Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Zonguldak Çaycuma Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Kamp
  • Bisiklet turu

Dev Ağaçlar Ülkesi

Yenice Ormanları sadece Karabük şehrimizin değil aynı zamanda Türkiye’nin de en özel ve güzel değerlerinden biridir.

Belgesellerde gördüğünüz asırlık dev ağaçlara, dünyada sayılı biyolojik çeşitliliğe ve yaban hayatına tanıklık edebilir, tüm bu güzelliklerin arasında gezebilirsiniz.

Karabük şehir merkezine 35 kilometre ve Yenice ilçe merkezine 5 kilometre mesafede bulunan Yenice Ormanları kelimenin tam anlamıyla masalsı bir deneyim yaşamak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir adres.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Dünyanın Sayılı Ormanlarından

1999 Yılında WWF(Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından “acil olarak korunması gereken 100 Avrupa ormanından birisi” ilan edilen ve Türkiye’nin en büyük blok ormanı olan Yenice Ormanları 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Cenevizliler’in kontrolünden aldığı Yenice ilçesindedir.

İlçenin ormanlar dışında iki farklı özelliği vardır. Birincisi bölgenin ortasından geçerek ilçeyi ikiye bölen Yenice Irmağı. İkincisi ise bölgeye ulaşmak için 16 ayrı tünelden geçmeniz gerektiğidir.

Flora Çeşitlililiği

Tipik bir Batı Karadeniz iklimi olan ve çokça yağış alan bu bölgede biyolojik çeşitlilik üst düzeydedir. Ormanlarda karşınıza çok sayıda irili ufaklı şelale, rengarenk çiçekler ve asırlık dev ağaçlar çıkacaktır.

Dev ağaçlar derken abartmıyoruz, orman çevresi 7 metreye ve boyları 30 metreye varan anıt ağaçlara ev sahipliği yapmaktadır.

Doğa yürüyüşleriniz sırasında size eşlik eden geyik, dağ horozu, atmaca, kurt, ayı, su samuru, sincap, vaşak gibi çok sayıda ve çeşitte yaban hayvanı görebilirsiniz.

Aktivite Çeşitliliği

Bölgeyi sadece yürüyüş imkanı olarak düşünmeyin. Kamp alanları, bisiklet rotaları, yürüyüş rotaları dışında kaya tırmanışı, kuş gözlemi, canyoning aktiviteleri ve daha birçok şey yapabilirsiniz.

Ormanda 5 kamp merkezi,7 bisiklet rotası(292 km) ve 15 yürüyüş parkuru(396 km) vardır.

Birkaç saatlik kısa yürüyüş parkurları, 4-6 saatlik yaklaşık bir günlük turlar ve 2-6 günlük uzun parkurlar mevcuttur. Kamp merkezleri uzun rotalarda konaklama istasyonu olacak şekilde konumlandırılmıştır.

Yürüyüş Parkurları

Bu yürüyüşleri en güzel hale getirecek şey ise tüm parkurların uluslararası standartlarda işaretlenmiş ve son derece açık şekilde tabelalarla donatılmış olmasıdır. Yani gezinizin herhangi bir aşamasında kaybolma riski ya da korkusu yaşamadan yolunuza devam edebilirsiniz.

Popüler yürüyüş rotaları:

-Eğriova Eskipazar Göleti-Sorgun Yaylası(17 km)

-Şekermeşe- Meyri-Eğriova Eskipazar Göleti(15 km)

-Eğriova Göleti Karabük-Subatan Yaylası(12 km)

-Sorgun Yaylası-Keltepe Zirve-Eğriova Karabük Göleti(12 km)

-Subatan Yaylası-Arboretum(7 km)

-Arboretum-Kuzluk Köyü(7 km)

-İncebacaklar Köyü-Şekermeşe(14 km)

Rotalardan en uzunu 77 kilometrelik mesafesiyle yaklaşık 5 gün süren Arberotum-Kent Orman rotasıdır.

 Popüler kamp alanları:

-Darıyazısı

-Arberotum

-Kent Ormanı

-Eğriova Göleti

-Şekermeşe

-Sorgun Yaylası

Yenice Ormanları Nerededir? Nasıl Gidilir?

Karabük merkeze 6 km mesafede yer alan Yenice Ormanlarına Karabük Otogarından minibüs ile ulaşım mümkündür.

Yenice Ormanları Kamp ve Otelleri

Yenice Ormanları’na geldiğinizde tuvalet, duş, piknik masaları gibi imkanlar bulunan kamp alanlarında çadır kampı kurabilir ya da konaklamak için ilçede bulunan pansiyonları ve otelleri tercih edebilirsiniz.

Size uygun tüm seçenekler ve fırsatlar için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster