Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Trabzon Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Kamp
  • ATV Turu
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Alabalık

Uzungöl'ün Geçmişi

Uzungöl’ü izlemek, yağmur ormanlarında yürüyüş yapmak isteyenlerin, havaların ısınmasıyla buraya akın ettiğini söylemeden başlamayalım.

İlk yerleşimin 1650’ye dayandığı bilinen Uzungöl Yaylası’nın o dönemki adı Saraho idi. İlk sakinleri Rumlar olan Uzungöl yaşantısına zamanla müslümanların da eklenmesiyle nüfus çoğalmıştır.

Cumhuriyet Dönemi ile birlikte Uzungöl Yaylası Of’un ilçelerinden biri olmuştur. 1948’de Çaykara’nın ilçesine bağlanmıştır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Uzungöl’de Yapılacaklar

Dünyadan uzak bir noktada ladin, fındık, kayın, gürgen ağaçlarıyla dolu bir yer Uzungöl Yaylası. Dingin atmosferi ve yemyeşil, zengin bitki örtüsü burayı oldukça popüler kılıyor. Bu güzel doğanın tadını yürüyüşler yaparak veya ATV safari turlarına katılarak rehberler eşliğinde çıkarabilirsiniz.

Türkiye’de Bir İlk: Heleski

Maceranın dozunu daha da artırmak isteyenler için önerimiz Kaçkar Dağları’nda heliski. Dünyada nadir yerlerde görebileceğiniz bu helikopterli kayak sisteminde helikopter ile zirveye çıkıp, zirveden yamaca kayıyorsunuz.

Kaçkar Dağları ile Soğanlı Dağları arasındaki en güzel noktada bulunan bu yaylada kışın kar yazın ise yağmur yağışı eksik olmuyor. Kış mevsiminde yaylada hava sıcaklığı 10 dereceye kadar düşebiliyor.

Birbirinden Etkileyici Yaylalar

Burada Lustra ve Karestel Yaylaları’nı da görmenizi şiddetle öneririz. Özellikle zaman zaman Lustra’yı kaplayan sis eşsiz bir görüntü yaratıyor. Umarız o anı yakalarsınız. Yağmur ormanları ve uçurum manzaralı bu yolculuk çok keyifli gelecek.

Bu birbirinden güzel yaylalarda çay içerken manzaranın eşsiz güzelliğine şahit olabilirsiniz. Eğer arabanız yoksa civarındaki yaylalara gitmek için Uzungöl kıyısında bulunan dolmuşları kullanabilirsiniz. Çaykara-Uzungöl yolunda bulunan ve 1935 yılında inşa edilen Kiremitli Köprü’yü ziyaret edebilirsiniz.

Kimi inanışlara göre Uzungöl Yaylası’nda geçirilen 21 günün ardından kanın tüm oksijen değeri yenileniyor ve yeniden doğmuş gibi oluyor.

Uzungöl’ün Meşhur Yemekleri

En meşhur yemeklerinden biri alabalıktır. Bir alabalık lokantasına mutlaka uğramalı ve yemeğin üstüne meşhur Karadeniz çayını içmelisiniz.

Uzungöl Yaylası Otelleri

Doğayla iç içe bir tatil hayal ediyorsanız Uzungöl Yaylası’ndaki bungalov evlerde ve pansiyonlarda keyifli bir konaklama yapabilirsiniz. Tüm seçenekler için hemen tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Uzungöl Yaylası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Senenin her döneminde Uzungöl’e otobüsle ulaşmak mümkün. Trabzon merkeze 99 km mesafede bulunan Uzungöl’e Çömlekçi Mahallesinden başlayan turlara katılarak da yarım saatte ulaşabiliyorsunuz.

Deniz yolu tercih edecekseniz Trabzon Limanı’nı kullanacaksınız. Yalnız yaz aylarında çok kalabalık olduğunu hatırlatırız.