Yayınlanma Tarihi:

Balıklı Kaplıca

Balıklı Kaplıca’nın ünü, sedef hastalığını tedavi eden balıklara ev sahipliği yapmasından gelir.

Modern tıbbın yetmediği hastalıklara son çare olarak bilinen Balıklı Kaplıca’da, en büyüğü 10 cm boyutunda olan binlerce balık, suya giren insanların vücudundaki yaralı deri ve sivilce gibi oluşumları yiyerek termal suyun nüfuzunu artırır.

Sıcaklığı 36 derece olan su her türlü romatizmal hastalığa, sinir hastalıklarına, deri ve böbrek hastalıklarına iyi gelmekte, kırık, çıkık, ezilme gibi kazaların iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Enfeksiyon sonucu oluşmuş cilt dokusundaki yaraları, sivilceleri ve sedef hastalığı oluşumlarını, boyutları 2-10 cm arasında değişen balıkları tarafından iyileştirilmekte ve ciltteki izleri kaybolmaktadır.

Bu balıklar: Garra rufa (yağlı balık) , Cyprinion Macrostamus (beni balığı) ve Cyprinide’tir. (sazangiller familyasından).

Dişleri olmayan, kahverengi, gri, bej renkli sazan ve kaya balığı türü bu balıklar, 36 derece sıcaklıktaki suda yumuşayan yara kabuklarını dudak hareketleriyle acıtmadan ve kanatmadan alarak cildi temizler.

Bu tedavinin en etkili süresi 21 gün boyunca süren günde 3 defalık havuz terapisidir.

Periartrit, fibromiyalji, tendinit, epikondilit, bursit gibi romatizma, kas ve yumuşak doku hastalıklarına, hiperkeratozla seyreden dermatolojik rahatsızlıklara, psoriatik artrit, romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıklara, kireçlenmeye, sedefe, nevraljiye, nefrite, kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

İki motel işletmesi bulunan kaplıcada çadır ve karavan konaklaması için de kamp alanları ile lokanta, gazino gibi aktivite alanları bulunuyor.

Yemyeşil bir vadi içerisinde bulunan kaplıcada kadın ve erkek için ayrı, bir adet üstü açık, bir adet üstü kapalı havuz, yirmi adet özel banyo, soyunma odaları, tedavi amaçlı olmayan yarı olimpik ölçülerde yüzme havuzu bulunuyor.

Sivas’ın Kangal ilçesinin kuzeydoğusunda, ilçeye 13 km uzaklıkta bulunan Balıklı Kaplıca’ya ilçeden kalkan servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Sivas Otelleri

Sıcak Çermik

Sıcaklığı 46-50 derece arasında değişen suyun içeriğinde sodyum, sülfat, magnezyum, karbonat, hidrokarbonat bulunmakta.

Bel, boyun fıtıklarına, safra kesesi, mide, böbrek, bağırsak, idrar yolu hastalıklarına, saç dökülmesine, cilt problemlerine, kadın hastalıklarına iyi gelir.

Kurulan 1000 civarında çadır ve baraka ile Sıcak Çermik yazları çadır kente dönüşmektedir. Kaplıcada konaklamak için 130 odalı dört adet de otel seçeneğiniz bulunuyor.

Sıcak Çermik Kaplıcası Sivas’ın Yıldızeli ilçesinde, Sivas-Ankara karayolunda yer alıyor. Şehir merkezinden ve ilçeden kalkan servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Sivas Otelleri

Soğuk Çermik

Soğuk Çermik, ankilozan spondilit, romatoid artrit gibi inflamatuar romatizmal hastalıklara kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarına iyi gelmektedir.

Aynı zamanda fibromiyalji sendromu, tendinit, miyozit, travma, gibi yumuşak doku hastalıklarına, ortopedik, beyin ve sinir cerrahisi gibi operasyonlar sonrasındaki iyileşme süreçlerinde de faydası bulunmaktadır.

Mobilizasyon çalışmaları, nörolojik rahatsızlıklar, cerebral palsyde rehabilitasyonu, stres bozukluğu ve spor yaralanmalarına banyo uygulaması ile iyi gelmekte, florür içeriği sebebiyle içme kürü ile uygulamalarda osteoporoza yardımcı tedavi olarak iyi gelmektedir.

Sivas-Erzincan karayolu üzerinde bulunan Soğuk Çermik kaplıcası Sivas’a 18 km mesafede yer alıyor.

Hem Sivas Havaalanı hem de demiryolu ile ulaşımın mümkün olduğu kaplıcaya Sivas merkezinden düzenli olarak toplu taşıma araçları da bulunuyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Sivas Otelleri