Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Sabiha Gökçen Havalimanı
  • İstanbul Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Atv Safari Turu

İstanbul’un Akciğeri Belgrad Ormanı

İstanbul’un en büyük ormanlarından biri olan Belgrad Ormanı, betonlaşmış ve yoğun trafikle dolup taşmış İstanbul’da nefis bir mola adresidir.

Doğanın tam içinde, kuş sesleri eşliğinde bir yürüyüş yapmak, yeşillikler içinde telaşsızca nefes alıp vermek hepimizin ihtiyacı olan şey bugünlerde.

Kahvaltıdan pikniğe, at binmeden ATV safariye, 7’den 70’e herkes için dolu dizgin bir aktivite ormanıdır aynı zamanda.

Belgrad Ormanı’nın tarihteki yeri de oldukça önemli. Osmanlı Döneminde kentin en önemli su kaynaklarından olan Belgrad Ormanı, Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırbistan’dan getirdiği ve bölgeye yerleştirdiği Belgradlılar sebebiyle bu ismi almıştır.

O dönemden kalan yedi adet su bendi bugün Belgrad Ormanı’nın en önemli tarihi eserlerindendir. 18. ve 19. yüzyılda yapılmış yedi adet bent bulunuyor. (Valide Bendi, Kömürcü Bendi, Topuzlu Bent). Bu bentlere tırmanarak ormanın muhteşem manzarasını kuş bakışı olarak da seyredebilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Belgrad Ormanı’nda Neler Yapılır?

Özellikle hafta sonları İstanbullular için bir soluklanma adresi olan Belgrad Ormanı’nda yapabileceğiniz birbirinden keyifli aktivite imkanları bulunuyor. Dilerseniz kahvaltı, dilerseniz de mangalınızı götürerek keyifli bir piknikle başlayabilirsiniz.

Ayvat Bendi Mesire Alanı, Fatih Çeşmesi Mesire Alanı gibi pek çok piknik alanının bulunduğu ormanın bazı bölgelerindeki büfelerden alışveriş de yapabilirsiniz.

Trekking tutkunları için 6 kilometre uzunluğundaki Neşet suyu yürüyüş parkuru, bisiklet tutkunları için ise orman içerisinde bolca bisiklet yolu bulunuyor.

Yılın dört mevsimi ayrı güzelliğe bürünen ormanda birbirinden güzel fotoğraflar yakalayabilir, maceranın dozunu biraz daha artırmak isterseniz de ATV safari turlarına katılabilirsiniz.

Bunların yanı sıra kızıl geyik, yaban domuzu gibi memeli hayvanlar başta olmak üzere birçok kuş ve sürüngen türünü de gözlemleme fırsatınız var.

Belgrad Ormanı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Sarıyer’e yarım saat mesafede bulunan Belgrad Ormanı’na şehir içi otobüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Belgrad Ormanı Konaklama Seçenekleri

Ormanda kamp yapmak serbest. Eğer İstanbul dışından geliyorsanız Belgrad Ormanı’nı ziyaret ederken konaklayabileceğiniz pek çok otel ve pansiyon seçeneğini sizler için bir araya getirdik. Fırsatları incelemek için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster