Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Sivas Nuri Demirağ Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Dalış
  • Rafting
  • Doğa Yürüyüşü

Efsunlu Bir Göl

Güneşin hareketine ve geliş açısına göre renk değiştiren Gökpınar Gölü en çok bahar aylarında büründüğü mavi tonu ile göz doldurmakta.

Bu aylarda gökyüzünün rengini yansıtan göl adını bu özelliğinden almıştır. Çevresindeki binbir renkli çiçek de bu güzel görüntüye yol arkadaşlığı etmekte.

Derinliği 20 metreye kadar ulaşan suya baktığınızda tabanını arada su yokmuşçasına net şekilde görebilmektesiniz. 20 metrelik noktasında dahi küçük bir taşı bıraktığınızda kuma oturuş anına kadar rahatlıkla gözlemleyebiliyorsunuz.

Gökpınar Gölü’ndeki kayaların arasından çıkan Tohma Çayı’nın sularının göle kaynak olduğu bilinmekte. Yani bu gölü Tohma Çayı doğurmuştur demek yanlış olmaz.

2 kısımdan oluşan Gökpınar Gölü’ndeki 2. kısım denilen ve daha büyük olan alan turistik geziler amaçlı ziyaretçiler için kullanılmakta.

Daha arkada kalan küçük alanda ise alabalık üretimi yapılmaktadır. Gökpınar’ın bereketli suyu sayesinde etrafını ağaçlar ve yeşil alanlar sarmış, bir vaha gibi saklanmakta.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Gökpınar’ın Efsanesi

Efsanelerin birine göre zamanında koyunlarını otlatan bir çobana rüyasında oradan uzaklaşması, suyun kaynayacağı söylenir. Çoban karşı vadiye geçtiğinde bir süre sonra kaynayan su ile oluşan göle şahit olur.

Diğer efsaneye göre ise yine aynı çoban çok susuz kaldığı bir anda hayvanlarına içirmek ve kendi içmek için Allah’a su için yalvarır. Duası kabul olan çoban Gökpınar’ı karşısında bulur.

Gökpınar’da Ne Yapılır?

Gökpınar’a geldiğinizde uzman ekiplerle burada dalış yapabilir, kayık gezisi, rafting ve deniz bisikleti ile berrak gölün sularının tadını çıkarabilirsiniz.

Gökpınar Gölü Nerededir? Nasıl Gidilir?

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin birden fazla ilinin ortak noktası olan Gökpınar Gölü Sivas’a 137, Kayseri’ye 190, Malatya’ya 140 km uzaklıktadır.

Gürün merkezden Malatya’ya doğru giderken yaklaşık 3 km sonra Gökpınar kavşağından dönerek, 10 km gittikten sonra göle ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma tercih edenler Sivas merkezdeki otogardan Gürün dolmuşları ile 2.5 saatte göle ulaşabilirler.

Gökpınar’a en yakın havalimanı Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’dır.

Gökpınar Gölü Konaklama

Gökpınar’a geldiyseniz bizce en güzel konaklama şekli çadır kampı olacaktır. Doğanın içinde geçireceğiniz birkaç günü daha unutulmaz kılmak için çadır alanlarını deneyebilirsiniz.

Dilerseniz de otelleri veya bungalov evleri de konaklama için tercih edebilirsiniz. Size en uygun konaklama seçeneklerine ulaşmak için tıklayınız.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster