Yayınlanma Tarihi:

Sarayköy Termal Merkezi

Doğal güzellikleri ve tarihi değerleriyle Denizli, sağlık turizminde de adından sıkça söz ettiriyor. Yapılan yatırımlarla günden güne turizm potansiyelini artıran Denizli, konaklama alternatifleriyle de oldukça zengin bir seçenek sunmaktadır. İşte Denizli kaplıcaları hakkında faydalı bilgiler.

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi alan Sarayköy Termal Merkezi, Menderes Ovası’nın en güzel kısmını oluşturuyor. Kalabalıktan uzak keyifli bir termal tatil için Sarayköy Termal Merkezi en doğru adres.

Buraya gelmeye karar verdiyseniz gezi listeniz de epey kalabalık olacak. Tarihi ile de ön plana çıkan Sarayköy’de Roma Dönemine ait hamamları bugün hala görebilirsiniz.

Sarayköy, otel ve pansiyon alanında da oldukça iyi hizmet sunuyor. Termal otellerin genelinde çamur banyosu, kükürtlü gaz banyosu, hamam, sauna gibi birçok tesis bulunuyor.

80 derece sıcaklığındaki su, banyo uygulamalarında direkt olarak uygulanması amacıyla belli bir dereceye kadar soğutuluyor. Zengin mineralleri ile birçok hastalığa destek tedavi sağlıyor. Romatizmaya, cilt hastalıklarına, kadın hastalıkları ve idrar yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.

Sarayköy Termal Merkezi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde bulunan Sarayköy Termal Merkezi’ne, ilçe otogarından kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Akköy-Gölemezli Termal Merkezi

Akköy-Gölemezli Termal Merkezi bölgesinde dört adet jeotermal kaynak bulunmaktadır. 36-60 derece arası sıcaklıkta kaynayan sular, içeriğinde sodyum, sülfat, karbondioksit ve kalsiyum bulundurur.

Farklı niteliklere sahip bu kaynaklardan biri de çamur havuzudur. Sedef, mantar, egzama gibi cilt rahatsızlıklarına, romatizmaya, kireçlenmeye ve hemoroide iyi gelmektedir. Açık ve kapalı yüzme havuzlar yoluyla da bu şifalı sudan faydalanabilirsiniz. Kaplıca, oteller ve pansiyon işletmeleri açısından da oldukça avantajlı.

Akköy-Gölemezli Termal Merkezi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Denizli’nin Akköy ilçesine bağlı Gölemezli beldesinde yer alan termal merkeze, Denizli Otogarından Akköy Mahallesi minibüsleriyle ulaşabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Denizli Otelleri

Karahayıt Kaplıcaları

Denizli’nin termal kaplıca noktası olan Karahayıt Kaplıcaları, Pamukkale Travertenleri’nin bir parçası olarak sayılıyor. Travertenlerin renginin aksine Karahayıt suyu kızıl rengiyle dikkat çekmektedir.

58 derecede kaynayan Karahayıt termal suları zengin bir mineral kaynağıdır. Romatizmal hastalıklar, bel ve boyun fıtığı, siyatik, uykusuzluk, yorgunluk, cilt hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, kemik erimesi ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Ameliyat olanların sonrasında iyileşme hızını artırır. Kırık sonrasında oluşan ağrıları hafifletir, kas ağrısı sorunlarını giderir, kemik hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Strese bağlı hastalıklara şifa olmaktadır.

Bu suların bir özelliği de içme kürü olarak uygulanabilmesidir. Üç ayrı kaynaktan elde edilen ve içeriğinde yüksek miktarda bikarbonat, kalsiyum, sülfat ve karbondioksit bulunan Karahayıt termal suları Pamukkale’nin hem yerlisi hem de yabancısı için büyük ilgi kaynağıdır.

Karahayıt Kaplıcaları Nerededir? Nasıl Gidilir?

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan Karahayıt Kaplıcaları’na Denizli Otogarından kalkan otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri

4000 yıl önce bölgedeki kayaların çökmesi ve böylelikle yeraltında bulunan sıcak suyun yeryüzüne çıkmasıyla oluşan travertenler, sıcaklığı 35 ve 100 derece arasında değişen 17 farklı çeşitlilikte şifalı suya sahiptir. Bu eşsiz oluşum Menderes Nehri Vadisi’nde yer almaktadır.

Travertenlerdeki şifalı suların; kalp-damar sertliği, tansiyon, romatizma, raşitizm, felç, deri, göz, sinir sistemi ile damar hastalıkları, damar iltihabı ve reyno hastalığının tedavisinde önerilmektedir.

İçilerek tüketildiğinde ise mide spazmına, idrar sökümüne ve iltihaplarına, böbrek ve kum taşlarına iyi geldiği bilinmektedir.

Her yıl turist akınına uğrayan Pamukkale Travertenleri içerisinde birbirinden etkileyici tarihi yerler de bulunuyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen, yaklaşık 14000 yıl önce kurulmuş ve çok önemli bir kültürel mirasımız olan Hierapolis Antik Kenti de bu suları sayesinde ‘Kutsal Kent’ olarak anılıyordu.

İnsanlık tarihi için değerli bir hazine olan bu kent, Genç Helenistik ve Erken Hristiyanlık Dönemlerine uzun yıllar ev sahipliği yapmıştır. Sağlık turizmi amacıyla Pamukkale’yi tercih ettiğiniz takdirde bunu bir kültür gezisine çevirme imkanınız da olacak.

Pamukkale Travertenleri Nerededir? Nasıl Gidilir?

Denizli’ye 18 kilometre mesafede yer alan Pamukkale ilçesindeki travertenlere, şehir otogarından kalkan minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Denizli Otelleri

Kabaağaç Kaplıcası

Denizli kaplıcaları ile ünlü olduğu kadar tarihiyle de ünlü bir şehirdir. MÖ 1800’lerde Hititler hakimiyetinde bulunan Kabaağaç Kaplıcası’nın çevresinde bugün hala Roma Dönemine ait onlarca sütun bulunuyor.

Bugün ‘çamur hamamı’ olarak adlandırılan kaynak aynı zamanda bir kaplıca ve bir fide tesisinin su kaynağıdır.

Kabaağaç mezarlığının birkaç yüz metre doğusunda yer alan sıcak su kaynağı zamanında Roma Hamamı’nın da su kaynağı idi. Bugün bu hamamdan bazı sütunlar mezarlığın içinde, kalan kısımları ise toprak altında mevcudiyetini sürdürüyor.

Suyun içerdiği gençleştiren gaz olarak bilinen rodon maddesi hücre yenilenmesini hızlandırarak tedaviyi de hızlandırır. Mineralizasyonlarının düşük olması nedeniyle diürez artırmak için kullanılan bu sular asit ortamda gelişen böbrek taşlarını engeller.

Radyoaktivitesi oldukça yüksek olan sular banyo şeklinde veya içme kürleri şeklinde kullanılır. Fiziksel özellikleri Ortakçı Kaplıcası ile aynı olan Kabaağaç Kaplıcası; romatizma, nevralji, nefrit ve kadın hastalıklarına iyi gelmekte.

Denizli’nin Sarayköy ilçesine 30 km mesafedeki Kabaağaç köyünde bulunan Kabaağaç Kaplıcası’na, ilçeden kalkan Sarayköy dolmuşları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kabaağaç Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde bulunan Kabaağaç Kaplıcası’na ilçe merkezinden kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Tekkeköy Kaplıcası

Kızıldere jeotermal alanında bulunan kırık fay hattı boyunca yer alan çok sayıdaki kaynaktan biri de Tekkeköy bölgesindeki Tekkeköy Kaplıcası’dır.

Çok değerli ve zengin bir su kaynağı olan Tekkeköy Kaplıcası’nın suyu, mineralizasyonu düşük bir sudur.

Çıkış kaynağındaki sıcaklığı 74 derece olan yüksek kalsiyumlu Tekkeköy Kaplıcası, bor içeren, sodyumlu, sülfatlı, bikarbonatlı, karbondioksitli sıcak ve mineralli sular sınıfındadır. Romatizma, nevralji, nefrit ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Tekkeköy Kaplıcası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde bulunan Tekkeköy’deki kaplıcaya, 20 km uzaklıktaki ilçeden kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Denizli kaplıcaları ve faydaları hakkında bilmeniz gerekenler bunlardı. Diğer şehirlerdeki termal turizm seçenekleri için tüm blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Denizli Otelleri