • Konsantrasyon kaybı ve dikkat eksikliği
  • İntihar eğilimi

Depresyonun Nedenleri

Depresyonun tek ve doğrudan bir sebebi yoktur. Sevilen birinin kaybı, gündelik hayatın zorluğu, cinsiyetçi eylemlere maruz kalmak gibi sosyal, biyolojik ya da psikolojik sorunlar sebebiyle ortaya çıkabilir.

Depresyon Testi ve Teşhisi

Teşhis mutlaka bir uzman tarafından konulmalıdır. Hastadan alınacak detaylı bir öykü ile teşhis konulabileceği gibi aynı zamanda uygulanan bir depresyon testi de mevcuttur.

Depresyon Türleri

Major Depresyon

Kişi gerçekle bağını kesme noktasına gelmiştir ve halüsinasyon, psikoz gibi gerçekte olmayan şeylere inanabilir.

Kalıcı Depresif Bozukluk(Distimi)

Kişi zaman zaman ciddi zaman zaman daha hafif seyirde devam eden bir depresyonun içerisindedir. En az iki yıl süreyle semptomları yaşıyor olması gerekir.

Doğum Sonrası Depresyon(Perinatal Depresyon)

Genellikle doğumu takip eden dört hafta içerisinde ortaya çıksa da bazı hastalarda hamilelik esnasında da görülmektedir. Oldukça yaygın olan bu depresyon türü, hamile kadınların %10-15’inde görülmektedir.

Psikotik Depresyon

Yaşanılan mevcut ciddi depresyona ek olarak kişi yanlış inanışlara, sanrılara ve olmayan şeylerin varlığına inanır. Bu inanışlarda suçluluk, çeşitli hastalıklar, yoksul olma hali gibi bir tema bulunur.

Mevsimsel Afektif Bozukluk

Kış aylarında güneş ışığına yeterli seviyede maruz kalmamak sebebiyle kendini gösteren ve sosyal geri çekilme, kilo alma ve yataktan kalkamama gibi semptomlara sebep olan depresyon türüdür.

Bipolar Bozukluk

Manik depresyon olarak da bilinen bu türde kişi belli bir döngü içerisinde ruh durumunda değişiklik yaşar. Depresyonun hareketsizliği ve uyku hali yerini hızlı konuşmaya ve hiç uyumamaya bırakabilir.

Durumsal Depresyon

Boşanma, bir hastalık geçirme, işsiz olma ya da sevilen birinin kaybı gibi tetikleyici bir olayla ortaya çıkan majör depresyon türüdür.

Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır fakat burada sizi uyarmamız gerekir. Hiçbir ilacı doktor tavsiyesi olmadan, kulaktan dolma bilgilerle ve kendi kendinize kullanmayın. Psikiyatri hekiminin size uygun gördüğü ilaçlar ve psikoterapi ile bu hastalığı yenebilirsiniz.

Bu yöntemlere ek olarak yanında aile ve arkadaş çevresi desteği, egzersiz ve çeşitli meditasyon yöntemleri de hastalığın seyrini hafifletecektir.

Hiçbir yöntemi kendi kendinize uygulamaya karar vermeyin, bir uzmanla görüşmeden ilaç kullanmayın.