Yayınlanma Tarihi:

Yalova Termal Kaplıcaları

Gerek iş temposunun stresinden uzaklaşmak, gerekse çeşitli rahatsızlıklara şifa bulmak için kaplıcalar daima iyi bir seçenektir.

Kaplıca seçiminde size yakın olması, sağlık sorunlarınıza uygun olması gibi özellikler elbette önemlidir fakat söz konusu Yalova Termal Kaplıcaları olduğunda tercihinizi kolaylaştıracak önemli bir etken vardır.

Yalova Termal Kaplıcaları iki dağ arasında şahane bir doğayla bezenmiş eşsiz bir vadide bulunmaktadır. Bu vadi tarihte Pitiya olarak bilinmektedir ve kaplıcanın tarihi çok daha eskilere dayanmaktadır.

Yaklaşık 4000 yıl önce yaşanan depremler sonrası oluşan bu şifalı kaynakta insanlar 2000 yıldır hastalıklarına tedavi bulmaktadır. Tarihte bilinen ilk hamamlar 1600 yıl önce Roma İmparatorluğu döneminde yaptırılmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde zaman zaman unutulup zaman zaman popüler olsa da, önce Balkan Savaşları ardından da I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’ndan sonra kaplıcalar tamamen unutulmuş ve kaderine terk edilmiştir.

Bölgedeki kaplıcaların turizm açısından dönüm noktası, 1929 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bölgeyi ziyareti olmuştur.

Gerek bölgenin genel doğal güzelliği gerekse de kaplıcaların güzelliği ve faydaları karşısında hayran olan Atatürk, bölgenin dünya çapında bir sağlık ve turizm merkezi olması için çok çaba sarf etmiştir.

Döneminin meşhur ustalarını davet ederek gerekli restorasyon ve imar çalışmalarını yaptırmıştır. Yalova Kaplıcaları doğa ve tarih açısından I. derece sit alanıdır.

Yalova Termal Kaplıcaları’nın su sıcaklığı 55-60 derece arasında değişmektedir ve romatizmal hastalıklar, metabolizma hastalıkları, idrar yolları ve sindirim sistemi rahatsızlıkları, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, böbrek hastalıkları, ortopedik operasyonlar sonrası toparlanmaya, deri hastalıkları ve kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Yalova merkezine 12 km uzaklıkta olan kaplıcalara Bursa, İzmit gibi komşu şehirlerden bir saatlik karayolu yolculuğu ile ulaşabileceğiniz gibi İstanbul üzerinden deniz yoluyla da yaklaşık bir saatte varmanız mümkündür.

Yalova merkezden kalkan Termal ilçesi minibüsleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Kaplıca, Termal ilçe merkezine yürüme mesafesindedir.

Armutlu Kaplıcaları

Hastalıklarınıza tedavi bulmak ve bir yandan da dinlenmek istiyorsanız yapmanız gereken şey çok basit. Kendinizi Armutlu Kaplıcaları’nın şifalı sularına bırakmak.

Çevresi yemyeşil ağaçlarla ve zengin bitki örtüsüyle kaplanmış, bir dere yatağı boyunca arka arkaya sıralanmış kaynaklardan oluşan Armutlu Kaplıcası’nın su sıcaklığı 57 derece ve ph değerleri 6,2-6,5’dir.

Armutlu Kaplıcaları’nda bulunan pek çok kaynak içerisinde en önemlileri Hamam ve Küpeli kaynaklarıdır. Bu kaynak suları banyo, içme veya çamur şeklinde uygulanabilir.

Armutlu Kaplıcaları suları; idrar yolu iltihapları ve böbrek taşları, boyun, bel, kalça ve diz eklem kireçlenmeleri, sindirim sistemi hastalıkları, boyun ve bel fıtıkları, genel yorgunluk, spor yaralanmaları, solunum yolları hastalıkları, fibromiyalji, felç rehabilitasyonu, deri hastalıkları, osteoporoz, ortopedik ameliyat sonrası toparlanma ve dolaşım bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kaplıcalara gelmişken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim kentim” dediği ve Türkiye’nin en küçük yüzölçümüne sahip şehri Yalova’nın, UNESCO mirasına girmiş tarihi güzelliklerini gezmeyi unutmayın.

Armutlu ilçesine 4 km, Yalova merkezine ise 51 km uzaklıkta yer alan Armutlu Kaplıcası’na ulaşım yaz aylarında İstanbul’dan deniz otobüsleri ile de mümkündür. Yalova’dan ve Gemlik merkezden toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz.