Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Kapadokya Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Kültürel Geziler

Ihlara Vadisi Nerededir?

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde bulunan bu vadi Ihlara’da başlayıp Selime’de son buluyor. Eski adı Peristremma olan Ihlara’nın uzunluğu 14 kilometre (oluşturduğu menderesler ile 18 km) , derinliği 150 metre, genişliği 200 metredir. Burada o dönem yaşayan sakinlere ise ‘dönerek akan suyun halkı’ anlamına gelen ‘Potamus Kapadukus’ deniyordu. 

Ihlara Vadisi’ndeki yaşamın ana kaynağı Melendiz Nehri’dir. Hasandağı’nın volkanik patlaması ve tektonik yükselmelerle oluşan alanda akan bu çayın binlerce yıl süren aşındırmasıyla Ihlara Vadisi oluşmuştur. 

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Onlarca Noktanın Kesişim Noktası Ihlara Vadisi

Bugün bu nehir üzerine kurulmuş tahta sedirlerde, sudan yalnızca bir karış kadar yükseklikte otururken yemek yiyip bir şeyler içebiliyorsunuz.

Melendiz Çayı’nın vadinin damarlarından geçen bir kan gibi geçmesi birbirinden güzel görüntülere sebep oluyor. Bu çaydan kaynağını alan irili ufaklı akarsular ise birleşerek Mamasın Barajı’na ulaşıp halkın evlerine gidiyor.

Melendiz Çayı aktığı yol boyunca neredeyse 30 menderes oluşturuyor. Selime, Yaprakhisar, Belisırma köylerinden geçen çay, Aksaray’da Uluırmak’a dönüşerek Tuz Gölü’ne karışıyor.

Etkileyici doğasının kaynağı bu derin vadinin dünyadan gizli akarsuyu sayesinde oluşan her tondaki bitki. Vadiye gizlenmiş gibi görünen bu ağaç ve çiçek topluluğu dev bir bahçeyi anımsatıyor. 

Doğal Bir Üretimevi

Şehirde karasal olan iklim bu vadinin içinde Akdeniz iklimine dönüşüyor ve güneşin vadi tepesindeki yakıcılığı azalıyor. Doğal mikroklima alanı olan vadi tabanında bu sebeple badem, ceviz, antep fıstığı gibi çok çeşitli bitkiler yetişiyor.

Bu çay alabalık ve kefallere de ev sahipliği yapıyor. Melendiz Çayı boyunca yürüyüş yapmak için uygun alan bulunuyor. Vadi içinden 14 km uzaklıktaki Selime’ye kadar yaklaşık 5 saatte dizlerde derman kalmayana kadar yürümek mümkün.

Çoğunlukla bu vadi yürüyüşü 6. kilometredeki Belisırma köyünde son buluyor. Belisırma köyüne vardığınızda akarsu üzerinde bulunan çardaklarda keyif yapabilirsiniz.

Şifa Kaynağı

Vadinin bitişine yakın mesafede, Melendiz Çayı’nın yanında Ziga Kaplıcası adında şifalı su kaynakları da bulunuyor. Banyo kürüyle romatizmaya, içme kürüyle ise safra kesesi, mide, karaciğer, bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir.

Yaşamın Olduğu En Eski Kanyon: Ihlara Vadisi

Doğanın sunduğu bu vadi yalnızca bir tabiat olgusu değil tarih, kültür, sanat dolu bir kanyondur. Hristiyanlığın kuruluşundan beri çok önemli bir dini merkezdi ve büyük din adamları burada yetişmiştir.

Bunların başında Kayserili Basilius ve baba, oğul, kutsal ruh üçlemesine yeni bir yaklaşım getiren ve yeni bir mezhep kuran aziz Nazianzoslu Gregorius’tur.

Burayı özel kılan şeylerin başında içerisinde insanların yaşam sürdüğü en eski kanyon olması geliyor.

Ihlara Vadisi Gezilecek Yerler Rehberi

Vadinin kültür ve medeniyet noktası olmasının sebeplerinden biri de vadiyi saran kaya yüzeylerine oyularak oluşturulmuş yüzlerce kilise ve döneme ait mekanlardır. Hristiyanlığın ilk yıllarında bu sarp kayalar arasında keşişler ve rahipler kendilerini tanrıya adardı.

Zaman zaman savaşçılara sığınak da olan bu kayalara oyulmuş manastırlar, birbirine açılan odalar ayrı bir şehir gibi vadide saklanıyor. Bu kiliselerin ilk örnekleri MÖ 4. yüzyıla kadar uzanıyor.

Latin dilini bilmeyen halk için Hristiyanlığı tanıtmak adına mağara içlerine İncil’den ve İsa’dan bilgiler, sahneler resmedilmiştir.

Bu resim teknikleri iki sınıfa ayrılıyor; Ihlara bölgesindekiler Kapadokya tarzı, Belisırma civarındakiler ise Bizans tarzı olarak adlandırılıyor. Günümüze dek korunmuş olan bu kiliseler eşi olmayan bir tarihi değer olarak Ihlara’da her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor.

Kayalardan Kiliselere

Kiliseler ve tarihi yapılar Ihlara’dan Selime’ye dek 14 km boyunca devam etmektedir. Yaşanan göçüklerden dolayı 105 kiliseden 14’ü ziyarete açık. Ortalama olarak 3 katlı olarak inşa edilmiş olan bu kiliselerin çoğunun ilk katı akarsuyun getirdiği alüvyonlarla kapanmış durumda.

Genellikle 2. ve 3. katları gezilebilecek durumda. Hristiyanlık dininde önemli bir yeri olan Ihlara Vadisi’nde yaşam 4. yüzyılda başlamıştır. 11. yüzyıla gelindiğinde bölge Selçuklular’ın eline geçmiş ve Selçuklular kiliselerin bir yenisinin eklenmesini yasaklamıştır.

İbadetler burada 1924 yılına kadar sürmüş. O günden beri varlığını sürdüren bu yapıları gezerken kendinizi dönemin büyüsüne kapılacaksınız. Ihlara Vadisi kurgu bir dünyayı andırıyor. 

Yolu da Kendisi Kadar Etkileyici

Ihlara Vadisi’ne gelmenin en keyifli yollarından biri Kapadokya’dan Yeşil Tur olarak adlandırılan günübirlik turlara katılmak. Tur otobüsleri Ihlara köyünde indirip Belisırma köyünden dönüş başlatıyor böylelikle vadiye inen merdivenleri tekrar çıkmanız gerekmeyecek.

Eğer özel araçla gelmek isterseniz Aksaray-Nevşehir karayolunun 11. kilometresinden sapağa girerek Hasandağı ve Akçakent yolunda düz şekilde ilerleyebilir, Gücünkaya yolundan da gidebilirsiniz. Eğer Gücünkaya yolunu seçerseniz Selime, Yaprakhisar ve Kızılkaya’dan geçmiş olacaksınız. Aksaray merkezinden otobüs seferleri de bulunuyor. 

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster