Yayınlanma Tarihi:

Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali Nedir?

Türkiye’nin en güzel tatil rotalarından biri olan Fethiye büyük bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. İlk kez 2000 yılında düzenlenen bu eşsiz etkinlik birbirinden eğlenceli spor gösterilerinin sergilendiği heyecan dolu bir festival.

Türkiye’de yamaç paraşütü denince akla ilk gelen adres Ölüdeniz olduğundan festivalin adresi de Fethiye olarak seçilmiştir.

Turkuaz renginde uçsuz bucaksız bir deniz manzarası sunan, rüzgarıyla ünlü Babadağ’da, 1200-1900 arasında değişen rakımlarda dört adet paraşüt bölgesi yer almaktadır.

Babadağ Fethiye’nin meşhur yamaç paraşütü noktası olduğu için her yıl düzenlenen bu festivalde yamaç paraşütü sporcuları ön planda yer almaktadır. Gökyüzü yaz boyu eksik olmayan rengarenk paraşütlerle bezeliyken, festival zamanı ise akrobasi pilotlarının gösterileri ile dolmaktadır.

Yüzlerce metre yükseklikten atlayan sporcuların Ölüdeniz semalarına taklalar atarak ve çeşitli akrobasi gösterileri yaparak inişleri izleyenlere nefes kesici anlar yaşatır.

Yamaç paraşütünün yanı sıra festivalde pek çok kategori yer alıyor. Model uçak, yelken kanat, akrobasi atlayışları, kuş adamlar, sıcak hava balonu, microlight, mosquito gibi.

Yaklaşık 20 ülkeden binlerce katılımcı alan festivalde bireysel gösterilerin yanı sıra Türk Hava Kurumu ekiplerinin muhteşem gösterilerine de tanıklık edebilirsiniz.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Ölüdeniz Otelleri

Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali Nerede Yapılır?

Etkinlik sadece Ölüdeniz bölgesinde değil, Fethiye merkezine kadar uzanıyor. Çalış sahilinden harekete geçen paramotorlar, Beşkaza Meydanı’nda halkı selamlayarak adeta bir geçit töreni yaratıyorlar.

Festivale katılan halk, Türk Hava Kurumu tarafından sıcak hava balonları ile tura çıkarılmaktadır.

Festival yalnızca gündüzleri gerçekleştirilen hava oyunlarından ibaret değil. Gündüzleri nefes kesen gösterileri seyrettikten sonra akşamları ise düzenlenen konserlerle müziğin ve dansın tadını çıkarabilirsiniz.

Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali Ne Zaman?

2022 Yılında 19-23 Ekim tarihleri arasında yapılması beklenen festival yerli yabancı tüm ziyaretçilerini bekliyor.

otelz.com Hemen rezervasyon yap! Ölüdeniz Otelleri