Yayınlanma Tarihi:

Eskişehir Kaplıca Otelleri ve Şifalı Suları

Merkez Kaplıcalar

Eskişehir kaplıca otelleri ve şifalı suları denilince akla gelen ilk adresler hamam ve kaplıcalardır. Termal kaynakların geçmişine bakıldığında Roma İmparatorluğu’na kadar dayandığını görülmektedir.

Kubbeli mermer odaları, işlemeleri ve mimarisi ile Osmanlı kültürünün izlerinin hala sürdürülmektedir. Değişmeyen şeylerin başında ise şifalı sulara gösterilen ilgi geliyor.

Eskişehir merkezinde, Porsuk Nehri’nin güney tarafında bulunan Merkez Kaplıcalar hem şifa hem de turizm alanında oldukça popülerdir.

45 derece sıcaklığındaki bu su safra kesesi, gut, böbrek taşı, sinir sistemi, romatizma, metabolizma, cilt hastalıklarına ve ameliyatlar sonrası iyileşme sürecine iyi gelmektedir.

Sakarıılıca Kaplıcaları

Eskişehir kaplıca otelleri ve şifalı suları söz konusu olduğunda akla ilk gelen adreslerden bir diğeri de  Sakarıılıca Kaplıcaları’dır. Ormanlık bir alanda doğa ile iç içe bir konumda yer alan Sakarıılıca Kaplıcaları, dere yatağının hemen yakınında bulunması sebebiyle zaman zaman su baskınları yaşamış ve birkaç kez yeni baştan inşa edilmiştir.

Su sıcaklığı 53-57 derece arasında değişir ve içeriğinde bikarbonat, magnezyum bulunur. Bu hipertermal su; kadın hastalıkları, mide, romatizma, kırık, çıkık, lumbago, diyabet, beslenme bozukluğu ve sindirim hastalıklarına iyi gelmektedir.

Aynı bölge içerisinde sıcaklığı 25,5 derece olan bir maden suyu kaynağı da yer almaktadır. Sakarıılıca Kaplıcaları bölgesinde, İl Özel İdaresi’ne ve Sakarıılıca Belediyesi’ne ait termal konaklama tesisleri de mevcuttur.

Bu tesislerin yanı sıra yemyeşil vadide bulunan kamp alanları da doğaseverlerin sık tercih ettiği konaklama şeklidir. Sakarlıılıca’nın tadını sadece kaplıcalarla değil, yürüyüş ve piknik yaparak da çıkarabilirsiniz.

Kaplıca ve konaklama hizmetlerinin yanı sıra market, kasap, hediyelik eşya dükkanı, restoran, kafeterya, çay bahçesi gibi hizmetler de sunulmaktadır.

Sakarlıılıca Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Sakarıılıca Kaplıcaları Eskişehir’e 30 km mesafede bulunan Mihalgazi ilçesindeki Bozdağlar’da yer almaktadır. içerisinde yer alır. Şehir merkezinden kalkan Mihalgazi minibüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kızılinler Kaplıcası

Eskişehir’e 13 km mesafedeki Tepebaşı ilçesinde, Kızılinler köyünde bulunan Kızılinler Kaplıcası 2006 yılında termal turizm merkezi ilan edildi.

38 derece sıcaklığındaki Kızılinler suyu bağırsak, mide, böbrek, kadın, cilt hastalıklarına, romatizmaya iyi geliyor. Köy ve çevresi rekreasyon alanı olarak kullanılmaya da çok uygundur. Aynı zamanda 4 odalı bir pansiyon da bulunmaktadır.

Sivrihisar Gümüşkonak Ilıca

Sivrihisar Gümüşkonak Ilıcası kükürt kokulu bir maden suyudur. Böbrek, idrar yolu hastalıklarına, ağrılı hastalıklara, metabolizma bozukluklarına, kalp ve damar hastalıklarına, romatizmaya iyi gelmektedir.

İlçede bulunan Küçük Hamam, Gavur Hamamı, Kumacık Hamamı, Çifte Hamamı, Seyyide Hamamı’nda da bu termal sudan faydalanabilirsiniz.

Sivrihisar Gümüşkonak Ilıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Gümüşkonak Ilıcası Eskişehir merkezinin güneybatısında bulunan Sivrihisar ilçesine bağlı Aktaş köyü ile Ağaçköy arasında yer alır.

Çifteler Hamam

Sakarya Irmağı’nın kıyısı bulunan Çifteler Hamamı sade ve basit bir hamamdır ancak suları neredeyse bir dere oluşturacak kadar çok akar. Kükürt kokulu bu su ağrılı hastalıklar başta olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Sakarya Nehri’nin kaynadığı Sakaryabaşı denen bu bölge tam bir doğa harikasıdır.

Çifteler Hamamı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Eskişehir’in Çifteler ilçesine bağlı Kırkızbaşı köyünün yakınında, Sakaryabaşı denen, Sakarye Nehri’nin doğduğu noktada yer almaktadır.

Aşağı ve Yukarı Ilıca

Eskişehir merkezinin 30 km güneyinde bulunan Kalabak Deresi’ne karışan ılıca suyusunun kenarında yer alan Aşağı ve Yukarı Ilıca kaynağı, basitçe örülmüş dört duvardan oluşan bir yapının içerisindedir.

Sıcak suları hafif kükürtlü ve lezzetlidir. Banyo uygulaması olarak da kullanılan sular ağrılı hastalıklara iyi gelmektedir.

Çardak (Hamamkarahisar) Kaplıcası

Sivrihisar’a 15 km uzaklıkta bulunan Hamamkarahisar köyündeki Çardak Kaplıcası 35 derece sıcaklığındadır ve eğimli bir tepenin yamacından, tek kaynaktan çıkmaktadır. Tarihi hamamın içinde kadın ve erkek olmak üzere ikiye ayrılmış,

1.5 metre derinliğinde 2 havuz bulunuyor. Çardak Kaplıcası suyu kükürtlü, toprak alkali hidrokarbonatlıdır. Cilt, idrar yolu, romatizma, metabolizma, böbrek, cilt ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir.

Aynı zamanda bölgede il özel idaresine ait bir konaklama tesisi de yer almaktadır.

Hasırca Kaplıcası

Eskişehir merkezine 30 km mesafedeki Kızılinler köyüne 15 km uzaklıkta yer alan Hasırca Kaplıcası, bir çiftlik içerisinde bulunan daire şeklindeki havuzda kaynar.

Türkiye’nin en önemli üçüncü kaplıcası olarak bilinen Hasırca Kaplıcası’nın içeriğinde bikarbonat, sülfat, sodyum, bromür, magnezyum, kalsiyum bulunan suyunun sıcaklığı 32 derecedir.

Metabolizma bozukluklarına, romatizmal hastalıklara, kalp, dolaşım ve sinir sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir.

Mihalıççık (Yarıkçı) Kaplıcası

Mihalıççık ilçe merkezinin güneydoğusunda, Yarıkçı köyünün doğusunda bulunan Mihalıççık Kaplıcası, Hamam Dağı’nın eteklerinde ve Hamam Deresi’nin kenarında doğa ile iç içe bir alanda yer alıyor.

Hem sıcak hem soğuk sulu hamamları olan kaplıcanın suları kalsiyum bikarbonatlıdır ve yüksek oranda karbondioksit içerir. Sıcak suları 39 derecede kükürt kokuludur.

Yaralara, felçlere ve romatizmaya iyi gelmektedir. Birçok kaynak bulunan alanda ikisinin üstü kubbeyle örtülerek kapalı alan haline getirilmiştir.