Yayınlanma Tarihi:

Tuzla Kaplıcaları

İstanbul’un Tuzla ilçesinde bulunan Tuzla Kaplıcaları 1300’lü yıllardan beri insanlığa şifa dağıtmakta ve doğal bir tedavi fırsatı sunmaktadır. Tuzla içmelerinin önemi ve ünü, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sine kadar dayanmaktadır.

Evliya Çelebi Seyahatname’sinde Tuzla İçmeleri’nden şöyle bahsetmiştir;

“Efsaf-ı ab-ı müshilat, içme (bağırsakları yumuşak tutan içme suyu) Her sene mah-ı temmuzda kiraz mevsiminde cümle istambol’dan ve gayrı büleydelerden nice bin adem cem’olup çadırlarında bir saz(u) söz uayş ve nuş edüp kırk gün kırk gice leb’i deryada top u tüfenk ve fişenk şamdanları olur kim diller ile tab’ir ve tavsif olunmaz.

Ehl’i derd olup ahlat-ı faside marazına mübtela olanlar bunda üç gün üç gice İçme suyundan nuş edüp biemrillahi Te’ala kimi istifrağ edüp sarı sarı ve yeşil yeşil safra ve sevda ve balgam ve ahlatlar çıkar kim rayiha-i habisinden adem helak mertebesine varır…”

Tuzla kaplıcasının şifalı suların faydaları Çapa Tıp Fakültesi’nin Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji kürsüsü tarafından yapılan deneylerle onaylanmıştır. Çam ağaçları arasında geniş bir alana yayılmış olan Tuzla Kaplıcası bölgesinde hem tarihi hem de modern bir tesis bulunuyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ ün emri ile 1927 yılında, arazinin imtiyaz hakkı üç doktor ve iki iş adamının kurduğu bir şirkete verilmiş ve günümüze dek el değiştirerek bugünkü haline gelmiştir.

Bu tesis kapalı ve açık havuzlarıyla, restoranıyla, masaj, spa salonlarıyla bugün oldukça kaliteli bir hizmet sunmaktadır. Tesis bünyesinde konaklama, check-up uygulaması, kür merkezi, akupunktur, refleksoloji, çocuk oyun alanları, içme kürü, tıbbi masaj ve perhiz lokantası hizmetleri de verilmektedir.

Alanında uzman hekim, fizyoterapist ve masöz/masörlerle, ev konforunda bir tatil sizleri bekliyor.

Sodyum klorürlü ve bol mineralli bu su romatizmaya, kronik bel ağrısına, osteoartrite, fibromiyaljiye, mobilizasyon rahatsızlıklarına, cerebral palsy’ye, spor yaralanmalarına iyi gelmektedir. Ortopedik, sinir ve beyin operasyonları sonrasında iyileşmeyi destekler.

Tuzla Kaplıcaları Nerededir? Nasıl Gidilir?

İstanbul merkezinden kalkan şehir içi otobüsleri ve minibüsleri ile Tuzla Kaplıcaları’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Tuzla Otelleri