Yayınlanma Tarihi:

Ilıca Harlek Termal

Etrafı çam ağaçlarının oluşturduğu ormanlarla kaplı, kuş sesleri ile uyanacağınız bir dinlenme tesisi sunan Harlek Kaplıcaları, 3 su kaynağı ile sizlere şifa hizmeti sağlıyor. 18. yüzyılda kullanımına başlandığı düşünülen Harlek termal Roma Dönemi’nde savaşta yaralanan askerler için kullanılmıştır.

Kütahya İl Merkezinin kuzeyinde bulunan Harlek kaplıcaları, Kütahya-Eskişehir kara yolunda yer alır. Hem belediyeye hem de özel işletmelere ait otel ve pansiyon imkanları vardır. Dilerseniz oda kahvaltı dilerseniz de yarım pansiyon hizmeti sunan işletmeleri seçebilirsiniz.

Kapalı ve açık havuzlarda, hamamlarda bu şifalı sudan faydalanabiliyorsunuz. Sıcaklığı 40-43 derece arasında değişen sıcaklığı ile doğrudan banyo yapılabilen ender sulardandır. Romatizma, cilt hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, kadın hastalıkları, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir.

Muratdağı Termal Turizm Merkezi

Kütayha’nın Gediz ilçesi sınırları içerisinde yer alan 2312 metre yüksekliğindeki Muratdağı 450 metre yükseklikten 41 derecede kaynayan şifalı su, konaklama ve kışları ise kayak imkanı sunuyor.

Hem kayak hem de termal turizmi bir arada deneyimleyebileceğiniz Muratdağı Termal Turizm Merkezi’nde hayallerinizdeki gibi bir kış tatili geçirebileceksiniz. Burada her seviyeye uygun kayak pisti bulunuyor.

Kayaklı koşu, snowboard ve Alp disiplini kayak branşları ile kızak branşlarında çalışmalar yapılmakta olup, kayak branşı dışında Atletizm Dağ Koşusu Türkiye Şampiyonası ve Milli Takım Seçmeleri, dağcılık, off road, kampçılık gibi birçok faaliyete de ev sahipliği yapıyor.

Bu kaplıcada Kocahamam ve Hacıdana adında 2 adet tarihi hamam bulunuyor. Güzel yaylalarıyla sizlere bir doğa turizmi de yaşatıyor. Konaklama yapmak isteyenler için apartlar ve bungalov evler bulunuyor.

Muratdağı suları; romatizma, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, sinir ve kas yorgunluğu gibi rahatsızlıklara iyi geliyor.

Eynal Termal Turizm Merkezi

Kütahya’nın Simav ilçesinde Gölcük Dağı’nın eteklerinde bulunan Eynal Termal Turizm Merkezi Simav Belediyesi tarafından işletilen bir mekandır. 3000 yıldan fazla zamandır insanlara şifa dağıtan Eynal, yüzyıllar boyunca jeotermal tesis olarak kullanılmıştır.

Şifa bulmak, rahatlamak, ormanın içinde kafa dinlemek isterseniz buraya gelin. Huzurlu tatili en iyi şekilde sunan termal tesisler sizleri bekliyor.

1671 yılında Evliya ÇELEBİ ”Dünyada ve Anadolu’da pek çok kaplıcayı gezdim gördüm ama Eynal Kaplıcası gibisini görmedim. Böylesi yeryüzünde yoktur.” demiştir.

Kaplıcada suyun sıcaklığı 97-162 derecedir. İçeriğinde kalsiyum, sodyum, bikarbonat, sülfat, florür, blomür, metoborikasit bulunan su romatizma, sinir sistemi hastalıkları, ortopedik operasyon sonrası sendromlara iyi gelmektedir.

Termal merkezde bulunan tesislerdeki hamamlarla, açık ve kapalı havuzlarla, banyolarla bu sudan faydalanabilirsiniz.

Çitgöl Termal Turizm Merkezi

Tarihi güzellikleri yanında doğasıyla ve termal zenginliğiyle de adından sıkça söz ettiren Kütahya’nın en güzel termal merkezlerinden biridir.

Kütahya Çitgöl beldesinde bulunan Çitgöl Termal Turizm Merkezi’nin, sıcaklığı 80-90 derece arasında değişen suyu cinsel rahatsızlıklara, cilt hastalıklarına, kırık-çıkığa, nevraljiye, nefrite, mide hastalıklarına, böbrek taşına, egzamaya, bel-boyun fıtığına, sinir ve kas yorgunluğuna, yumuşak doku yaralanmalarına, romatizmaya, siyatiğe ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Mineral deposu suyun birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Spor yaralanmalarını destekleyici tedavi olarak kullanılmaktadır.

Termal tesisteki açık-kapalı havuz ve hamam dışında su parkı ile de tatilinize keyif katabilirsiniz. Ruhen ve bedenen tüm yorgunluğunuzu atabileceksiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Kütahya Otelleri

Naşa Termal Turizm Merkezi

Kütahya’nın Naşa beldesine 2 km uzaklıkta bulunan Naşa Kaplıcaları suyu içerdiği sodyum, kalsiyum, bikarbonat, sülfat ile birçok hastalığa tedavi edebildiği gözlemlenmiştir.

Kireçlenme, bel-boyun fıtığı, siyatik, romatizma, egzama, böbrek taşı-kumu, nefrit, mide rahatsızlığı, kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Naşa termalde konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için apart daireler bulunuyor. Günübirlik gelen ziyaretçiler ise hamamlardan faydalanmak için gelebiliyor. Su sıcaklığı ortalama 90 derece.

Emet Termal Turizm Merkezi

Kütahya’nın batısında Emet ilçesinde bulunan kaplıca merkezinde belediye belgeli 4 kişilik 36 apart, 3 hamam, 3 kapalı havuz, 1 açık havuz, Osmanlı Hamamı, sauna, özel banyolar, spor tesisleri, botanik parkı ve bir karavan parkı (kamping) bulunmaktadır.

Günübirlik gelen ziyaretçiler ise hamamlardan faydalanmak için gelebiliyor. Emet termalin suyu 43-48 derece arasında değişiyor.

Romatizma, cilt hastalıkları, kırık, çıkık, nevralji, nefrit, mide, böbrek taşı-kumu, egzama, bel-boyun fıtığı, sinir ve kas yorgunlukları, romatizma, siyatik ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Dereli Termal Turizm Merkezi

Umut-Tavşanlı yolu üzerinde bulunan Dereli Termal Turizm Merkezi Kütahya’ya 70 km uzaklıkta Günlüce köyünde bulunuyor. Romatizma, cilt hastalıkları, ağrılı sendromlar ve kadın hastalıklarına iyi gelen Dereli termal suyu spor yaralanmaları ve ruhsal sıkıntılar için de öneriliyor.

Günübirlikçi ziyaretçilerin bu sudan faydalanması için havuzlar ve hamamlar mevcut. Konaklama yapmak isteyenler için ise apart daireler bulunuyor.

Yenice Kaplıcaları

Kütahya Emet ilçesinde bağlı Yenice beldesinde bulunan Yenice Kaplıcaları karaciğer, safra kesesi, mide, romatizma, siyatik, lumbago, hemoroit, nefrit, nevralji, böbrek taşı, egzama, bel-boyun fıtığı, sinir-kas yorgunluğu, romatizma, siyatik kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Kütahya Otelleri

Hisarcık Esire Termal Merkezi

Efsaneye göre Emet ilçesinin güney batısında bulunan Eğrigöz Dağı’ndaki tarihi Eğrigöz Kalesi’nde, Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Macar İmparatoru hapsedilmekteydi. Eğrigöz Kalesinde hapsedilen esirlerin bulunduğu ortamın çok kötü olması nedeniyle esirlerde genellikle cüzzam hastalığı görülmektedir.

O tarihte tedavisi mümkün olmayan cüzzam hastalığına yakalanan bir esir, kurtuluşun ancak ölümle olabileceğini düşünerek, kalenin yakınından geçen ve aynı zamanda sıcak suyun da karıştığı Kocaçay denilen nehre atlayarak intihar eder ama ölmez.

Nehrin akış istikametine ters olarak yüzerek kaçmaya çalışırken, suyun giderek ısındığını fark eder. Gecenin karanlığından yararlanarak bu suda gecelemeye karar verir. Hasta ve bitkin düşen esir, sıcak suların çıktığı yerde kalır.

Bir süre sonra hastalığının iyileştiğini fark eder. Bunun üzerine kaçmaktan vazgeçip tekrar kaleye geri döner ve başından geçenleri kale komutanına anlatarak diğer esirlerin de bu sıcak sudan şifa bulmasını sağlar.

O günden sonra buraya Esir Hamamı denilmiş fakat bu isim zamanla değişikliğe uğrayarak günümüze Esire olarak gelmiştir. Günümüzde hala Esire Kaplıcaları olarak bilinen bu yer şifa dağıtmaktadır.

Romatizma, cilt hastalıkları, kas rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, böbrek taşı-kumu, mide, bağırsak, karaciğer rahatsızlıklarına iyi geliyor. Burada bulunan 2 tip 12 apartlı tesisten 8’i konaklama 4’ü saatlik banyo olarak hizmet veriyor. 2 adet de halka açık açık havuz bulunuyor.

Tesislerde bulunan restoran, çocuk parkı, mesire alanları, kafeterya, basketbol sahası, açık alandaki spor aletleri sürekli olarak kullanıma hazırdır.

Yoncalı Kaplıcaları

Kütahya şehir merkezine 16 km mesafede bulunan Yoncalı Kaplıcaları bölgesinde bulunan çamur banyosu, ülkemizdeki en yüksek radyoaktiviteli (%83) kaynağı olarak bilinmekte ve eklem rahatsızlıkları başta olmak üzere birçok hastalığa iyi geliyor.

Kalsiyum, magnezyum ve kükürt içeren Yoncalı Kaplıcaları’nın iyi geldiği rahatsızlıklar arasında romatizma, kireçlenme, böbrek hastalıkları, sinirsel rahatsızlıklar ve travmatik hastalıklar yer almaktadır.

Yoncalı Kaplıcaları’nda konaklama yaparak şifalı sulardan faydalanmak isteyenler için birçok otel bulunuyor. Yalnızca sağlık tatili olarak değil şehrin kalabalığından ve koşuşturmasından uzaklaşıp kafa dinlemek için de tercih edebilirsiniz.

Yoncalı Kaplıcaları efsanesine göre Anadolu Selçuklu Sultanı II. Alaaddin Keykubat’ın Gülümse Hatun isimli felçli kızı Yoncalı’ya gelerek buradaki kaplıcalarda iyileşir. Bunun üzerine Alaaddin Keykubat da herkesin şifa bulmasını istediği bu yere cami ve havuzlu büyük bir hamam yaptırmıştır.

Tavşanlı Göbel Termal Turizm Merkezi

Tavşanlı Belediyesi bünyesinde işletilen, 33 adet apart üniteli dinlenme tesisi bulunan Tavşanlı Göbel Termal Turizm Merkezi doğa ile iç içe bir sağlık tatili yaşamak isteyen ziyaretçilerini bekliyor.

Kadınlar ve erkekler olmak üzere ikiye ayrılan yarı olimpik yüzme havuzları, Türk hamamları, sauna ve kondisyon merkezi ile kür merkezi niteliğinde bir tesistir. Günübirlik tatil için gelmek isteyen ziyaretçiler de bu imkanlardan faydalanabilir.

Kütahya’nın batısında, Tavşanlı’nın 6 km güneybatısında bulunan kaplıca suyu romatizma, cerebral palsy, kas yaralanmaları, spor yaralanmaları ve cilt hastalıklarına iyi gelmekte. Ortopedik operasyonlar sonrasındaki iyileşme sürecine de hızlandırıcı etki göstermekte.

İçeriğinde bikarbonat, kalsiyum, magnezyum bulunan 33,8 derece sıcaklığındaki bu akrototermal sular grubuna girer. Bulunduğu bol oksijen deposu gibi olan konumu nedeniyle astım hastalarının tercihi konumundadır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Kütahya Otelleri