Yayınlanma Tarihi:

Germencik Kaplıcaları

Alangüllü Kaplıcası

Alangüllü Kaplıcası Büyük Menderes Havzası içindeki Gümüş Dağı eteklerinde yer alan huzurlu bir ormanlık alandır. Türkiye’nin tesis kalitesi bakımından öncü kaplıcalarından olan Alangüllü Kaplıcası yabancı turistler tarafından da son zamanlarda sıkça ziyaret edilmeye başlanmıştır.

Sağlık turizmi için Aydın’a gelen ziyaretçilerin ilk ve en sık tercihi Alangüllü Kaplıcası oluyor. Bu kaplıca aynı zamanda bir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olup, içerisindeki otelde her türlü fiziksel rahatsızlığa tedavi uygulanmaktadır.

130 yatak, 350 kişi kapasiteli otelde sauna, hamam, buhar odası gibi imkanlar da bulunuyor. Aynı zamanda ziyaretçiler basketbol, futbol, voleybol ve tenis sahalarından da yararlanabiliyor.

Alangüllü suyu sodyum klorür ve bikarbonat içeren termomineralli bir sudur. Isısı 65-78 derece arasında değişen şifalı sular; nevralji, romatizma, nefrit, kadın hastalıkları, mide, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir. Tesisin günümüzde hizmet veren 9 havuzundan 4’ü termal havuzdur.

Alangüllü, ülkemizdeki tıbbi personel ve donanım anlamında en kapsamlı termal tesislerden biridir. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile çalışmalar yürütülmektedir.

Teşhis ve tedaviler Adnan Menderes Üniversitesi doktorları ve teknik personeli tarafından yapılmaktadır.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu Alangüllü’de yapılacak aktiviteler yalnızca tedavi ile sınırlı değildir. Çevresinde bulunan tarihi ve kültürel alanları ziyaret ederek de keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Milet Tiyatrosu’nu ve Çine Vadisi’ni gezerek Aydın’ın tarihine ve mirasına yakından şahit olabilir, sağlık tatilinizi bir kültür tatiline dönüştürebilirsiniz.

Alangüllü Nerededir? Nasıl Gidilir?

Aydın’ın Germencik ilçesinde bulunan kaplıcaya 10 kilometre mesafedeki Germencik’ten kalkan ücretsiz servislerle ulaşabilirsiniz.

Germencik Çamköy Çamur Kaplıcası

Sıcaklığı 65 derece olan iyot kaynaklı bir çamurdur. Romatizma, nefrit, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Bu merkezde iki umumi havuz, altı banyo ve bir de otel tesisi bulunmaktadır.

Germencik Çamur Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Aydın’ın Germencik ilçesine 12 km mesafede bulunan Çamköy içerisinde yer alan Çamköy Çamur Kaplıcası’na Germencikten kalkan servislerle ulaşabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Aydın Otelleri

Germencik Gümüş Ilıcası

Gümüş Ilıcası’nın kaynağı, Gümüş Dağı’nda, yer yer granit kayalar arasında kaynayan suların birleşerek oluşturduğu bir deredir. Kaynağını 4 ayrı yerden alan kaplıca ormanlık alanda doğa ile iç içe bir konumda bulunur.

Bu ılıcanın suyu sodyum klorürlü ılıca ve içmeler grubunda yer alır. İçerisinde bol miktarda sodyum bikarbonat bulunan Gümüş Ilıcası suları; romatizma, nefrit, nevralji ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

40-41 derece arasında kaynayan suyun pH değeri 6,50’dir. İçmeye elverişli olmayan bu su banyo tedavisi olarak uygulanmakta ve özellikle romatizma hastalığına şifa olmaktadır. Gümüş Ilıcası’nın yakınlarında, içerisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi de bulunan 48 oda ve 120 yataklı bir konaklama tesisi vardır.

Gümüşköy Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Germencik ilçesine bağlı Gümüşköy’de bulunan kaplıcaya Germencik’ten kalkan Gümüşköy minibüsleri ulaşım sağlanabiliyor.

Kuşadası Kaplıcaları

Yavansu Kaplıcası

Söke yolu üzerinde bulunur. Otel veya konaklama tesisi bulunmamaktadır. Ağrılı sendromlar, romatizma, mobilizasyon ve hareket sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Aydın Otelleri

Çıban Kaplıcası

Eski çağlardan beri kullanılan ve ‘Venüs Çamuru’ olarak adlandırılan bir çamur kaplıcasıdır. Söke yolu üzerinde Yavansu Kaplıcası’nın yanında bulunuyor. Çıbanlar başta olmak üzere birçok cilt rahatsızlığına iyi gelmektedir.

Davutlar Kaplıcaları

Binlerce metre derinlikten gelen 41 derecedeki şifalı suları ile ünlü Davut Kaplıcaları; romatizma, kronik bel ağrısı, osteoartrit, miyozit, tendinit, fibromiyalji, ortopedik operasyon sendromları, beyin ve sinir cerrahisi sonrası sendromları, mobilizasyon rahatsızlıkları ve spor yaralanmalarına iyi gelmektedir.

İçerdiği sular hipotonik maden sularının fiziksel özelliklerine sahiptir. İçeriğinde bulunan gençleştiren gaz (rodon) sayesinde hücre yenilenmesini sağlamakta, tedavileri hızlandırmakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Davutlar Kaplıcaları’nda birçok konaklama seçeneği de vardır. Tesislerin açık ve kapalı havuz seçeneklerinin yanı sıra bazısında sualtı masajı, cilt bakımı, çamur banyosu gibi hizmetleri de vardır.

Davutlar Kaplıca suyu litresinde bulunan 5 gr, toplamda 12 çeşit mineral bulunan tek su olma özelliğine sahiptir. Aşırı tuzlu olması sebebiyle içmesi keyifli değildir. Zarar vermez ancak yine de önerilmez. Bu yüzden banyo şeklinde uygulanır.

İlk kürün ilk gününde etkisini gösteren su, üç günün sonunda bazı hastalıklarda tedaviyi hissettirmektedir. On gün sonunda tıbbi tedaviyi destekler, yirmi günün sonunda ise tedaviyi tamamlayıcı hale gelmektedir.

Akdeniz ikliminin yaşandığı bölgede yarı nemli, hoş bir iklim tipi hakimdir.

Davut Kaplıcaları çevresinde yer alan tarihi değerleri ile de oldukça popüler olmuştur. Efes, Meryem Ana, Priene, Milet gibi önemli adreslere ve Dilek Yarımadası Milli Parkı, Bafa Gölü, Şirince köyü gibi meşhur gezi noktalarına da yakın mesafede bulunuyor.

Davutlar Kaplıcaları’na hem şifa bulmak hem de kültürel-tarihi bir gezi yapmak için gelebilirsiniz.

Davutlar Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Aydın’a 70 km, Kuşadası’na 17 km mesafede bulunan Davutlar beldesindeki kaplıcalara, Kuşadası merkezden kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Söke Kaplıcaları

Söke Sazlı Köyü Kükürtlü Kaynağı

Sazlı Köyü Kükürtlü Kaynağı, suyunun çok bol akmasıyla da bilinir. Birçok hastalığa şifa olan bu sular granit kayalarla kaplı bir düzlük alanda kaynamaktadır.

Sazlı Köyü Kükürtlü Kaynağı; solunum yolları, kalp, damar hastalıklarına ve romatizmaya iyi gelmektedir. Sıcaklığı 33 derece olan bu şifalı su içeriğinde bol miktarda kükürt barındırma ile ünlüdür. Kükürt kokusunu kaplıcaya yaklaşırken alabilirsiniz.

Söke Sazlı Köyü Kükürtlü Kaynağı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Aydın’ın Söke ilçesine 9 km mesafede bulunan bu kaplıca Söke-Ortaklar Karayolu üzerinde yer almaktadır. Söke’den kalkan Sazlıköy minibüsleri ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Aydın Otelleri

Kuyucak Kaplıcaları

Ortakçı Kaplıcası

Tarihi Osmanlı’ya dayanan Ortakçı Kaplıcası’ndan çıkan şifalı suların üç farklı kaynağı bulunmaktadır. Bikarbonatlı sular sınıfına giren Ortakçı suları, içeriğinde bulunan bol miktarda sodyum ve kalsiyum ile karaciğer, safra kesesi, böbrek başta olmak üzere birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Romatizma, nevralji, nefrit ve kadın hastalıklarına iyi gelen suyun sıcaklığı Ortakçı Hamamı’nda 50, diğer banyolara ulaşan kısımda ise 74 derecedir. Suyun içerdiği gençleştiren gaz olarak bilinen rodon maddesi hücre yenilenmesini hızlandırarak tedaviyi de hızlandırır.

Mineralizasyonlarının düşük olması nedeniyle diürez artırmak için kullanılan bu sular asit ortamda gelişen böbrek taşlarını engeller. Radyoaktivitesi oldukça yüksek olan sular banyo şeklinde veya içme kürleri şeklinde kullanılır.

Tedavi tesisi bir umumi havuz ve sıra sıra dizilmiş banyolardan oluşuyor. Bunların yanında tesiste bir kır gazinosu ve restoran da bulunmaktadır. 20 odalı ve 38 barakalı bir konaklama işletmesinin yer aldığı kaplıcada, yazları oluşan kalabalıkla birlikte bu sayı yetersiz geldiğinden insanlar kamp kurmayı da tercih edebiliyor.

Ortakçı Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Aydın’ın Nazilli ilçesindeki Ortakçı köyünde, Aydın-Buharkent yolu üzerinde bulunan kaplıcaya Nazilli’den ve Buharkent’ten kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kızıldere Kaplıcası

Kızıldere Kaplıcası içerdiği yüksek mineralli suyu sayesinde birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Sodyum bikarbonat ve sülfatlı suları romatizmal ağrılara, kireçlenmeye, kronik bel ağrılarına, stres bozukluğuna, beyin ve sinir cerrahisi sonrası tedaviye, yumuşak doku hastalıklarına iyi gelmekte ve tedavilerine tamamlayıcı etki yaptığı gözlenmektedir.

Kızıldere Kaplıcası’ndan faydalanacağınız süre boyunca yakınlardaki termal otellerde konaklama yapabilirsiniz. Bu tesisler Akdeniz iklimi özelliği gösteren Buharkent’te yaz-kış hizmete açık durumdadır.

Aydın’a deniz tatili için geldiğinizde bu şifalı sulardan da yararlanmak için çok uzun mesafeler kat etmenize gerek kalmayacak. Termal turizmin en zengin ilçelerinden olan Buharkent’in meşhur incirine de hayran kalacaksınız.

Kızıldere Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Aydın-Denizli karayolu üzerinde, Buharkent’e bağlı Kızıldere köyünde bulunan kaplıcaya Buharkent ilçesinden kalkan servislerle ulaşabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Aydın Otelleri

Kuşadası İçmeleri

Güzelçamlı İçmesi

Yaz tatilinin gözde adreslerinden olan Güzelçamlı, konumu sayesinde sağlık turizminde de önemli bir yer arz ediyor. Güzelçamlı İçmesi; sindirim sistemi, mide ve bağırsak gibi rahatsızlıklara iyi gelen bir şifa kaynağıdır.

Güzelçamlı Plajı’nın kuzey noktasındaki kayaların altından çıkan 19 derece sıcaklığındaki bu sular; karbondioksitli, tuzlu ve bromürlü bir sulardır. Litresinde 9 grama yakın tuz bulunan bu içmenin vücuda müshil etkisi de vardır.

Mineralizasyonunun düşük olması ve radyoaktif gazlar içermesi bakımından ayrıcalıklı bir sudur.

Güzelçamlı İçmesi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bulunan bu içmeye, hem Kuşadası’ndan hem de Güzelçamlı merkezden minibüs ile ulaşım vardır.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Aydın Otelleri

Kemerli İçmecesi

Deniz suyuna oldukça yakın özelliklerde bulunan Kemerli İçmecesi suyu yüksek miktarda radon içermektedir. Gençlik gazı olarak bilinen bu madde hücre yenilenmesini hızlandırarak hastalıklara meydan okumaktadır.

Yüksek miktarda tuz içeren Kemerli İçmecesi’nin litresindeki tuz miktarı 31 gramdır. Radyoaktivitesi yüksek tuzlu sular grubuna giren Kemerli İçmecesi hareket sistemi rahatsızlıklarına ve ağrılı sendromlara iyi gelmektedir.

Bu bölgede hiçbir konaklama tesisi bulunmamaktadır. Kuşadası’nda bulunan pek çok otel ve pansiyondan yararlanabilirsiniz.

31’ler İçmecesi

Yüksek miktarda tuz içeren sulardan olan 31’ler İçmecesi’nin suyunun litresindeki tuz miktarı 34 gramdır. Deniz suyuna oldukça yakın özelliklerde bulunan bu su yüksek miktarda radon içermektedir.

Gençlik gazı olarak bilinen bu madde hücre yenilenmesini hızlandırır. Radyoaktivitesi yüksek tuzlu sular grubuna giren Kemerli İçmecesi, hareket sistemi rahatsızlıklarına ve ağrılı sendromlara iyi gelmektedir.

Havuzda kullanılarak yapılan tedavilerde bir yandan denizin soğuk suyu bir yandan da deniz suyunun sanki ısıtılmış ve radyoaktivitesi yükseltilmiş hali gibi olan sularla zengin bir tedavi şekli sunar.

Bu bölgede hiçbir konaklama tesisi bulunmamaktadır. Kuşadası’nda bulunan pek çok otel ve pansiyondan yararlanabilirsiniz.

Bozdoğan İçmeceleri

Bozdoğan İçmeceleri yalnızca şifalı sularıyla değil, mesire ve piknik alanlarıyla da insanlara doğayla iç içe bir dinlenme fırsatı sunmakta. Piknik için hazırlanmış ocaklar, masalar ve bir otoparkı bulunan tesis yerli-yabancı her turistin ilgisini çekiyor.

Bozdoğan yöresinde kaynayan şifalı sular şişelenerek yurtiçi ve yurtdışı pazarlarında satışı yapılıyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Aydın Otelleri