Yayınlanma Tarihi:

Türkiye'de Tüplü Dalış Yapılacak Yerler

Ülkemiz dünyanın en büyüleyici yeryüzü güzelliklerine sahiptir. Ancak denizlerinde yüzmek kadar derinliklerini keşfetmek de bir o kadar heyecan vericidir.

Türkiye’de tüplü dalış yapılacak en güzel yerler ve Türkiye’nin en iyi dalış noktalarını bu yazıda bulabilirsiniz. Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde dalış yapılacak en iyi yerleri keşfederek unutulmaz bir tatil deneyimi yaşamaya hazır olun.

Akvaryum Koyu

Hem acemi hem de deneyimli dalışçılar için en uygun adreslerden biri olan Fethiye Akvaryum Koyu’nda denizin temiz oluşu sayesinde görüş mesafesi oldukça uzundur.

Bu sebeple gece dalışları için de oldukça elverişli olan Akvaryum Koyu’nda derinlik 10 metre civarındadır. Ege Bölgesi’nin en temiz dalış bölgesini arıyorsanız Fethiye tam size göre.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Fethiye Otelleri

Büyük Resif

Ege Bölgesi’nde yaşayan hemen hemen bütün sualtı canlılarını bir arada görebileceğiniz Bodrum Büyük Resif ülkemizin en güzel dalış noktaları arasında geliyor.

Dalışa yeni başladıysanız da bir profesyonelseniz de Büyük Resif tam size göre. 4 metreden derinlikten başlayan dalış macerası 35 metreye kadar inmektedir.

Bodrum’da Büyük Resif dışında tüplü dalış yapabileceğiniz diğer bir adres ise Delikli Mağara’dır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Bodrum Otelleri

Uçan Balık

Uçan Balık (Flying Fish) ismini 2. Dünya Savaşı sırasında uçaksavar tarafından düşürülmüş olan bir savaş uçağından almaktadır. Bu savaş uçağının kalıntılarına 50 metre derinlikte rastlamaya başlayabilirsiniz.

Derin ve akıntının yaşanabildiği bir bölge olduğundan acemi dalışçıların oldukça dikkatli olması gereken bölgede 12 ay dalış yapabilirsiniz.

Kaş, ülkemizde en güzel denizlerin olduğu popüler tatil beldelerinden biridir. Dalış yapmanın da yüzmek kadar keyifli olduğu Kaş’ta sualtının büyüleyici dünyasını keşfetmeye bayılacaksınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Kaş Otelleri

Saros Körfezi

Tarihi geçmişinin hala derinliklerde var olduğu Saros Körfezi hem batık hem de resif dalışları yapabileceğiniz etkileyici bir bölgedir. Profesyonel dalışçılar için oldukça uygun olan Samos’ta tecrübesiz dalışçıların daha sığ bölgelerde de batıkları görebilme fırsatları bulunuyor.

Çoğu, akıntı sebebiyle tahrip olmuş batıkların yanı sıra 100 yıldır oldukça iyi şekilde korunmuş 33 batık bulunuyor.

En iyi korunmuş olan batıklardan biri ise Lundy batığıdır. 28 metre derinlikte yer alan savaş gemisi yüzlerce canlıya ev sahipliği yapar. Dalışın oldukça kolay ve güvenli olduğu batığın yanlarında ise savaş zamanından kalan pek çok cephaneyi görme fırsatınız vardır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Çanakkale Otelleri

Kemer Paris Batığı

Kemer Yat Limanı’nın 1.5 kilometre açığında yer alan Paris Batığı 25 metre derinlikte bulunmaktadır. 1. Dünya Savaşı sırasında batmış bir Fransız gemisi olan Paris batığı Türkiye’de tüplü dalış yapılacak en gizemli yerler arasında yer almaktadır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Kemer Otelleri

Deli Mehmet

Ayvalık’ın en güzel dalış noktalarından biri olan Deli Mehmet, kırmızı mercanlarıyla ünlü büyüleyici bir bölgedir. Eğitim aldıktan sonra 20 metreye kadar dalış yapabileceğiniz Deli Mehmet deneyimli dalışçılar için uygun bir adrestir.

Biri 19 diğeri 24 metre yükseklikteki iki tepenin yer aldığı bölgede dalış yapmak paraşütle atlayış hissi yaratıyor. Ezher Bey ve Kerbela gibi birbirinden güzel resiflere de sahip olan Ayvalık, acemi dalgıçlar için de uygun bölgelere sahiptir.

Hem gündüz hem de gece dalışlarının yapıldığı Ayvalık bölgesinde yaşayan birbirinden ilginç canlıları ve deniz bitkilerini gözlemleyebilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Ayvalık Otelleri

Barakuda Resifi

Dalyan Resifi olarak da adlandırılan Barakuda Resifi ismini Barakuda canlısından almaktadır. 14 metreden başlayıp 42 metreye kadar uzanan derinlikte rüya gibi bir yolculuğa çıkabileceğiniz Barakuda Resifi’nde bulunan sayısız Lagos sayesinde görsel bir şölen yaşanmaktadır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Dalyan Otelleri

Samandağ

Türkiye’nin Kızıldeniz’i olarak adlandırılan Samandağ Sahili, çok bilinen bir dalış merkezi olmasa da Türkiye’nin 1 numaralı dalış adresleri arasında yer alıyor.

Süveyş Kanalı’na olan yakınlığı sebebiyle göçmen balıkların uğrak adresi olan Samandağ’da manta, vatoz ve köpek balığı gibi pek çok canlıyı yakından inceleme fırsatı bulacaksınız. En soğuk aylarda dahi 19 derecede kalan Samandağ suyu 2. derece üzeri dalışçılar için uygundur.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Hatay Otelleri

Rambo

Diğer adreslerden farklı olarak bir mağara dalışı deneyimlemek isterseniz Alanya’da bulunan Rambo tam size göre. Tekne ile ulaşımın sağlandığı mağarada dikitler ve sarkıtların yer aldığı büyüleyici mağaranın suyu 13 metre derinliğindedir.

Aynı anda 4 kişinin yüzebileceği Rambo’da Zehra isimli bir de fok balığı yaşamaktadır. Kleopatra Plajı’na oldukça yakın konumda bulunan mağara Alanya’nın en ünlü dalış merkezidir.

Türkiye’nin en iyi dalış noktaları

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Alanya Otelleri