Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Yaz Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Zonguldak Çaycuma Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Deniz Keyfi
  • Kültürel Geziler
  • Doğal Yürüyüşler
Ne Yenir
Ne Yenir
  • Deniz Mahsulleri
  • Amasra Pidesi
  • Pum Pum Çorbası
  • Kabak Burması

Amasra'da Ne Yapılır?

Amasra'da Görülmesi Gerekenler Amasra'da Görülmesi Gerekenler

amasra-inkumu-plaji
İnkumu Plajı

Bartın’ın en ünlü plajlarından olan İnkumu Plajı’nda denizin tadını doyasıya çıkarın.

amasra-guzelcehisar-lav-sutunlari
Güzelcehisar Lav Sütunları

80 milyon yıllık bir doğa harikası olan lav sütunlarının büyüleyici manzarası eşliğinde yüzme deneyimini hafızalarınızdan silemeyeceksiniz.

amasra-muzesi
Amasra Müzesi

Pek çok dönema ait sayısız tarihi eseri görebileceğiniz müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

amasra-kalesi
Amasra Kalesi

Amasra’yı panoramik olarak izleyebileceğiniz bu tarihi kaleye hayran kalacaksınız.

amasra-kucuk-liman-plaji
Küçük Liman Plajı

Merkezi konumda bulunan Küçük Liman Plajı’ndaki etkileyici kayalardan kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz.

amasra-buyuk-liman-plaji
Büyük Liman Plajı

Amasra’nın en büyük ve en gözde plajı Büyük Liman’dır.

amasra-bozkoy-plaji
Bozköy Plaj

Sakin ve bakir bir plaj olan Bozköy Plajı, kalabalıklardan uzak bir deniz keyfi hayal edenler için bire bir.

amasra-direkli-kaya
Direkli Kaya

7 metrelik bir gözetleme kulesi olan Direkli Kaya’da mükemmel gün batımını izleyebilirsiniz.

amasra-aglayan-agac
Ağlayan Ağaç

300 yaşında görkemli bir ağaç olan Ağlayan Ağaç, yılın belli dönemlerinde nem salınımı sebebiyle gerçekten de ağlıyor gibi görünmektedir.

amasra-kemere-koprusu
Kemere Köprüsü

Geçmişi Roma Dönemine dayanan bu meşhur köprüde bir mola vererek Amasra’nın etkileyici manzarasını seyredin.

Karadeniz Kıyısında Bir Yaz Tatili

Milli parkları, şelaleleri, akarsuları ve dağlarıyla ünlü bu belde, geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yaparak tarihi bir öneme de sahip olmuştur. Yazların serin geçtiği Amasra’da tipik Karadeniz iklimi yaşanmaktadır.

Tatil rotanızda bilindik yerlerin dışına çıkmak istiyorsanız Amasra’da muhteşem bir tatil deneyimi sizi bekliyor. Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız burada birbirinden muhteşem kareleriniz olacak.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Bir Tarafı Yeşil Harika Plajlar

En şanslı olduğunuz konu denizin temiz oluşudur. 59 kilometrelik bir sahil şeridine sahip olan Amasra’da su genellikle sığ ve durgundur. Suyu Türkiye’nin en serin sularındandır demek hiç yanlış olmaz.

Ünlü plajları arasında; Bozköy Plajı, Çakraz Plajı, Büyük Liman Plajı, Küçük Liman Plajı, İnkumu Plajı, Felengit Koyu, Güzelcehisar Koyu yer alıyor. Birçoğu bakir koylardan oluşan bu plajların kimisi Bartın merkezde kimisi de ilçesi Amasra’da yer almaktadır.

Kumsallarının hemen hemen hepsi saklı bir cennet gibi olan Amasra, denizin ve ağaçların en sık buluştuğu yerlerdendir. Kendinizi Amazon Ormanları’nda hissedeceğiniz bu tatilde muhtemelen yağışlı bir güne de denk geleceksiniz. O zaman değmesinler keyfinize.

Amasra’da Gezilecek Tarihi Yerler

Amasra Kalesi: Roma dönemine ait tarihi yapı. Sonrasında Bizans, Ceneviz, Osmanlı döneminde onarılarak kullanılmaya devam edildi. İçerisinde camiye dönüştürülen bir kilise yer alıyor. İlçeyi kuşbakışı izlemek için en uygun yer.

Amasra’nın ilk ve tek müzesi olan Amasra Müzesi. Roma Dönemi’nde yapılmıştır ve bugün tekne turlarının rotasında olan Kemere Köprüsü. Cenevizliler Döneminde denizi aydınlatmak için yaplan Direkli Kaya, Cenova Şatosu, 19 yy Roma Dönemi’ne ait Amasra Antik Tiyatrosu, Güzelcehisar Kalesi gibi çok sayıda tarihi eser.

Deniz restoranlarıyla ünlü Amasra’da meşhur lezzetlerin başında balık geliyor. Hamsi, kalkan, mezgit dışında Amasra pidesi, pum pum çorbası, kabak burması da oldukça meşhur.

Eğlence Vakti

Amasra’da geceleri eğlence tam dozunda. Sahilleri geceleri kalabalık ve hareketli oluyor. Büyük gece kulüplerinden ziyade genellikle canlı müzik performansı sergileyen mekanlar var.

Amasra Nerededir? Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin birçok şehrinden doğrudan sefer bulunan şehir özellikle Ankara’ya olan yakınlığı ile başkentliler tarafından tercih sebebi oluyor. Eğer bulunduğunuz noktadan Amasra’ya otobüs seferi bulunmuyorsa önce Bartın’a gelip, otogardan kalkan dolmuşlarla Amasra’ya ulaşabilirsiniz.

Amasra Otelleri

Amasra’da birbirinden güzel pansiyonlardan lüks otellere kadar dilediğiniz konaklama seçeneğini kolaylıkla bulabileceksiniz. Size en uygun seçenekleri görmek için tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster