Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Trabzon Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Salıncak Keyfi

Cennetten Arsa

Yemyeşil, pürüzsüz bir tepenin üstüne serpiştirilmiş kutu kutu evler hayal edin. Bu zamansız manzaraya az ileride bir bulut deryası eşlik ediyor. Ancak bir farklılık var, bu kez bulutların altında değil üstündesiniz.

Kusursuzca hazırlanmış bir dekorasyona benzeyen Pokut Yaylası, zamanı durdurmanın en güzel yollarından biri. Bazen bir gün içinde sis basıyor, güneş açıyor, sis iniyor ve yağmur bastırıyor.

Pokut Yaylası her yönüyle bilindik Rize yaylası özelliklerini sonuna dek taşıyor. Kuş seslerinin de eşlik ettiği bu gerçeklikten uzak yayla Rize’nin sahip olduğu tüm güzelliklerin toplamı gibi adeta.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Pokut Yaylası’nın Tarihi

2500 metre yüksekliğinde bu doğa harikasında yaşam çok eskiye dayanıyor. Tam tarihin bilinmemesiyle birlikte ilk yerleşimin 200 sene öncesine kadar uzandığı düşünülmektedir. Pokut Yaylası’na Kaçkar Dağları’nın en iyi seyir noktası demek yanlış olmayacaktır.

Ermenicede anlamı ‘rüzgarlı vadi’ anlamına gelen Pokut’ta bulunan 70 civarı evin tamamı kullanımda değil. Halkın çoğunluğu civar mahalle ve semtlerde yaşamaktadır. Bu evler ise ziyaretçilerin konaklaması için pansiyon olarak hizmet vermektedir.

Rize Pokut Yaylası’nda Ne Yapılır?

Pokut Yaylası’na gidenin yapmadan dönmediği aktivite salıncakta sallanmaktır. Sisin dağıldığı günlerde, yamaç kenarında bulutlara doğru sallanmak ve birbirinden güzel kareler yakalamak özgürlüğün en güzel halidir.

Şimdiye dek gördüğünüz tüm manzaraların birleşiminden de iddialı olan Pokut Yaylası’na gittiğinizde bağlı olduğu Sal ve Hazindak Yayları’nı da ziyaret etme fırsatı bulacaksınız. Aynı zamanda bulutsuz havalarda Amlakit Yaylası’nın da dahil olduğu bir yaylalar grubunu manzaranızda bulabiliyorsunuz.

Pokut’a 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Sal Yaylası’nda güneşin bulutların içine batışını izlemek sizler için unutulmaz bir anı olacaktır. Pokut Yaylası sizlere uçma hissini en yakın olarak hissettiren yerlerden biridir diyebiliriz.

Öyle sessiz, her şeyden öylesine uzak ki kuşların ötüşmeleri de olmasa bulutların uçuşunu dahi duyabilirsiniz adeta. Pokut’u baştan sona gezmek ise yalnızca birkaç saatinizi alacaktır.

Pokut Yaylası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Bir yanı uçurum, diğer yanı ise sarp dağlardan oluşan bir yolun ardından varılan Pokut Yaylası yolu oldukça engebeli bir yoldur.

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden iki saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşılan Pokut Yaylası’na gitmek için özel araç dışında başka bir seçenek bulunmuyor.Ortalama beş saatte yürüyerek ulaşabileceğiniz yaylaya otostop ile de çıkabilirsiniz.

Pokut Yaylası Otelleri

Pokut Yaylası’nın birbirinden güzel otelleri ve çok sayıda pansiyon için tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster