Skip to content
Tatil Türü
Tatil Türü
  • Doğa Tatili
Nasıl Gidilir
Nasıl Gidilir
  • Kastamonu Uzunyazı Havalimanı
Ne Yapılır
Ne Yapılır
  • Doğa Yürüyüşü

İnsanı Büyüleyen Güzellikte Sular

Şenpazar ilçesinden başlayan Şehriban Kanyonu 4 km uzunluğunda derin bir alandır. 600 ve 1000 metre arasında değişen yükseklikteki duvarları ve neredeyse birbirlerine değecek kadar yaklaşan kayalarıyla insanı etkileyen bir doğal güzelliktir.

Yemyeşil Bir Halı Gibi

Milli mücadele zamanlarında Türk tarihi açısından önemli bir yere sahip olan Kastamonu, sahip olduğu doğal güzellikleriyle göz dolduruyor. Bunların başında Şenpazar ilçesinde bulunan, Karadeniz Bölgesi’nin en güzel doğal alanlarından olan Şehriban Kanyonu geliyor.

Kardelen çiçeği ile ünlü bu şirin ilçe Küre Dağları Milli Park alanı içinde yer alıyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster

Birçok Akarsuyu Besliyor

Yeryüzünün en genç ve kıvrımlı dağları ile çevrili olan Şenpazar yemyeşil bir halı ile kaplanmış gibidir adeta. Bu ilçe akarsuların oluşturduğu bir vadi içerisinde yer alır ve kendi adını taşıyan dere yatağı ile komşudur.

Şenpazar Çayı, Fabrika, Göcet, Değirmen, Küpçüler (Tatlıca) derelerini de barındırır.

Karadeniz sahiline 38 km mesafede bulunan Şenpazar, Karadeniz’e özgü dağ tipi olan Alp kıvrımları üzerinde bir ilçedir. 1997 yılında Atlas ekibinin keşfettiği kanyon Cide’ye ulaştığında Aydos Kanyonu’na dönüşmektedir.

Tehlikeli Bir Yolculuğa Hazırlanın

Kanyon 4 km uzunluğunda oldukça derin bir alandır. 600-1000 metre arasında değişen yükseklikteki kayalar arasında yaklaşık 8 saat süren ürkütücü yolculuk boyunca kanyon duvarları neredeyse birbirlerine değecek kadar yaklaşır ve suyun şiddeti insanın baş edemeyeceği kadar artar.

Kanyonun en tehlikeli noktası ise Gelin Kaybeden Düzlüğü olarak adlandırılan Murdarlar kayası civarıdır. Şehriban Kanyonu’nda yürüyüşleri uzman bir ekip eşliğinde yapabilirsiniz.

Şehriban Kanyonu Nerededir? Nasıl Gidilir?

Kastamonu şehir merkezinden Şenpazar ilçesine giden minibüslere binerek Şehriban Kanyonu’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şehriban Kanyonu Otelleri

Şehriban Kanyonu ziyaretinizde konaklayabileceğiniz birbirinden güzel otel ve pansiyon seçeneklerini incelemek için hemen tıklayın.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Otelleri Göster