Yayınlanma Tarihi:

Arnavutluk

Türkiye’den Panama’ya yolculuk 13 saat sürmektedir. Osmanlı’nın 500 yıl hüküm sürdüğü Berat kenti Arnavutluk’un en turistik noktalarından biridir. Mimarisi ile Amasya ve Safranbolu’yu anımsatan şehir, dağın eteklerinde ve denize paralel yerleşimiyle görenleri büyülüyor.

Belarus

Belarus ile Türkiye arası 2 saat uçuş mesafesi sürmektedir. Başkent Minsk’te yer alan St. Elizabeth Manastırı Belarus’un en etkileyici yapılarındandır.

Makedonya

Ülkemize mesafesi 1.5 saat olan Makedonya diliyle ve kültürüyle Türk kültürüne en yakın ülkelerden biridir. Başkent Üsküp’e 15 kilometre mesafede yer alan Matka Kanyonu 5000 hektarlık geniş bir alan sahip. Tekne, kano ve yürüyüşle gezebileceğiniz bu etkileyici kanyon Makedonya’nın en görkemli yerlerinden biri.

Bosna Hersek

Bosna Hersek ve Türkiye arası 2 saatlik uçuş mesafesi sürmektedir. Bosna Hersek’in en meşhur yerlerinden biri olan Mostar Köprüsü, Neretva Nehri’nin üstünde yer alan köprü Boşnak ve Hırvat mahallelerini birbirine bağlayan görkemli bir yapıdır.

Kosova

Türkiye’ye en yakın ülkelerden biri olan Kosova tam 1 saatlik uçuş mesafesinde yer alıyor. Gracanica Manastırı ülkenin en ünlü noktalarından biri. Bu tarihi manastırı mutlaka gezi listenize eklemenizi ve fotoğraf makinenizi unutmamanızı öneririz.

Moldova

Ülkemize 1.5 saat uçuş uzaklığında yer alan Moldova hem tarihi hem de doğası ile büyüleyen bir ülke. Boğdan’ın kuzeyinde yer alan Bender Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun son kalesi olarak biliniyor. 1538 yılına ait olan kale, tarihin içinden günümüze en iyi şekilde uzanan etkileyici bir yapı.

Karadağ

Türkiye ile Karadağ arası 1 saat kadar sürmektedir. Karadağ’ın en meşhur şehri olan Budva hem tarihi sokakları hem de muhteşem plajlarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Old Town adındaki kısım UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan, Orta Çağdan kalma surların ve evlerin hala dimdik ayakta yer olduğu benzersiz bir kesim.

Sırbistan

Belgrad’ta bulunan Sırbistan Ulusal Müzesi Sırbistan’ın en önemli gezi merkezlerinden biri. 400 binden fazla eserin sergilendiği bu tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Gürcistan

Dünyanın en eski şehirleri arasında yer alan Kutaisi tam 4000 yıllık bir kent. Birbirinden etkileyici katedrallerin, binaların ve parkların yer aldığı eşsiz bir kent. Gürcistan Türkiye arası uçakla 1 saat sürmektedir.