Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Zonguldak Çaycuma Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşleri
  • Seyir Keyfi

Yalnızca Dört Ülkede Bulunan Benzersiz Kayalar

Milyonlarca yıl önce meydana gelen volkanik patlamalar sonucu oluşmuş lav sütunları Batı Karadeniz’in en sıradışı doğal güzellikleri arasında yer alıyor.

Deniz kıyısında yer alan bu oluşum, yeşil ve mavinin dans ettiği muhteşem bir görüntüye sahip. Lav sütunları denen oluşum dünyada yalnızca dört ülkede bulunuyor. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey İrlanda ve İskoçya.

Ünü ülke çapında fazla yayılmamış olan lav sütunları daha çok hafta sonu denize girmek isteyen Bartınlılar tarafından ziyaret ediliyor. El değmemiş ve insan tahribatına uğramamış bu sahilin pırıl pırıl olan suyuna görkemli kayalar eşlik ediyor.

Gürültüden ve kalabalıklarından uzak tatilin hasretini çekenlere Güzelcehisar eşsiz bir sahil sunuyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Lav Sütunları Nedir?

Lav sütunlarının oluşumu basitçe, volkan patlamalarında akan lavların kuruması ve kayalara dönüşmesi olarak açıklanabilir. 1 kilometre uzunluğundaki sahilin batı yakasında başlayan kayalar, deniz sularının vurduğu yüksek bir duvar oluşturarak Mugada Plajı’na kadar uzanıyor.

60 milyon yıl önce meydana gelmiş volkanik patlamaların ülkemize armağan ettiği bu etkileyici oluşumların eteklerinde bulunan adaya kurulu 850 metre uzunluğundaki tahta iskele hem yürüyüş platformu, hem sütunları seyretme alanı, hem de festival ve etkinlik alanı olarak kullanılmaktadır.

Güzelcehisar’ın Ünlü Doğası

Lav sütunlarının çevresinde kamp yapabileceğiniz alanlar, restoranlar ve iki adet de pansiyon bulunmaktadır. Karadeniz’in bu eşsiz sahilinde tertemiz bir denizin tadını çıkarmanın yanı sıra milyonlarca yıllık görkemli lavların manzarasıyla baş döndürücü bir deneyim yaşamak isterseniz siz de tatil rotanıza Güzelcehisar lav sütunlarını ekleyin.

Güzekcehisar Lav Sütunları Nerededir? Nasıl Gidilir?

Bartın’ın Güzelcehisar ilçesinde bulunan lav sütunlarına ilçeden kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Bartın Güzelcehisar Otelleri

Güzelcehisar ve çevresinde, doğayla iç içe tüm otel seçeneklerini görmek ve size en uygun oteli seçmek için tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster