Yayınlanma Tarihi:

Gönen Termal Kaplıcaları

Balıkesir, gerek tarihi, kültürel dokusu gerekse doğal güzellikleriyle ünlü en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu doğal güzellikler içerisinde belki de en önemlileri şifalı su kaynaklarıdır.

Türkiye’nin en önemli kaynaklarının birçoğu Balıkesir’de bulunmaktadır. Bu kaynakların etrafına kurulan tesisler ile Balıkesir sağlık turizmi bakımından önemli bir merkez haline gelmiştir. Şifalı kaynaklar içerisinde en çok bilineni de Gönen Termal Kaplıcaları’dır.

Kaplıcanın çok yakınında bulunan tarihi kalıntılar aracılığıyla, MÖ 4. yüzyıldan beri bu kaynağın şifalı sularından yararlanıldığı bilinmektedir. Tarih boyunca kralların yazlık tatil yeri olarak tercih ettiği Gönen Kaplıcası antik çağlarda “Artemea” olarak bilinmekteydi.

Mısırlılar, Romalılar ve Bizanslılar zamanında faydalanılan ve günümüze kadar popülerliğini koruyan kaplıcalar asırlardır insanlara şifa dağıtmaya devam etmektedir. Kaplıcaya geldiğinizde Bizans Döneminden kalan mozaik müzesini gezmeyi unutmayın.

275 metre derinlikten çıkan şifalı suyun en önemli özelliklerinden bir tanesi, eşine çok az rastlanan oluşum şekli sebebiyle, yağmur, kar gibi atmosferik sularla karışmamasıdır. Bu da suyun saflığını ve özelliğini kaybetmeden günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır.

Gönen Kaplıcaları yaklaşık 70.000 m2’lik doğal bir park üzerinde bulunur. Yaklaşık 75℃ sıcaklıkta bulunan sular sodyum sülfat ve sodyum bikarbonat bakımından oldukça zengindir.

Suların solunması, içilmesi ve banyo kürleri yapılması yoluyla çeşitli hastalıklara iyi gelmektedir.

Romatizmal rahatsızlıklar, karaciğer ve safra yolu hastalıkları, solunum yolları hastalıkları, kadın hastalıkları, felç, idrar yolları rahatsızlıkları, mide rahatsızlıkları, bağırsak hastalıkları, kireçlenme, ruhsal bunalım, ortopedik ameliyat rehabilitasyonu gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Gönen Termal Kaplıcaları Nerededir? Nasıl Gidilir?

Gönen ilçe merkezinde bulunan kaplıcaya ilçeden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Güre Kaplıcaları

Balıkesir kaplıcaları denildiğinde akla ilk gelen adreslerden birisi Güre Kaplıcaları’dır.

Kaz Dağları’nın eteğinde yemyeşil bir doğal güzellik içerisinde bulunan ünlü kaplıca, Astyra Antik Kenti’ne yakın oluşu ve kendi içerisinde ilk çağdaki Roma hamamlarına benzer özellikler barındıran tarihi dokusuyla dikkat çekmektedir.

Günümüzde kullanılmayan bölümlerde çeşitli sütunlar, kabartmalar ve mimari süslemelere sahiptir.

64℃ sıcaklığı olan ve radyoaktif özelliğe sahip olan su, zamana meydan okurcasına antik çağlardan beri şifa dağıtmaktadır.

Kaplıcanın iyi geldiği hastalıklar; karaciğer hastalıkları, böbrek taş ve kumları, ortopedik operasyonlar sonrası rehabilitasyon, cilt hastalıkları, romatizmal hastalıklar ve genel stres bozukluklarıdır.

Güre Kaplıcaları Nerededir? Nasıl Gidilir?

Edremit ilçesinin Güre beldesinde denize oldukça yakın bir konumda yer alan bu kaplıcaya ilçe merkezinden kalkan Güre minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Emendere Kaplıcası

Yemyeşil doğasıyla insana huzur ve şifa veren Emendere Kaplıcası Ilıca köyü sınırlarında yer almaktadır. Bölgede doğayla iç içe günübirlik ziyaretler, piknik ve mangal seçenekleri mevcut olduğu gibi kaplıca özelinde de günübirlik havuzlar ve uzun konaklamalar için tesisler mevcuttur.

Su sıcaklığı 33-36℃ olan kaplıca; cilt hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları,mide hastalıkları ve gut gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Emendere Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Balıkesir Sındırgı ilçesine 8 km mesafede bulunan bu kaplıcaya ilçe merkezinden kalkan Ilıcalı köyü minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Balıkesir Otelleri

Kepekler (Ilıcaboğazı) Kaplıcası

Kepekler Kaplıcası’nın tarihine dair net bilgiler olmasa da ilk olarak Cenevizliler tarafından kullanıldığı düşünülmektedir.Kepekler Kaplıcası banyo ve çamur tedavisi olarak uygulanmaktadır.

58℃ sıcaklığa sahip ve kükürt kokulu bu şifalı sular banyo tedavisi olarak uygulandığı zaman; kadın hastalıkları, nevralji, nefrit, kırık tedavisi sonrası mobilizasyon çalışmaları, romatizmal hastalıklar, felç sonrası tedavisine iyi gelmektedir.

Çamur tedavisi olarak uygulandığında; romatizmal hastalıklar, kırık ve çıkık sekelleri, çocuk felci, kadın hastalıkları, nefrit ve ortopedik operasyonlar sonrası hareketsizlik sebebiyle oluşan sorunların giderilmesi amacıyla kullanılır.

Kepekler (Ilıcaboğazı) Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Balıkesir şehir merkezine 60 km, Susurluk’a ise 20 km mesafedeki Ilıcaboğazı köyünde bulunan kaplıcaya, ilçeden kalkan Ilıcaboğazı köyü minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Ekşidere Dağ Ilıcası

Kazdağları’nın eteğinde bulunan ve doğal güzelliğiyle şifalı sularının yanı sıra kafa dinlemek ve dinlenmek için harika seçenekler sunan Ekşidere Dağ Ilıcası Bizans Döneminden günümüze ziyaretçilerini ağırlamaya devam etmektedir.

Yemyeşil ağaçların altında piknik, doğa yürüyüşü yapabileceğiniz gibi, tesiste bulunan restoranda da güzel yemekler yiyerek doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Gönen ilçe merkezine 15 km mesafede bulunan bu kaynak, modern zamanlardaki keşfinden sonra suyun saflığını koruyacak şekilde tesisleşmiştir.

Banyo ve içme suyu olarak kullanılan ve yüzeye 41-43℃ olarak çıkan su; romatizmal hastalıklar, nörolojik hastalıklar, kireçlenme, kadın hastalıkları, idrar yolları hastalıkları, ortopedik hastalıklar ve ağrılar, uyku bozuklukları, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir.

Dağ Ilıcası’ndan bağımsız çıkan bir diğer kaynak ise gençlik suyu olarak bilinen sudur. Radyoaktivitesi yüksek ve sıcaklığı 18℃ olan bu su böbrek hastalıkları, idrar yolu rahatsızlıkları, mide hastalıkları, kadın hastalıkları gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Ekşidere Dağ Ilıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Balıkesir’in Gönen ilçesinde bulunan bu kaplıcaya Gönen Otogarından kalkan minibüslerle gidebilirsiniz.

Bostancı Kaplıcaları

Bostancı kaplıcaların suyu sodyum sülfatlı oligametalik sulardır. Sıcaklığı 40-57 derece arasında değişmektedir. İçme suyu olarak kullanıldığında beslenmeye bağlı flor noksanlığına, diş çürüğüne, profilaksisine iyi gelmektedir.

Banyo kürü olarak kullanıldığında hareket sistemi rahatsızlıkları, dejeneratif ve inflamatuar romatizmal hastalıklar, kardiyovasküler sistem hastalıkları, esansiyel hipertansiyon, sinir sistemi hastalıkları, psikosomatik hastalıklar, cilt hastalıkları, siklus bozuklukları, aterosklerotik damar hastalıkları gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Bostancı Kaplıcaları Nerededir? Nasıl Gidilir?

Balıkesir’in Bostancı köyünde bulunan Bostancı Kaplıcaları, Edremit-Burhaniye karayolu üzerinde yer alır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Balıkesir Otelleri

Pamukçu Kaplıcaları

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in veziri Zağanos Mehmet Paşa tarafından 15. yüzyılda deve kervanları, tüccarlar ve bölgedeki askerlerin istifade etmesi için inşa ettirilen ve termal suyuyla epey ziyaretçi çeken iki kubbeli hamamın ünü yurt dışına kadar uzanmış durumdadır.

Türkiye’deki büyük şehirlerin yanı sıra son yıllarda Almanya, Hollanda ve Fransa’nın arasında bulunduğu ülkelerden hasta ve ziyaretçileri ağırlıyor.

Kaynağından 60 derecelik sıcaklıkta suyun çıktığı hamam önce ‘Eftelle’, Osmanlı’ya geçtikten sonra ise ‘ölümsüzlük suyu’ anlamına gelen ‘Bengi-su’, Zağanos Mehmet Paşa’nın hamamları yaptırmasının ardından ‘Bengi kapalı-ılcaksuyu’ olarak adlandırılırdı.

İlk günkü halinde bulunan hamamlar bugün Altıeylül Belediyesi’ne ait termal otelin bünyesinde faaliyet gösteriyor. Konaklama, kaplıca havuzu, spa gibi hizmetlerin bulunduğu bu otelde günübirlik tatil isteyenler için hamam kullanımı mümkün.

Bor ve florür içeren sodyumlu, sülfatlı, klorürlü termal sular grubuna girmektedir. Sülfat klorür içeren Pamukçu suyu; cilt hastalıkları, mide rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, metabolik rahatsızlıklara iyi gelmekte, üst solunum yolları için tedaviyi destekleyici etkisi bulunmaktadır.

İnflamatuar romatizmal hastalıklar, bel ağrıları, eklem hastalıkları, ortopedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumları, stres bozukluğu ve spor yaralanmalarında, ayrıca osteoporoz tedavisinde destekleyici tedavi unsuru olarak kullanılmaktadır.

Pamukçu Kaplıcaları Nerededir? Nasıl Gidilir?

Balıkesir’in Altıeylül ilçesinin Pamuklu beldesinde bulunan Pamukçu Kaplıcaları’na şehir merkezinden yarım saatte bir kalkan dolmuşlarla ulaşmak mümkün.

Hisaralan Kaplıcaları

Sıcaklığı 46-98 derece arasında değişen Hisaralan suları florür içeren sodyumlu bikarbonatlı termal su sınıfına aittir. Bu su, borularla ilçe merkezine aktarılarak binaların ve seraların ısıtılmasında, elektrik üretiminde de kullanılıyor.

Hisaralan’a ziyaretçi çekmek için Balıkesir Üniversitesinin (BAÜN) hazırladığı jeopark projesi, Kültür ve Turizm Bakanlığınca kabul edildi. 14 yıl önce termal turizm merkezi ilan edilen Hisaralan Kaplıcaları’nın, ABD’de bulunan Yellowstone ve İzlanda’da bulunan Gayzer bölgesine benzer bir yapıya dönüştürülmesi hedefleniyor.

Bu kaplıcalardan debisi en fazla olanı küçük bir havuz şeklinde kaynamakta ve aktığı yamaçlarda beyaz çökeltiler bırakmaktadır. Etrafı ise bu suların çökeltilerinin oluşturduğu etkileyici peri bacaları ile doludur ve bunların arasında kubbesi yarı yıkılmış bir hamam mevcut.

Hisaralan Kaplıcaları sedef, yara, uyuz, ağrılı hastalıklara, kadın hastalıkları, gut, mantar, böbrek taşı, cilt, mide hastalıkları ve egzamaya iyi gelmektedir.

Hisaralan Kaplıcaları Nerededir? Nasıl Gidilir?

Balıkesir’in Sındırgı ilçesine 17 km mesafede bulunan Hisaralan Kaplıcaları’na ilçeden kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Hisarköy Kaplıcaları

Etrafında birçok antik kalıntı bulunan Hisarköy Kaplıcaları 2006 yılında termal turizm merkezi ilan edilmiştir. Köy içinde bulunan tiyatro, köprü, tünel ve yazıtlar incelendiğinde bu kaplıcanın Roma Dönemine ait olduğu düşünülüyor.

Hisarköy Kaplıcaları suyunun en önemli özelliği selenyum içermesi ve termomineralli su olmasıdır. 98 derecede kaynayan jeotermal su sayesinde Bigadiç ilçesinin merkezi ısıtma sistemi bu su ile sağlanmakta.

Fluorürlü sodyum ve bikarbonat içeren bileşime sahip olan sular; kadın hastalıkları başta olmak üzere, nevralji, kronik bel ağrısı, romatizma, inme, ortopedik ameliyat ve kırıklar sonrası sendromlar, astım ve bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.

İçme suyu olarak kullanıldığında beslenme ve hamilelikte florür eksikliğinin giderilmesini, gençlerde diş çürüklerinin önlenmesini sağladığı bilinmektedir. Sıcaklığı 85-93 derecede olan su gençlik iksiri olarak adlandırılan selenyum elementi de içeriyor.

Termal merkez sahası içinde Balıkesir İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Hisarköy Kaplıcaları Tesisi halen kapalı durumdadır.

Hisarköy Kaplıcaları Nerededir? Nasıl Gidilir?

Balıkesir’in Bigadiç ilçesinde yer alan Hisarköy Kaplıcaları’na Bigadiç merkezinden kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Balıkesir Otelleri

Yıldız Kaplıcası

Yıldız Kaplıcası’nın suyu romatoid artrit, spondilit, ankilozan gibi romatizma hastalıklarına, bel ağrısına, osteoartrite (kireçlenme), eklem hastalıklarına, miyozit, tendinit, travma fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarına, ortopedik operasyonlar ve beyin, sinir ameliyatı sonrası iyileşmeye, nörolojik hastalıkların tedavisinde, spor yaralanmalarına ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.

İçeriğinde florür, sodyum, bikarbonat, sülfat bulunan suyun sıcaklığı 56-68 derece arasında değişiyor.

Yıldız Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Susurluk’a bağlı Yıldız köyünün 4 km kadar kuzeydoğusunda yer alır.

Kızık Köy Kaplıcaları

Gönen yolu üzerinde sağ tarafta, yeşillikler ve orman içerisinde bulunan Kızık Köy Kaplıcaları’nda su, 6 adet kuyudan saniyede tam 50 litre çıkmaktadır. Yapılan testlere göre Oligometalik bir sudur.

45-50 º C sıcaklığındaki kaplıca suyu, içme ve banyo şeklinde olmak üzere iki ayrı şekilde kullanılabiliyor. İçeriğinde sodyum, kalsiyum, klorür ve bikarbonat bulunan su, düşük kükürt oranı ve yüksek kalsiyum oranı ile içilmeye müsaittir.

İçme kürü şeklinde uygulandığında sindirim organlarıyla ilgili hastalıklara, böbrek taşlarına iyi gelmektedir. Banyo uygulaması ile deri hastalıklarına, kemik erimesi, kireçlenme, kadın hastalıklarına, romatizmaya eklem hastalıkları, yorgunluğa ve strese iyi geliyor.

Özel bir işletmeye bağlı olan ve Kızık Köy tüzel kişiliğine ait devremülk sistemli iki konaklama tesisi bulunuyor.

Kızık Köy Kaplıcaları Nerededir? Nasıl Gidilir?

Balıkesir’in Manyas ilçesinde yer alan Kızık Köy Kaplıcaları’na şehir içi ulaşım araçlarıyla ulaşım mümkündür.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Balıkesir Otelleri