Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Kültür Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Ankara Esenboğa Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Kültürel Geziler

Bin Tanrılı Şehir

Anadolu’nun ilk devleti olan Hititler’in başkenti Hattuşa, 1986 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir ören yeridir.

MÖ 1700 yıllarında Kuşşara kentinin kralı Anitta tarafından fethedilen şehir, yine aynı isim tarafından yıkıldı. Yaklaşık yüz yıl kadar sonra Hitit Kralı 1. Hattuşi tarafından MÖ 1600’lü yıllarda yeniden kurulup, başkent ilan edilmiştir.

400 yıldan daha fazla hüküm sürmüş olan bu uygarlıktan geriye kalan surları, tapınakları ve kraliyet konutlarını bugün Çorum’un Boğazkale ilçesinde görebilirsiniz. Bu tarihi kalıntıların bir çoğu kral 4. Tudhaliya Döneminden günümüze ulaşmıştır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Yukarı ve Aşağı Şehir

Bugün ören yeri sınıflandırmasında yer alan Hattuşa, aşağı ve yukarı şehir olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Aşağı Şehir denilen yer Hattuşa’nın en önemli bölgesi olan Büyük Tapınak’tır. Bu kısımda en meşhur şey, bir asteroit olduğu düşünülen yeşil sunak taşıdır. Civardakilerin inanışına göre bu taşa dokunarak dilenen dilekler kabul olur.

Yukarı şehir olarak kısımda ise meşhur Aslanlı Kapı, Yer Kapı, Sfenks Kapı, Kral Kapı gibi yapıları göreceksiniz. Malum Hattuşa zamanında 6 kilometre uzunluğunda, boydan boya surlarla çevrili bir kent olduğundan burada kapı oldukça bol.

Bunların içinde en iyi korunmuş olanı, iki tarafında aslan kabartması bulunan Aslan Kapı’dır. Gücü ve kuvveti temsil eden bu figürler ‘kentin koruyucusu’ olarak anılmaktaydı. Bunların yanında hiyeroglifli oda ve 71 metre uzunluğundaki Yer Kapı Tüneli ise diğer etkileyici tarihi kalıntılardandır.

Siz de Hattuşa’nın büyüleyici dünyasına dahil olabilir, bu gizemli kentin ve yapıların keşfine kendinizi kaptırabilirsiniz.

Hattuşa Nerededir? Nasıl Gidilir?

Hattuşa Çorum merkezine 82 kilometre mesafede bulunuyor. Boğazkale ilçesinin Hisar Mahallesinde bulunan Hattuşa’ya Çorum’dan şehir içi minibüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster