Yayınlanma Tarihi:

Ucuz Tatil Seçenekleri

Son dönemlerde hem covid-19 pandemisi hem de ortaya çıkan ekonomik zorluklar sebebiyle otel tatili yerine tercih edilmeye başlayan tatil seçenekleri karavan ve çadır olmuştur.

Ucuz tatil seçenekleri denince akla ilk gelen tatil seçeneği tabi ki kamp tatilleridir. Aynı zamanda son dönemlerde kamp tatillerine olan ilgi çığ gibi büyümektedir.

Bu ilginin tek sebebi elbette ki daha ucuz fiyatlı tatil seçeneği olması değildir. Doğayla iç içe olmak, sessiz ve sakin bir ortamda tatil yaparak kafa dinlemek istemek gibi sebepler de bu seçimde etkin rol oynamaktadır.

Siz de tatilinizi kamp yaparak geçirmek istiyorsanız ama çadır mı karavan mı? Sorusu aklınızı kurcalıyorsa bu yazımız sizlere büyük kolaylık sağlayacak. Çadır kampının ve karavan tatilinin artıları ve eksilerini okuyarak kendinize en uygun seçeneği bulabilirsiniz.

Karavan mı Çadır mı?

Karavanın da çadırın da tercih edilme sebepleri başında şüphesiz maliyetler ve özgürlük hissidir. Sırtınızda eviniz, dilediğiniz her yeri tatil mekanına dönüştürebilme hissi insanları cezbeden şeydir. Bazen bir kamp alanı, bazen ıssız bir koy, bir milli park veya dağ başı. Yaz-kış fark etmeksizin dilediğiniz alanı tatil yerine çevirebilirsiniz.

Elbette bunlar çadır ve karavan tatili seçeneklerin avantajlı yanları. Her şeyde olduğu gibi bunların bir de göze almamız gereken yanları var. Karavan tatilinin en büyük avantajı nedir diyecek olursanız, en kolay yer değiştirme aracı olduğundan bahsedebiliriz.

Karavan minik bir evdir ve evinizi istediğin an, istediğiniz yere taşıyarak 7 günlük bir tatilde onlarca farklı yeri görebilir, keşfedilmemiş doğal güzellikleri keşfederek unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz. Bunu yaparken tek dezavantaj ise benzin masrafları olarak kalacaktır.

İçerisinde kişiye özel banyo, tuvalet, mutfak gibi çadıra göre lüks sayılan fırsatlar da cabası. Kamp işletmesi olmayan yerlerde buzdolabınız olmayacağı için herhangi bir soğuk içecek içme fırsatınız bulunmuyor.

Kamp alanlarında ise herkesle ortak kullanabileceğiniz buzdolabı imkanınız bulunuyor ancak karavanda buzdolabınız da size özel. Karavanda tek yük olacak şey tuvalet deposunu kimin boşaltacağını ve yıkayacağını seçmektir.

Giyinip soyunmak karavanda her zaman çok kolaydır ancak çadır kampı bu konuda sınıfta kalıyor. Çok büyük bir problem olmasa da alçak çadırda giyinmek için sıcak yaz günlerinde epey efor sarf etmeniz gerekebilir. Eğer soyunma kabinlerine gidip gelmekten üşeniyorsanız tabii. Çadır kamplarında genellikle giyinme kabinleri bulunmaktadır.

Karavanın çadıra göre daha avantajlı olmasının bir sebebi ise sosyal mesafe. Çadır kampı alanlarında yoğunluğa bağlı olarak kimi zaman diğer insanlarla aranızda 1 metreden az mesafe kalabiliyor ancak karavan alanlarında bu mesafe karavanların genişliği sebebiyle daha uzuyor.

Bu iki tatil aracının yapıları nedeniyle birinde gürültüye daha çok maruz kalıyorsunuz haliyle. Şunu da belirtmek gerekir ki çadır kampında sabahın serinliği, ilk ışıklar ve kuş sesleriyle uyanmak erken uyanmayı sevenler için harika bir artıdır.

Maliyet açısından ele almak gerekirse çadır alanlarının günlük fiyatları oldukça uygun. Karavanda ise bu fiyatlar biraz daha yüksek aynı zamanda bir de benzin masrafını eklemeniz gerekiyor.

Ancak özel aracı olmayanlar için şehir içi dolmuş ve otobüsleriyle kamp yapmaya gitmek pek keyifli olmayabilir. Bu yüzden özel aracın konforuyla kıyaslanması pek mümkün değil. Diğer taraftan çadırınızı sırtınızda taşıyabildiğiniz için

Ailenizle veya kalabalık arkadaş gruplarıyla tatilin tadını çıkarmak istiyorsanız, herkesin kendine ait bir karavanı olamayacağı için çadır tatili en doğru seçenektir. Çadır ve mangal gibi kiralayabileceğiniz eşyaların da bulunduğu çoğu kamp alanında dostlarınızla keyifli bir tatil geçirebilirsiniz. Ancak karavanda misafir ağırlamak pek mümkün değildir.

Siz de tatilde kamp yapmayı tercih edenlerdenseniz, sizler için derlediğimiz kamp adreslerine buradan ulaşabilirsiniz.