Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Kastamonu Uzunyazı Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü
  • Kuş Gözlemciliği

Türkiye'nin İlk Panparks Üyesi

Hem Kastamonu hem de Bartın kentlerinin sınırları içinde yer alan Küre Dağları Milli Parkı Türkiye’nin ilk PANPARKS (Avrupa’nın seçkin milli parkları) kuruluşu üyesidir.

Doğa koruma görevlileri endemik olarak zengin ve yok olma tehlikesinde olan yeşil alanları ‘sıcak bölge’ olarak adlandırmaktadır. 2000 yılında milli park, 2012’de ise PAN park ilan edilen Küre Dağları bunların yanı sıra Türkiye’de korunması gereken dokuz sıcak noktadan biridir.

WWF tarafından 1998’de Avrupa ormanlarını korumada öncelikli alanlardan biri olarak seçilen Küre Dağları, yine WWF’ın yürüttüğü Yaşayan Gezegen Kampanyası dahilinde ‘Türkiye’nin Dünyaya Armağanı’ olarak kabul edilmiştir.

157 adet endemik bitki türünün yaşadığı ve nesli tükenmekte olan 59 adet bitki taksonunun bulunduğu, küresel düzeyde öncelikli bir alandır. Biyolojik açıdan korunması gereken bu bölge Türkiye’de ilk tampon bölge kavramının karşılığı olmuştur.

Yaklaşık 300 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Küre Dağları, batıda Bartın Çayı’ndan başlayarak Doğu’da Kızılırmak’a kadar devam eder.

Ülkemizde yaşayan su samuru, boz ayı, ulu geyik, yaban kedisi gibi 60 memeli türünün 48’i Küre Dağları Milli Parkı’nda yaşamaktadır. Doğa Derneği ve BirdLife International’ın (Dünya Kuşları Koruma Kurumu) “Türkiye’nin Önemli Kuş Alanları” listesine de giren milli parkta 129 kuş türünün yaşadığı belirlenmiştir.

Evliya Çelebi Seyahatname’de Küre Dağları bölgesinden ağaç deryası olarak bahsetmiştir.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Zengin Tarihi

Küre Dağları’nın resmi geçmişi Hititler’e kadar dayanmaktadır. Sırasıyla Frigyalılar ve Lidyalılar ve Makedonya Kralı Büyük İskender tarafından hakimiyet altına alınmıştır. MÖ 395 yılında Bizanslılar’a geçen bölge 1461’de ise Osmanlı Devleti topraklarından olmuştur.

Çok Sayıda Akarsuyun Ev Sahibi

Devrekani Çayı milli parkın en önemli akarsuyudur. Devrekani adlı kasabadan doğan çay Valla Kanyonu’ndan geçerek Karadeniz’de yolculuğunu tamamlar. 146 kilometrelik ana kolun yalnızca 51 kilometresi milli park sınırları içerisinden geçmektedir.

Devrekani çayının Karadeniz’e döküldüğü noktada, Cide yakınlarında oluşan çaya Koca Irmak Çayı denmektedir.

91 kilometrelik Ulu Çay (diğer adıyla Ulus Çayı) ise Bartın Deresi ile birleşerek Karadeniz’e dökülür. 19 kilometrelik kısmı milli parkın içinden geçmektedir.

Küre Dağları Milli Parkı Gezilecek Yerler

Yarı fosil durumda olan Buz Mağarası bahar aylarında bile muhteşem buz sarkıtlarına sahip olan geziye açılmış bir mağaradır. Ejder, Ilgarini ve Medil-1 mağaraları içinde endemik oluşumlara ise ve tarihi kalıntılara rastlanan turistik mağaralardır.

250 metre derinliğindeki Ilgarini Mağarası Roma ve Bizans Dönemlerinde dini bir alan olarak kullanılan bir mağaradır. Lahit, şapel, su sarnıcı gibi buluntular yer almaktadır.

Kanyonlar Diyarı

Valla, Horma, Aydos ve Çatak kanyonları kendi aralarında özel bir ekosistem yaratmaktadırlar. Muratbaşı köyü yakınlarından başlayan Valla kanyonuna oldukça eğimli, 1.5 kilometrelik bir patika ile ulaşılmaktadır. 1200 metreye kadar ulaşan yüksek kayalıklarından arasında yer alan kanyon yırtıcı pek çok kuşun da yuvasıdır.

İçinden Zara Çayı geçen, 3.5 kilometre uzunluğundaki Horma Kanyonu aynı zamanda bir doğa yürüyüşü parkurudur. Ahşap platformlarda yürürken kanyonun tüm güzelliğini inceleyebilirsiniz.

Özel düzenlenmiş yürüme ve dinlenme alanları da bulunmaktadır. Zara Çayı ise Ilıca Şelalesi’ne dökülmektedir. Horma Kanyonu doğa fotoğrafçılığı için de mükemmel bir alandır.

Çatak Kanyonu’ndaki 450 metre yüksekliğindeki tüyler ürpertici cam tavan yıl içinde yüz bini aşkın ziyaretçi alıyor. 60 tonluk ağırlığı ile boşlukta asılı duran bu alana 300 metre kadar uzaklıkta araçlarınızı bıraktıktan sonra yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu terastan izleyebileceğiniz nefes kesici manzaraya bayılacaksınız.

Küre Dağları Milli Parkı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Kastamonu ve Bartın sınırları içinde yer alan Küre Dağları Milli Parkı’na gitmek için Bartın’dan kalkan Ulus minibüsleri ile Ulus’a vardıktan sonra devamında da kısa bir taksi yolculuğuyla ulaşabilirsiniz.

Kastamonu’dan ise Azdavay, Şenpazar, Cide veya Pınarbaşı ilçelerine ulaşarak özel araçla milli parka geçiş yapabilirsiniz.

Küre Dağları Milli Parkı Konaklama

Küre Dağları Milli Parkı ziyaretinizde konaklayabileceğiniz birbirinden güzel otel ve pansiyon seçenekleri için hemen tıklayın.

 

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster