Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Tırmanış

Türkiye'nin En Yüksek Dağı

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı Ermenistan’a ve İran’a komşudur. Hristiyanlık ve Yahudilik dinlerinde büyük tufandan sonra Nuh’un gemisinin barındığı yer olmasıyla da dini efsanelerde de adı geçer.

Peki Ağrı Dağı’nın Ağrı’da bulunmadığını biliyor muydunuz? Dağın çoğunluğu Iğdır’da yer alıyor. %65’e %35 oranla iki ile yayılmış durumda.

Volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı iki zirveden meydana geliyor. Küçük Ağrı olarak bilinen 3898 metrelik İnönü Zirvesi ile Büyük Ağrı denen 5137 metrelik Atatürk Zirvesi’nden oluşur. Zirvesindeki 365 gün erimeyen kar ve kaplı olduğu buzul ile ülkemizin en büyük buzulu olma özelliğini taşıyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Hem Gezi Hem Spor

İtalyan maceracı Marco Polo bu dağa tırmanmanın mümkün olmadığını iddia etmiştir ancak Prof. Federik Von Parat 1892 yılında Ağrı Dağı’nın ilk tırmanışçısı olmuştur.

Ağrı Dağı’nı gezmek için en elverişli zamanlar ilkbahar ve sonbahar mevsimleri. Karasal iklime sahip olduğu için kışları epey sert geçiyor ama kış tatili düşünüyorsanız kayak merkezi seçeneğiniz de var.

Küpkıran Kayak Merkezi Ağrı’nın tek kayak merkezi olma özelliğini taşıyor. Hem tırmanış hem yürüyüş hem de kayak yapmak için ülkemizin en özel yerlerinden biridir Ağrı Dağı.

Ağrı Dağı Otelleri

Iğdır’da Ağrı Dağı’na yakın konumda bulunan birçok otel ve pansiyon seçenekleri arasından bütçenize en uygun olanı seçebilirsiniz. Sizin için en uygun otelleri görmek ve hemen rezervasyon yapmak için tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster