Yayınlanma Tarihi:

Azerbaycan

Yakın Doğu’nun en ihtişamlı sarayları arasında sayılabilecek büyüleyici Şirvanşahlar Sarayı ülkenin en turistik mekanlarından biridir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan 52 odalı bu saray aynı zamanda şehrin yer altı su deposudur. Türkiye Azerbaycan seyahati uçakla 1 saat 20 dakika sürmektedir.

Sri Lanka

Sri Lanka’nın en ünlü tapınaklarından olan Koneswaram Tapınağı birbirinden etkileyici heykelleri ve ibadet alanları ile turistleri büyülüyor. Sri Lanka’nın muhteşem atmosferini ve kültürel izlerini seyretmenin en iyi yöntemlerinden biri bu tapınağı gezmek olur. Sri Lanka ülkemize 2.5 saatlik uçuş mesafesinde yer almaktadır.

Kırgızistan

10. yüzyılda Orta Asya’nın en büyük ticari merkezlerinden olan Uzgen(Özgen) ilçesi Kırgızistan’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Eski bir Türk camisi ve anıt mezarları ziyaret edebilirsiniz. Türkiye Kırgızistan arası uçuş süresi 4 saat sürmektedir.

Brunei

1958 yılında inşa edilen Ali Saifuddin Camii suni bir lagünle çevrili büyüleyici bir yapıdır. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen halıları ve avizeleri ile oldukça lüks bir camiidir. Brunei ve Türkiye arası uçakla 12 saat sürmektedir.

Kazakistan

Kazakistan’ın en büyük, Orta Asya’nın ise en büyük üçüncü camisi olan Nur Astana Camii muhteşem mimarisiyle görenleri büyülüyor. Başkent Nur-Sultan’da bulunan bu muhteşem yapıyı mutlaka görmelisiniz. Kazakistan ile Türkiye arası uçakla 4 saat 20 dakika sürmektedir.

İran

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Fin Bahçeleri İran’ın Kaşan kentinde yer alıyor. 500 yıllık sedir ağaçları ile bezeli, muhteşem havuzların bulunduğu Fin Bahçeleri portakal ağaçları kokularıyla turistleri büyülüyor. Türkiye İran seyahati uçakla 4 saat sürmektedir.

Lübnan

Baalbek dünyada bugüne dek en iyi korunan ve en büyük Roma tarihi kalıntısı olarak kabul edilmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Baalbek’in en eski yapısı MÖ 1000 yılına kadar dayanıyor. Türkiye’den Lübnan’a seyahat uçakla 9.5 saat sürmektedir.

Japonya

Japonya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Ueno Parkı geliyor. İçinde pek çok tapınağın ve hayvanat bahçesinin de yer aldığı park başkent Tokyo’nun Ueno kentinde yer alıyor. Türkiye Japonya arası uçuş mesafesi yaklaşık 17 saattir.

Filipinler

Filipinler’in en ünlü plajlarından biri olan Boracay Adası uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü merkezidir. 7 kilometrelik bu muhteşem plaja ve turkuaz denize hayran kalacaksınız. Türkiye Filipinler arası uçuş süresi 11 saattir.

Hong Kong

34 metrelik Büyük Buda heykeli Hong Kong’un en ünlü sembollerinden biridir. 268 basamakla veya teleferikle de ulaşılan bu görkemli yapı aynı zamanda muhteşem bir ada manzarasını da gözler önüne seriyor. Türkiye ile Hong Kong arası uçakla 10 saat sürmektedir.

Güney Kore

Başkent Seul’de bulunan Changgyeonggung Palace Güney Kore’nin en güzel saraylarından sayılmaktadır. 1405 yılında inşa edilen sarayın büyüleyici mimarisine hayran kalacaksınız. Türkiye’den Güney Kore’ye yolculuk 10 saat sürmektedir.

Moğolistan

Moğol kültürünün en büyük sembollerinde olan Gandan Manastırı dünyanın en etkileyici Budist tapınakları arasında yer alıyor. Yapımı 1809 yılında başlayan manastır Ulan Batur’da bulunmaktadır.

Tayland

Phuket’te bulunan 115 yıllık Büyük Buda Heykeli görenleri büyülüyor. 45 metre yüksekliğinde altın renkli bu heykel Tayland’ın sembol yapılarından biridir. Tayland Türkiye arası 9.5 saat sürmektedir.

Özbekistan

Özbekistan’ın en ünlü eserlerinden olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de adını yazdıran Chasma Ayub Anıt Mezarı, Timur tarafından inşa ettirilmiştir. Türkiye’den Özbekistan’a yolculuk 3 saat sürmektedir.

Singapur

Sentosa Adası için Singapur’un eğlence adası demek yanlış olmaz. Adada bulunan teleferik ile muhteşem manzaralara şahit olabilir, Universal Studios turu ile unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz. Singapur Türkiye arası yaklaşık 11 saat uçuş mesafesindedir.