Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Trabzon Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Rafting
  • Doğa Yürüyüşü
  • Festival

Yeşilin Anavatanı

Türkiye’nin en yeşil şehri olan Rize’nin hazinesi Ayder Yaylası’nın ünü ülke sınırlarını aşmış durumda. Kayın, Ladin ve Çam ağaçlarının oluşturduğu ormanlarla kaplı yemyeşil bir doğa harikası olan yayla, Çamlıhemşin ilçesinin en ünlü yaylasıdır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Çağlardan Beri Ayder Yaylası

Bölge en eski yerleşim 13. yüzyıla kadar dayandığı, 30 yıldır milli park statüsüyle koruma altında bulunan bir milli parktır.

Sırtını yasladığı Kaçkar Dağları’nın eşsiz manzarası eşliğinde doğa yürüyüşleri yaparak, şifalı sulara girerek, şelaleleri gezerek Ayder Yaylası’nın keyfini sürebilir, yaylanın nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Yayladaki şelalelerin adları; Gelin Tülü Şelalesi, Aşağı ve Yukarı Ambarlık Şelalesi’dir.

Şifalı Suların da Merkezi

Rize hem doğa hem de sağlık turizmi sunan bir şehirdir. Yerleşimin 1800’lü yıllara uzandığı bilinen Ayder Yaylası’nda 320 yıl önce keşfedilen kaplıcalardan bugün hala faydalanabiliyoruz. 250 metre derinlikten gelen ve 50 derecede kaynayan su, dünyanın dört bir yanından rağbet görüyor.

Bu şifalı su tesisi 40 kişilik sıcak su havuzundan, basınçlı su alanlarından ve restoranlardan oluşuyor. Ayder Kaplıcaları; romatizma, egzama, cilt hastalıkları, kalp hastalıkları ve sindirim rahatsızlıklarına iyi gelmekte. Kaplıcanın tesislerinde doktor da bulunuyor.

Ayder Yaylası Festival ve Aktiviteleri

Spor severler için kaçırılmaz bir fırsat olan Ayder Yaylası’nda birçok aktivite fırsatınız var. Yaz-kış ayrı festivallere ev sahipliği yapan Ayder Yaylası’nda, yeşilin binbir tonu  ve havanın tatlı serinliği eşliğinde coşkulu kalabalığa karışabilirsiniz. En eğlenceli festivalleri yazın Boğa Festivali, kışın ise Kardan Adam Şenliği’dir. En büyük şenliği ise Haziran’da düzenlenen Ayder Yaylası Şenliği.

Bunların dışında Ayder Yaylası’nda birçok aktivite ile muhteşem bir tatil geçirme fırsatınız var. Kış aylarında kayak yapabilir, sık ağaçlı ormanlarda yürüyebilir, Palovit Şelalesi ve Fırtına Deresi’nde rafting yapabilirsiniz. Heyecanı artırmak isteyenler için ise zipline öneriyoruz.

Ayder Yaylası’nın Meşhur Lezzetleri

Dünyaca ünlü ve ‘bal ormanı’ olarak anılan ormanlarda yetişen, yaylayı çevreleyen kafkas güllerinin polen verdiği arılar tarafından yapılan balın tadı büyük üne sahip. Ayder balının lezzetine hayran kalacaksınız.

Laz böreği, mısır unu ekmeği ve ünlü mıhlama, Ayder Yaylası’nın meşhur yemeklerinden.

Ayder Yaylası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ayder Yaylası’na Trabzon Havaalanı’ndan araç kiralayarak veya transfer araçlarını kullanarak Ayder Yaylası’na ulaşabilirsiniz.

Ayder Yaylası Otelleri

Ayder Yaylası konaklama seçenekler bakımından eşsiz fırsatlar sunuyor. Bungalov evlerde, yerlilerin işlettiği pansiyonlarda ya da yaylada bulunan otellerde yılın her ayı konaklama şansınız var. Tüm seçenekler için tıklamanız yeterli.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster